Motywujący zamiast destrukcyjnego. O stresie w pracy na konferencji PIP
KATEGORIA: GOSPODARKA / 9 kwietnia 2025
W środę 9 kwietnia na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się konferencja dotycząca radzenia sobie z negatywnymi skutkami w pracy oraz innymi problemami w miejscu zatrudnienia. Wydarzenie odbyło się z inicjatywy Państwowej Inspekcji Pracy. - Stres jest tym co towarzyszy nam od początków ludzkości i zawsze z nami będzie, chodzi jednak o to by miał formę motywującą, a nie destrukcyjną - podkreślał główny inspektor pracy Marcin Stanecki.
Stres-przyjaciel czy wróg?
Środowa konferencja w murach Uniwersytetu Rzeszowskiego odbywała się pod hasłem „Stres – przyjaciel czy wróg? Eliminowanie zagrożeń psychospołecznych w tym mobbingu”. Wydarzenie organizowane przez Państwową Inspekcje Pracy wpisuje się program profilaktyczny adresowany do pracodawców i pracowników, który dotyczy przeciwdziałania negatywnym skutkom stresu w pracy, dyskryminacji, wypaleniu zawodowemu czy mobbingowi.
To pierwsza tego typu konferencja w Polsce. Udział w niej wziął główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Byli też podkarpaccy parlamentarzyści, samorządowcy oraz pracownicy okręgowych inspektoratów pracy.
- Podobne konferencje planujemy również w innych regionach. Chcemy w tym roku zwracać uwagę na zagrożenia psychospołeczne w pracy. W szczególności chodzi o przemoc i mobbing. Zła atmosfera w pracy, mobbing, molestowanie są niestety coraz części spotykane - mówił główny inspektor pracy.
Edukacja podstawą
Podczas konferencji przedstawiane były zagadnienia dotyczące negatywnych zjawisk w miejscu pracy. O tym jak sobie z nimi radzić i jak je diagnozować opowiadali eksperci Uniwersytetu Rzeszowskiego, Sądu Okręgowego w Rzeszowie czy organizacji pozarządowych. Swoje doświadczenia w tej materii przedstawiali również sami pracodawcy.
- Przez edukację chcemy podnosić kulturę prawną, tak by pracodawcy wiedzieli, które zachowania są naganne i bezwzględny sposób trzeba je wyeliminować z zakładu pracy. Dotyczy to też pracowników, oni muszą wiedzieć jakie prawa im przysługują, a jakie mają obowiązki - zaznaczył Marcin Stanecki.
- Uniwersytet jest platformą do wymiany myśli i rozmowy o trudnych tematach. Trzeba poruszać kwestie mobbingu i stresu w pracy. Z drugiej strony jest element motywacji pracownika. Trzeba znaleźć granicę tego co jest dozwolone - dodawał rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Adam Reich.
Prawie 2 tys. skarg
Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie w 2024 roku przyjął prawie 2 tys. skarg i wniosków. Około 200 z nich dotyczyło mobbingu i dyskryminacji. Jak podkreślał p.o. okręgowego inspektora pracy w Rzeszowie Dawid Baran, ważne jest to, by wiedzieć jak odróżniać od siebie tego typu negatywne zjawiska.
- Dzisiejsza konferencja pozwoli odpowiedzieć nam czym jest stres w pracy, a na czym polega zjawisko mobbingu - podkreślał Dawid Baran.
Osoby skarżące się na mobbing w pracy najczęściej wskazywały na poniżanie, upokarzanie, szykanowanie, ośmieszanie i wyzywanie przez przełożonych co skutkowało pogorszeniem samopoczucia, wpływało na zły stan zdrowia i w konsekwencji absencję w pracy, lub zakończenie współpracy.
W przypadku dyskryminacji najczęściej zgłaszanymi nieprawidłowościami w skargach były m.in.:
- dyskryminacja przy nawiązywaniu lub rozwiązywaniu stosunku prac, przy kształtowaniu wynagrodzenia za pracę lub innych warunków zatrudnienia, przy awansowaniu lub przyznawaniu innych świadczeń związanych z pracą ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność czy przekonania polityczne;
- dyskryminacja ze względu na przynależność związkową, zatrudnienie w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy;
- dyskryminacja przy typowaniu do udziału w szkoleniach podnoszących kwalifikację zawodowe ze względu na wiek bądź inne powody.
Aby określone zachowania mogły być zakwalifikowane jako mobbing muszą one:
- polegać na nękaniu lub zastraszaniu pracownika;
- mieć długotrwały i systematyczny charakter;
- wywołać u pracownika zaniżoną ocenę przydatności zdrowotnej;
- powodować lub mieć na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.
Wokul