Trwa remont wieżowca przy ul. Geodetów. Kiedyś był najwyższy w Rzeszowie

KATEGORIA: INWESTYCJE / 10 kwietnia 2025

Fot. Maciej Terpiński

Na ścianach piętnastopiętrowego wieżowca przy ul. Geodetów w Rzeszowie pojawiły się rusztowania, a to znak, że trwa zapowiadana od dawna modernizacja obiektu.

Rusztowania stoją

Wieżowiec przy ul. Geodetów 1 jest obecnie siedzibą Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, oddziału Totalizatora Sportowego oraz Zefir-Hlx Sp. z o.o. i OPGK Rzeszów S.A. To jeden z najwyższych budynków w mieście.

Od dawna trwały przygotowania do modernizacji obiektu. Jesienią zeszłego roku rozstrzygnięto przetarg na realizację takiej inwestycji. Za postępowanie odpowiadała Izba Administracji Skarbowej, która prowadziła je również w imieniu pozostałych instytucji korzystających z budynku.

W przetargu wybrano ofertę firmy Erbud International z Jasionki. Inwestycja ma kosztować przeszło 26,33 mln zł. Modernizacja budynku powinna zakończyć się w październiku 2026 roku.

Na zdjęciach widać już rusztowania postawione przy ścianach wieżowca. W ramach prac przewidziano wykonanie nowej fasady z płyt aluminiowo-kompozytowych, wymianę okien i stolarki drzwiowej. Oprócz tego inwestycja polega na kompleksowej przebudowie instalacji wewnętrznych: elektrycznej, kanalizacyjnej, chłodniczej, grzewczej (w tym z dodatkowym pośrednim węzłem cieplnym) oraz systemu wentylacji mechanicznej.

Fot. erbud-international.com

Kiedyś był najwyższy

Przypomnijmy, że 16-kondygnacyjny wieżowiec przy ul. Geodetów w Rzeszowie został ukończony w 1990 roku. Jego budowa trwała długo, bo od 1975 roku. Obiekt powstał jako inwestycja ówczesnego Okręgowego Przedsiębiorstwa Geodezyjno-Kartograficznego w Rzeszowie.

Przez wiele lat był to najwyższy budynek w mieście (54 m). Zmieniło się to dopiero ponad 10 lat temu, gdy zbudowano niższą wieżę kompleksu Capital Towers (55 m). Obecnie miano najwyższego obiektu w Rzeszowie i zarazem najwyższego budynku mieszkalnego w całym kraju dzierży wieżowiec Olszynki Park. Jego wysokość wraz z zamontowaną latem ubiegłego roku iglicą to 220,67 metrów.

Wokul

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4