Rzeszowska Karta Mieszkańca działa od pół roku. Jak jest popularna?

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 21 kwietnia 2025

Fot. Maciej Terpiński

Od niewiele ponad pół roku rzeszowianie mogą używać Rzeszowskiej Karty Mieszkańca oferującej pakiet korzyści w postaci różnego rodzaju usług i zniżek. Zapytaliśmy władze miasta jakim zainteresowaniem cieszy się ten system i jakie są plany na jego dalsze rozwijanie.

Karta i pakiet

Rzeszowska Karta Mieszkańca została uruchomiona we wrześniu ub. roku. To system znany z innych dużych polskich miast, polegający na oferowaniu różnego rodzaju korzyści dla mieszkańców, którzy są zameldowani na terenie danej gminy. Wszystko działa w oparciu o współpracę z partnerami – miejskimi instytucjami oraz prywatnymi przedsiębiorcami, którzy oferują swoje usługi w zamian za promocję za pomocą powiadomień w aplikacji mobilnej, newsletterów, a także wykorzystującą profile socialmediów prowadzonych przez Urząd Miasta Rzeszowa, czy ekrany w autobusach miejskiej komunikacji.

Rzeszowska Karta Mieszkańca została uruchomiona na podstawie aplikacji mobilnej Rzeszów to My, która działa już od kilku lat i do tej pory służyła głównie do kontaktu z urzędnikami poprzez zgłaszanie problemów, które zdaniem mieszkańców należy w mieście rozwiązać. Miała też funkcję powiadamiania użytkowników o różnego rodzaju wydarzeniach w mieście.

Dzięki nowej funkcjonalności aplikacji Rzeszów to My 2.0, każdy mógł założyć sobie kartę mieszkańca, a osoby zameldowane na pobyt stały lub czasowy na okres co najmniej roku mogły skorzystać z wspomnianego pakietu korzyści – na przykład zniżek na korzystanie z obiektów sportowych, promocji handlowych czy darmowego przejścia Podziemną Trasą Turystyczną.

Ile osób korzysta z RKM?

Jak Rzeszowska Karta Mieszkańca wraz z pakietem mieszkańca sprawują się po 7 miesiącach od uruchomienia i czy spełnia swoją rolę jako zachęty do meldunku w Rzeszowie? Zapytaliśmy o to w Urzędzie Miasta Rzeszowa.

- Zainteresowanie mieszkańców kartą stale rośnie, na chwilę obecną mamy już 19 610 kont mieszkańca i ponad 12 tys. przyznanych Pakietów Mieszkańca, uprawniających do skorzystania z zawartych w nim zniżek i ulg - mówi rzeczniczka prasowa prezydenta Marzena Kłeczek-Krawiec, która dodaje, że nadrzędnym celem uruchomienia RKM było stworzenie platformy mającej pozytywny wpływ na codzienne życie mieszkańców Rzeszowa, promocję miasta, rozwój instytucji kultury, sportu i rekreacji, a także lokalnego biznesu.

- „Pakiet korzyści” skierowany jest do partnerów komercyjnych, którzy dołączą do programu Rzeszowska Karta Mieszkańca i dotyczy promowania ich oraz oferty za pomocą dostępnych w urzędzie narzędzi. W konsekwencji zniżki proponowane przez partnerów programu na produkty i usługi oferowane są mieszkańcom - podkreśla rzeczniczka prezydenta.

Z danych przekazanych przez urząd wynika, że w okresie od października 2024 r. do końca marca tego roku, czyli przez pierwsze pół roku funkcjonowania RKM i pakietu mieszkańca liczba nowych meldunków wyniosła 7793. Z kolei w takim samym przedziale czasowym rok wcześniej, gdy nie było pakietu liczba nowych meldunków wyniosła 7550.

Fot. Maciej Terpiński

Największe zainteresowanie basenami

Jak informuje rzeszowski ratusz, z oferty partnerów programu w okresie od 19 września 2024 roku do 15 kwietnia tego roku skorzystano ponad 5300 razy.

- Największą popularnością cieszą się darmowe wejścia na pływalnie Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Pola nie ustępują również miejskie ośrodki kultury jak Rzeszowski Dom Kultury i Rzeszowskie Piwnice - zaznacza Marzena Kłeczek-Krawiec.

Jak dodaje rzeczniczka prezydenta, sporym zainteresowaniem mają cieszyć się również komercyjne oferty branż gastronomicznej i usługowej.

Liczba partnerów karty również ma stale rosnąć. Obecnie swoją ofertę w ramach pakietu korzyści dla mieszkańca udostępnia 177 podmiotów.

- Jesteśmy otwarci na dalsze poszerzanie oferty zniżek, dlatego na stronie Programu, w zakładce „Zostań Partnerem”, zamieściliśmy najważniejsze informacje, pozwalające na przystąpienie do Rzeszowskiej Karty Mieszkańca - mówi rzeczniczka prasowa prezydenta.

Co w nowych pakietach?

Wiadomo również, że Rzeszowska Karta Mieszkańca ma być rozwijana. Ratusz planuje wprowadzenie kolejnych pakietów dla mieszkańców.

- Pracujemy nad wprowadzeniem jeszcze w tym roku dwóch dodatkowych pakietów dla obecnych i przyszłych posiadaczy Rzeszowskiej Karty Mieszkańca, które pozwolą na łatwe korzystanie z udogodnień oferowanych przez miasto za pośrednictwem jednego narzędzia tj. aplikacji „Rzeszów To My 2.0” - podkreśla rzeczniczka prezydenta.

Na czym będą polegały nowe pakiety? Tego ratusz na razie nie zdradza. Wiemy natomiast, że miasto planuje by w ramach RKM wdrożyć usługi oferowane przez Zarząd Transportu Miejskiego, który emituje bilety na przejazdy komunikacją miejską.

- W ramach dodatkowych pakietów planujemy dla posiadaczy Rzeszowskiej Karty Mieszkańca udostępnić wybrane usługi oferowane przez Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie - potwierdza Marzena Kłeczek-Krawiec.

Ratusz twierdzi, że założeniem RKM jest to, aby dzięki aplikacji mobilnej Rzeszów To My mieszkańcy mieli pod ręką jedno narzędzie ułatwiające z udogodnień proponowanych przez miasto.

- O szczegółach postępu prac związanych z rozwojem Rzeszowskiej Karty Mieszkańca dedykowanej mieszkańcom będziemy informować mieszkańców oraz media na bieżąco - dodaje rzeczniczka prasowa prezydenta.

System Rzeszowskiej Karty Miejskiej został wdrożony w aplikację Rzeszów to My przez gdańską spółkę QB, która zajmowała się realizacją tego typu projektów w innych polskich miastach. Aplikacja posiada także moduł e-usługi i szybki dostęp do portalu miejskiej edukacji, konsultacji społecznych, Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego, wymiaru podatku od nieruchomości oraz e-sesji Rady Miasta Rzeszowa.

Karol Woliński

Fot. Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4