23 kwietnia Światowy Dzień Książki w Instytucie Pamięci Narodowej

KATEGORIA: KULTURA / 21 kwietnia 2025

Fot. IPN Rzeszów

W ramach organizowanego przez OSDW Azymut „Światowego Dnia Książki w księgarni” Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zaprasza 23 kwietnia 2025 r. (środa), w godzinach 9:00 – 15:00 na spotkanie wokół książek oraz promocję czytelnictwa do swojej siedziby na ul. Słowackiego 18. - Z nami warto sięgnąć po książkę! - zachęca IPN.

W tym dniu wszystkie pozycje książkowe wydane przez Instytut Pamięci Narodowej będzie można nabyć z 25% rabatem (gry nie są objęte promocją). Na czytelników czekać będą nie tylko rabaty, ale także autorzy publikacji.

W tym roku po raz 30. obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, ustanowiony przez UNESCO w 1995 r. na wzór hucznie obchodzonego 23 kwietnia w Hiszpanii Dnia Książki. OSDW Azymut zaprasza do świętowania Światowego Dnia Książki w ponad 60 księgarniach kameralnych w całej Polsce.

W tym dniu hol rzeszowskiego Instytutu zamieni się w kącik pełen książek i stoisko Wydawnictwa w którym będzie można zakupić wybrane przez siebie publikacje w promocyjnych cenach. - Zapraszamy na spotkania nie tylko z autorami i historykami z Instytutu Pamięci Narodowej ale także znanymi rzeszowskimi pisarzami, dziennikarzami i twórcami sztuki słowa pisanego na Podkarpaciu. Zachęcamy Państwa do spotkania z nimi, porozmawiania w miłym otoczeniu, nagrania wywiadów czy otrzymania autografów ulubionych autorów - zachęca rzeszowski IPN.

Gośćmi IPN będą:

Alina Bosak – publicystka, redaktorka i autorka książek o tematyce historycznej i regionalnej. Obecnie główny specjalista w WDK w Rzeszowie. Współzałożycielka Towarzystwa Regionalnego „Siemowit” w Lubyczy Królewskiej i członek zarządu rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Od wielu lat współpracuje z rzeszowskim Oddziałem IPN, czego efektem są liczne publikacje prasowe, w tym m.in. poświęcone mjr Marii Mireckiej-Loryś, mjr Adamowi Mireckiemu, Alicji Wnorowskiej i Stanisławowi Wnorowskiemu oraz publikacje książkowe m.in. „Sekrety Rzeszowa”, „Ludzie kościół zbudowali. Historia powstania parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Łukawcu”, „Małe i wielkie historie Łąki”. Szczególne miejsce wśród podejmowanych przez publicystkę tematów zajmuje historia Kresów Wschodnich i sprawa ludobójstwa na Wołyniu oraz w Małopolsce Wschodniej. Ostatnio wydane książki to: „Kuchnia dworska dla ciebie. Śladami łąckiej szlachty” czy album Tadeusza Poźniaka „Podkarpackie zatrzymane w zachwycie”, do którego przygotowała wstęp i opisy fotografii.

dr Zbigniew K. Wójcik – b. prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie, członek redakcji miesięcznika „Finanse Komunalne”, sekretarz redakcji półrocznika „Studia Rzeszowskie” Polska i Polacy w XX w., współpracownik redakcji Polskiego Słownika Biograficznego, członek kolegium redakcyjnego „Encyklopedii Rzeszowa”, członek GKŚZpNP – IPN w Warszawie. Jest autorem 5 książek i około 100 publikacji naukowych m.in. biogramów „Ślusarczyk Franciszek Stanisław” w Polskim Słowniku Biograficznym, „Ksiądz Jan Stączek – pocieszyciel strapionych”, „Stanisław Pitucha – żołnierz i łagiernik”, „Łukasz Ciepliński – między legendą a rzeczywistością” w „Zeszytach Historycznych WiN-u”, relacji w „Non omnis moriar. Abp Ignacy Tokarczuk we wspomnieniach”, czy najnowszej książki „W kleszczach totalitaryzmów. Łukasz Ciepliński (1913-1951). Tom I. Prawość i męstwo”.

dr hab. prof. UR Elżbieta Rączy – zaangażowana w powstanie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, prowadzi wieloletnie badania naukowe i wydaje publikacje poświęcone Polakom ratującym Żydów w czasie holokaustu.. Autorka m.in. „Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej na Rzeszowszczyźnie 1939-1945”, współautorka „Zagłada Żydów na Rzeszowszczyźnie. Album pamięci”, „Z dziejów stosunków polsko-żydowskich w XX wieku”, „Dzieje społeczności żydowskiej powiatu gorlickiego podczas okupacji niemieckiej 1939-1945, autorka ostatnio wydanych w 2025 r. „Dokumenty i relacje o pomocy udzielanej Żydom przez Polaków w latach 1939–1945 i Polakom przez Żydów w latach 1946–1949. Wybór dokumentów z akt Wydziału Opieki Społecznej Centralnego Komitetu Żydów w Polsce”.

dr Paweł Fornal – historyk, starszy specjalista OBBH IPN w Rzeszowie. Zajmuje się dziejami podziemia niepodległościowego po 1944 r. i aparatu bezpieczeństwa PRL w latach 1944–1990. Autor publikacji naukowych, popularnonaukowych i prasowych w tym trzech książek–monografii: „Konspiracja akowska i poakowska w powiecie brzozowskim (1939–1949)”. Geneza, struktura, działalność i likwidacja”, „Żydzi w Urzędzie Bezpieczeństwa w południowo–wschodniej Polsce 1944–1956”, „Urząd Bezpieczeństwa w Krośnie w latach 1944–1956”, współredaktor dwóch monografii wieloautorskich: „Władzy raz zdobytej… Początki systemu komunistycznego w Polsce 1944–1947”, „8 maja 1945 roku. Polska perspektywa”.

dr Wojciech Hanus – historyk, specjalista OBBH IPN w Rzeszowie, zajmuje się dziejami podziemia niepodległościowego po 1944 r. i aparatu bezpieczeństwa PRL, a także relacjami polsko-żydowskimi w okresie II wojny światowej. Autor publikacji „Jeden z ostatnich. Stefan Kobos „Wrzos” (1900–1976). Przyczynek do dziejów konspiracji niepodległościowej na Narolszczyźnie”, „Urząd Bezpieczeństwa w Tomaszowie Lubelskim w latach 1944-1956”, Przeciwko dwóm okupantom. Z działalności konspiracyjnej Jana Turzynieckiego „Mogiłki i oddziału Zrzeszenia WiN Jana Leonowicza „Burty”, Obecnie przygotowuje do druku: Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej we wschodniej części byłego województwa lwowskiego oraz Zbrodnia (nie)osądzona. Losy żandarmów niemieckich biorących udział w mordzie na rodzinie Ulmów i ukrywanych przez nich Żydów.

dr Tomasz Bereza – historyk, specjalista OBBH IPN w Rzeszowie. Zainteresowania badawcze koncentruje na relacjach polsko-ukraińskich (1939-1947); sowieckiej okupacji ziem polskich (1939-1941) oraz historii regionalnej (województwo lwowskie 1919-1945). Autor publikacji m.in. „Lwowskie pod okupacją sowiecką (1939-1941)”, „Opowiem Ci moją historię, Wokół Piskorowic. Przyczynek do dziejów konfliktu polsko - ukraińskiego na Zasaniu w latach 1939-1945”, „Przesiedleni znad Sanu - zamordowani nad Horyniem. Losy Polaków deportowanych przez Sowietów z obwodu drohobyckiego w ramach oczyszczania pasa przygranicznego”, „Zbrodnie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii na Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczypospolitej (1939–1945) w dokumentach. Studia i materiały”, współautor: „8 maja 1945 roku. Polska perspektywa”, „Wincenty Witos 1874-1945”.

Przez cały dzień obecni będą także autorzy innych publikacji – pracownicy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Ponadto w ciągłej sprzedaży dostępnych jest m.in. ponad 500 tytułów wydanych przez Instytut Pamięci Narodowej, w tym publikacji naukowych, popularnonaukowych i edukacyjnych. Są wśród nich wszystkie nowości, ale sporą grupę stanowią także starsze tytuły, w tym wydawane w poprzednich latach przez różne oddziały IPN.

Najnowsze publikacje Wydawnictwa IPN i spotkania z ich autorami

Misją Instytutu Pamięci Narodowej jest m.in. dbanie o pamięć i popularyzowanie historii poprzez działalność wydawniczą. Ostatnio ukazały się dwie książki dr Mirosława Surdeja, historyka, starszego specjalisty w Oddziałowym Biurze Badań Historycznych IPN w Rzeszowie. Badacza podziemia antykomunistycznego i drugiej konspiracji, autora wielu publikacji naukowych, popularnonaukowych, prasowych oraz książek.

Pierwsza z nich to: „Wytrwać wolnymi. Studia z dziejów konspiracji niepodległościowej na Rzeszowszczyźnie w latach 1944-1956” – nowość wydawnicza. Publikacja powstała w ramach Centralnego Projektu Badawczego IPN: „Podziemie niepodległościowe 1944–1956 i ofiary represji zamordowane za działalność na rzecz niepodległego państwa polskiego” i jest serią wydawniczą Oddziału IPN w Rzeszowie.

Fot. IPN Rzeszów

Książka stanowi podsumowanie kilkunastoletniej pracy badawczej autora poświęconej tematyce konspiracji niepodległościowej na Rzeszowszczyźnie po 1944 r. Opisuje wybrane momenty historii podziemia od chwili, gdy latem 1944 r. pełni wiary w zwycięstwo żołnierze AK ruszyli na pomoc powstaniu warszawskiemu, aż po lata pięćdziesiąte, kiedy ostatni „wyklęci” byli zaciekle tropieni przez komunistyczny aparat represji. Czytelnik spojrzy na konspirację z różnych perspektyw, porówna postawy jej żołnierzy, od niezłomnej po – często nie mniej ryzykowną – kompromisową, w końcu pozna metody rozbijania oporu społecznego w stalinowskiej Polsce.

Druga to: „Pancerz i odwaga. Szlak 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka”, to kolejny tom serii „Biblioteczka Szlaków Nadziei” poświęcony jest historii 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Dywizja stanowiła awangardę Polskich Sił Zbrojnych w czasie II wojny światowej. Do walki weszła latem 1944 r. Przyczyniła się do zwycięstwa aliantów, walcząc we Francji, w Belgii, Holandii i na terytorium Niemiec. Po zakończeniu wojny dywizja przez niemal dwa lata stacjonowała w Niemczech. Nie mogła jednak powrócić do komunistycznej Polski i podzieliła los pozostałych formacji PSZ wiernych rządowi RP na uchodźstwie. Dziś pamięć o żołnierzach 1 Dywizji Pancernej jest nadal żywa nie tyko w Polsce, ale również w Europie Zachodniej. Publikacja wydana w ramach serii „Biblioteczka Szlaków Nadziei”.

Fot. IPN Rzeszów

IPN zaprasza na spotkanie z dr Mirosławem Surdejem oraz wspomnianymi wcześniej innymi autorami publikacji m.in. Aliną Bosak, dr Zbigniewem K. Wójcikiem, dr hab. prof. UR Elżbietą Rączy, dr Pawłem Fornalem, dr Wojciechem Hanusem, dr Tomaszem Berezą, które odbędzie się 23 kwietnia 2025 r. w Instytucie Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, ul. Słowackiego 18, w godz. 9:00– 15:00 Spotkanie w ramach organizowanego przez OSDW Azymut „Światowego Dnia Książki w księgarni”.

Szczegóły na stronie: https://rzeszow.ipn.gov.pl/pl8/aktualnosci/216926,Zaproszenie-na-Swiatowy-Dzien-Ksiazki-w-Instytucie-Pamieci-Narodowej-Rzeszow-23-.html

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4