Jak kształcić kadry, by sprostać wyzwaniom przyszłości w lotnictwie?

KATEGORIA: GOSPODARKA / 24 kwietnia 2025

Fot. Paweł Podgórski/Biuro Prasowe UMWP

Podkarpackie Centrum Innowacji zostało operatorem Sektorowej Rady ds. Kompetencji w przemyśle lotniczym, która 23 kwietnia (środa) zainaugurowała swoją działalność. To ważny krok w kierunku lepszego dopasowania edukacji do potrzeb branży i właściwego kształcenia kadr w kluczowym dla regionu sektorze. PCI będzie realizować to zadanie wraz ze Stowarzyszeniem „Dolina Lotnicza” oraz Instytutem Lotnictwa.

– Sektor lotniczy to jeden z filarów gospodarki Podkarpacia. Aby nadal dynamicznie się rozwijał i odpowiadał na nowe wyzwania, potrzebuje stałego dopływu wysoko wykwalifikowanych kadr. To jak je kształtować, by nadążać za oczekiwaniami rynku będzie przedmiotem debat i analiz Sektorowej Rady ds. Kompetencji w Przemyśle Lotniczym. Cieszę się, że miejscem tej ogólnopolskiej dyskusji będzie Podkarpackie Centrum Innowacji – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, członek zarządu Województwa Podkarpackiego.

Fot. Paweł Podgórski/Biuro Prasowe UMWP

Radę tworzą przedstawiciele czołowych przedsiębiorców z branży w Polsce, klastrów przemysłowych, uczelni i instytutów badawczych, organizacji pracodawców i pracowników oraz instytucji rządowych.

- Łączy nas wspólny cel – dopasowanie kompetencji pracowników do dynamicznie zmieniających się potrzeb przemysłu lotniczego, szczególnie w obliczu postępującej cyfryzacji, automatyzacji i wyzwań związanych z zieloną transformacją. Powierzenie tego zadania PCI to niewątpliwe wyróżnienie, a zarazem zobowiązanie, które wpisuje się w naszą misję łączenia biznesu i nauki – podkreślił Michał Tabisz, prezes zarządu PCI.

Fot. Paweł Podgórski/Biuro Prasowe UMWP

Rada działa z myślą o realnych potrzebach branży lotniczej, wspierając zarówno przedsiębiorców, jak i instytucje edukacyjne. Jej zadaniem jest identyfikacja i prognozowanie zapotrzebowania na kompetencje, formułowanie rekomendacji dla systemu edukacji i rynku pracy, a także inicjowanie współpracy pomiędzy firmami, uczelniami i szkołami zawodowymi. Rada pracuje również nad tworzeniem sektorowej ramy kwalifikacji oraz wskazuje kierunki zmian legislacyjnych i organizacyjnych. Wszystko po to, by pracodawcy zyskali lepiej przygotowanych kandydatów do pracy, a szkoły i uczelnie – konkretne wskazówki, jak kształcić zgodnie z potrzebami rynku.

W centrum uwagi Rady znajdują się kompetencje cyfrowe, zielone technologie i innowacje, które będą definiować przyszłość lotnictwa – od zrównoważonego rozwoju po automatyzację produkcji. Działania Rady są odpowiedzią na globalne trendy i lokalne potrzeby, a jej aktywność ma kluczowe znaczenie dla konkurencyjności polskiego przemysłu lotniczego.

***

System Rad ds. Kompetencji w Polsce wspiera współpracę między biznesem, edukacją i administracją publiczną. Rady sektorowe, tworzone od 2017 roku z inicjatywy Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu, skupiają przedstawicieli branż, pracodawców i instytucji edukacyjnych. Analizują potrzeby rynku pracy i formułują rekomendacje dotyczące kształcenia i szkoleń, dzięki czemu programy edukacyjne są lepiej dopasowane do realnych potrzeb rynku. Ułatwia to pracownikom znalezienie zatrudnienia, a pracodawcom – pozyskiwanie wykwalifikowanych kadr.

Opr. Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4