Poznaj historię regionu, zrób dobre zdjęcie i wygraj nagrodę w konkursie IPN
KATEGORIA: PODKARPACIE / 4 maja 2025
Instytut Pamięci Narodowej – oddział w Rzeszowie zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w 3 edycji konkursu fotograficznego Ocalić od zapomnienia – II wojna światowa w naszym regionie. Termin składania prac upływa w piątek 16 maja.
Poznaj historię lokalną
Do udziału w konkursie zapraszają Archiwum Państwowe w Rzeszowie i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Polega on na przygotowaniu fotografii miejsca, wydarzenia, osoby lub symbolu kojarzącego się z 80. rocznicą zakończenia II wojny światowej na terenie województwa podkarpackiego oraz opisu przesłanego zdjęcia. Tym razem w konkursie mogą wziąć udział osoby dorosłe, stowarzyszenia i kluby seniorów pasjonujące się fotografią.
Konkurs ma na celu zachęcenie jego uczestników do poznania historii lokalnej, w szczególności związanej z II wojną światową, ma charakter otwarty i jest skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz osób, studentów i osób dorosłych, które zakończył edukację z terenu woj. podkarpackiego.
Konkurs jest przeprowadzany w dwóch kategoriach wiekowych:
• kategoria I – szkoły podstawowe kl. 5-8
• kategoria II – szkoły ponadpodstawowe
• kategoria III – pozaszkolna – dorośli
Każdy z uczestników może przygotować jedną pracę. Praca powinna mieć formę fotografii w formacie minimum 20x30 cm, maksymalnie 30x40 cm oraz informację tekstową o przesłanej pracy (krótki opis przedstawionego wydarzenia, miejsca, osoby lub symbolu). Dopuszczalne jest przedstawienie zestawu maksymalnie 4 fotografii (każda max 20x30 cm). Prosimy nie łączyć fotografii na jednej planszy.
Prace ocenia komisja konkursowa powołana przez Dyrektora Archiwum Państwowego w Rzeszowie i Dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Laureaci konkursu oraz osoby, których prace zostaną wyróżnione otrzymają nagrody ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i Archiwum Państwowe w Rzeszowie. Nagrody będą przyznawane oddzielnie dla każdej kategorii wiekowej.
Zakres wymaganych umiejętności merytorycznych
Uczestnik umieszcza wydarzenia, fakty, procesy we właściwym czasie i przestrzeni historycznej, potrafi ustalać kolejność wydarzeń. Ze zrozumieniem posługuje się terminologią historyczną. Wyszukuje informacje pochodzące z różnych źródeł. Interpretuje teksty źródłowe, opracowania historyczne oraz zebrane przez siebie wywiady lub relacje. Odróżnia fakty od opinii, prawdę historyczną od fikcji.
Wymogi, jakie powinny spełniać prace konkursowe
Forma pracy – fotografia lub zestaw maksymalnie 4 fotografii w formacie co najmniej 20x30 cm. maksymalnie 30x40 cm. oraz informacja na temat przesłanej pracy – kogo lub co przedstawia i dlaczego autorowi kojarzy się z tematem.
Prace powinny być czytelnie i trwale opisane imieniem i nazwiskiem uczestnika konkursu.
Do pracy należy dołączyć wersję elektroniczną zarówno fotografii, jak i opisu. Dopuszczalny format zapisu fotografii: jpg, tif, pdf; format opisu: doc, rtf, pdf.
Każda praca musi zawierać wypełnione oświadczenie stanowiące załącznik nr 1, wypełnioną metryczkę stanowiącą załącznik nr 2 oraz wypełniony załącznik nr 3 niniejszego Regulaminu.
Oceniane są wyłącznie prace indywidualne. Prace przygotowane przez zespoły autorskie oraz zgłaszane wcześniej w innych konkursach, opublikowane w całości lub w części przed rozstrzygnięciem konkursu, skopiowane z Internetu zostaną wykluczone z konkursu. Praca nie może być plagiatem.
Harmonogram konkursu
Prace konkursowe można przesłać pocztą lub złożyć w Archiwum Państwowym w Rzeszowie ul. Warneńczyka 57 Rzeszów (Punkt Informacyjny) od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00. Termin składania prac upływa w dniu 16 maja 2025 r.
Komisja konkursowa ogłasza w terminie do 2.06.2025 r. listę laureatów konkursu oraz osób wyróżnionych w konkursie. Lista zostanie zamieszczona na stronie internetowej: ipn.gov.pl i rzeszow.ap.gov.pl.
Finał konkursu i wręczenie nagród odbędzie się w Archiwum Państwowym w Rzeszowie ul. Władysława Warneńczyka 57 Rzeszów 9 czerwca.
Wszelkich informacji o konkursie udzielają: Marek Gieroń (Archiwum Państwowe w Rzeszowie) tel. 17 230 48 08, dostep@rzeszow.ap.gov.pl i Marcin Bukała (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie) tel. 17 860 60 54, marcin.bukala@ipn.gov.pl.
Planowane jest publiczne udostępnienie nagrodzonych i wyróżnionych prac lub ich fragmentów w formie publikacji w Internecie, publikacji prasowej lub książkowej - forma udostępnienia wybrana będzie przez komisję konkursową zależnie od pozyskanych możliwości oraz poziomu konkursu i liczby zebranych godnych wyróżnienia prac.
Do każdej pracy musi być dołączona zgoda (oświadczenie – załącznik nr 1) rodzica na publikację. Autorzy prac zobowiązani są do dostarczenia wraz z pracami pisemnej zgody (oświadczenia – załącznik nr 1) rodziców na ich nieodpłatne opublikowanie - wykorzystanie w formie artykułu prasowego, publikacji w Internecie lub wydawnictwa pokonkursowego. O zakwalifikowaniu do druku decyduje komisja konkursowa. Brak formularza zgłoszeniowego ( załącznik nr 2 ) i zgody (oświadczenia – załącznik nr 1) powoduje odrzucenie pracy.
Wszelkie informacje o konkursie, komunikaty komisji konkursowej będą publikowane na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej TUTAJ oraz Archiwum Państwowego w Rzeszowie TUTAJ.
Wszystkie informacje dotyczące obowiązku informacyjnego, o którym mowa w art. 13 ust. 1 i 2 RODO oraz Regulamin konkursu są zamieszczone w załącznikach.
Szczegółowy REGULAMIN KONKURSU znajdziesz TUTAJ.
Oprac. Red.
Grafika: materiał prasowy IPN oddział Rzesżów