W Szpitalu MSWiA otwarto nową aptekę z Pracownią Żywienia Pozajelitowego
KATEGORIA: ZDROWIE / 5 maja 2025
Pierwsza na terenie Rzeszowa i trzecia na Podkarpaciu Pracownia Żywienia Pozajelitowego powstała w ramach nowoczesnej Apteki Szpitalnej, którą uruchomiono oficjalnie w poniedziałek (5 maja) w SP ZOZ MSWiA w Rzeszowie.
Apteka Szpitalna została przeniesiona do nowych pomieszczeń znajdujących się w budynku A1 ze starszego budynku zlokalizowanego na terenie szpitala MSWiA.
- To bardzo ważne wydarzenie. Z reguły pacjenci kojarzą szpital z oddziałami, na które trafiają gdzie udzielana jest pomoc - mówił prof. Krzysztof Gutkowski, dyrektor Szpitala MSWiA w Rzeszowie. - Ale te oddziały nie działałyby spójnie, nie udzielałyby pomocy w tak sprawny sposób, gdyby nie te działy, zakłady, których na pierwszy rzut oka pacjent nie widzi. Jednym z takich zakładów, który jest bardzo istotny dla sprawnego działania szpitala jest apteka szpitalna.
Pracownia Żywienia Pozajelitowego
Jak podkreślał dyrektor, oddawana apteka jest jedną z najnowocześniejszych aptek szpitalnych na terenie województwa podkarpackiego. Szczególnie ważnym aspektem jest otwarcie w niej Pracowni Żywienia Pozajelitowego.
Już 2 czerwca w szpitalu zostanie kolejny nowy Oddział Gastroenterologii, Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych, który docelowo ma stać się kliniką. - Ta pracownia będzie przygotowywała żywienie nie tylko dla pacjentów oddziałów, które już funkcjonują, ale również dla oddziału gastroenterologii, gdzie na pewno będą hospitalizowani pacjenci wymagający takiej formy leczenia - zaznaczył prof. Gutkowski.
Kadra apteki, którą kieruje doświadczona specjalistka farmacji aptecznej mgr farm. Katarzyna Wołoszyn liczy 5 wysoko wykwalifikowanych pracowników.
- Jako apteka szpitalna dbamy o prawidłową rotację leków. W aptece produkujemy też leki recepturowe kierowane pod potrzeby naszych pacjentów. Dzięki zmianie lokalizacji utworzyliśmy pierwszą w Rzeszowie Pracownię Żywienia Pozajelitowego. Kompleks pomieszczeń, warunki panujące w boksie aseptycznym zostały zatwierdzone przez Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny - zaznaczyła kierownik Apteki Szpitalnej mgr farm. Katarzyna Wołoszyn.
Od prawej: kierownik Apteki Szpitalnej mgr farm. Katarzyna Wołoszyn, asystent farmacji mgr farm. Marzanna Domka, młodszy asystent farmacji mgr farm. Mateusz Ulma, starszy technik farmaceutyczny Marzena MałekFot. SP ZOZ MSWiA w Rzeszowie
Obecna lokalizacja apteki znacząco usprawnia transport leków na oddziały. Powierzchnia apteki uległa niemal dwukrotnemu zwiększeniu i obecnie wynosi 350 m kw. Aktualnie w skład lokalu aptecznego wchodzi:
• komora przyjęć wraz z rampą przeładunkową,
• magazyny produktów leczniczych oraz wyrobów medycznych,
• magazyn produktów termolabilnych, substancji psychotropowych i odurzających,
• izba recepturowa,
• izba ekspedycyjna,
• kompleks pracowni wchodzących w skład Pracowni Żywienia Pozajelitowego.
Apteka posiada nowoczesne pomieszczenia socjalne, szatnię oraz salę administracyjno – szkoleniową, a cały lokal spełnia najwyższe standardy branżowe.
Poprawa warunków lokalowych pozwoliła na utworzenie pierwszej na terenie Rzeszowa i trzeciej na Podkarpaciu Pracowni Żywienia Pozajelitowego, która składa się z boksu aseptycznego, śluzy brudnej oraz czystej. Do boksu aseptycznego doprowadzone jest okno podawcze z pokoju substratów i przygotowań, natomiast okno odbiorcze z boksu aseptycznego prowadzi do magazynu produktu gotowego. Całość pracowni dopełnia pomieszczenie zmywalni.
Boks aseptyczny posiada wbudowane centralne filtry HEPA zapewniające najwyższe standardy jałowości powietrza. Mechaniczna cyrkulacja gwarantuje dziesięciokrotną wymianę powietrza w pomieszczeniu w ciągu godziny. Sam boks wyposażony jest m.in. nowoczesną lożę laminarną z lampą UV. W pracowni farmaceuci będą przygotowywali wysokiej jakości specjalistyczne produkty żywieniowe dla pacjentów wymagających zastosowania żywienia pozajelitowego.
Jak podkreślają przedstawiciele szpitala, utworzenie Pracowni Żywienia Pozajelitowego pozwala na jeszcze bardziej kompleksową i bezpieczną możliwość świadczenia usług dla pacjentów placówki, zwłaszcza mając w perspektywie otwarcie Oddziału Gastroenterologii Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych.
Jak zaznaczają, personel apteki dokłada wszelkich starań by farmakoterapia prowadzona w szpitalu była realizowana zgodnie z najnowszymi wytycznymi i rekomendacjami. Pracownicy systematycznie podnoszą też swoje kwalifikacje, uczestnicząc w licznych szkoleniach oraz sympozjach naukowych, jak również są zaangażowani w szkolenia przyszłych magistrów oraz techników farmacji.
Najwyższe standardy
Za ciągłe wsparcie dla szpitala dyrektor Gutkowski dziękował wojewodzie podkarpackiemu oraz ministrowi spraw wewnętrznych i administracji.
Jak podkreślała wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, szpital MSWiA w Rzeszowie to jedyny szpital rządowy na terenie województwa podkarpackiego.
- Szpital, który bardzo szybko i dynamicznie się rozwija. Ostatnie 1,5 roku dowodzi tego, że szpital nie tylko się zmienia, ale przede wszystkim wyznacza kierunki zmian w obszarze ochrony zdrowia na Podkarpaciu - zaznaczyła wojewoda, przypominając inwestycje poczynione w placówce w ostatnim okresie i podkreślając rolę dyrekcji i personelu w rozwoju szpitala.
Teresa Kubas-Hul dodała też, że Szpital MSWiA w Rzeszowie ma kluczową rolę w kontekście nowej ustawy o obronie cywilnej i ochronie ludności.
Wojewódzki konsultant w dziedzinie farmacji szpitalnej mgr farm. Henryka Paszko podkreślała znaczenie pracy farmaceutów, a także ich współpracy z lekarzami i innymi pracownikami ochrony zdrowia. - Tutaj w aptekach szpitalnych jest właśnie serce farmacji - zaznaczyła. Przypomniała też siedem zasad, którymi powinni się kierować farmaceuci w swojej misji: właściwy pacjent, właściwa dawka, właściwa droga podania, właściwy czas podania, właściwy lek, właściwa informacja i właściwa dokumentacja.
- Jestem przekonana, że farmaceuci pracujący w tej aptece będą wyznaczać najwyższe standardy rozwoju farmacji szpitalnej i klinicznej. Cieszę się, że tutejsi farmaceuci podnoszą swoje kwalifikacje w trakcie specjalizacji klinicznych, warsztatów i szkoleń - zaznaczyła prezes Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego Oddziału w Rzeszowie dr n. farm. Lucyna Samborska. Jak dodawała, polscy farmaceuci licznie biorą udział w organizowanych przez Naczelną Izbę Aptekarską zagranicznych stażach m.in. w aptekach szpitalnych w Hiszpanii. Podkreślała też rolę ustawy o zawodzie farmaceuty, która zdefiniowała opiekę farmaceutyczną jako świadczenie zdrowotne, określając też rolę farmaceuty klinicznego i szpitalnego w systemie ochrony zdrowia.
Apteka Szpitalna powstała w ramach nowego budynku A1, w którym zlokalizowany jest m.in. oddany w czerwcu ub. roku Szpitalny Oddział Ratunkowy.
Rafk
Zdjęcia: Maciej Terpiński