Zarząd Województwa
Podkarpackiego - to już rok pracy w VII kadencji

KATEGORIA: SAMORZĄDY / 7 maja 2025

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

To już rok od chwili, gdy 7 maja 2024 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Zarządu Województwa Podkarpackiego VII kadencji. Po raz czwarty na czele zarządu stanął Władysław Ortyl, któremu powierzona został misja gospodarza województwa wraz z rolą Marszałka Województwa Podkarpackiego na pięcioletnią kadencję – 2024-2029.

W organie wykonawczym Samorządu Województwa Podkarpackiego obok marszałka Władysława Ortyla zasiedli wicemarszałkowie województwa – Piotr Pilch oraz Karol Ożóg. Obowiązki Członków Zarządu Województwa zostały powierzone Małgorzacie Jarosińskiej-Jedynak oraz Annie Huk.

Najkrótsze podsumowanie pierwszego roku Zarządu Województwa Podkarpackiego VII kadencji - to 100 posiedzeń zarządu, 2423 podjęte uchwały i miliardy złotych zaangażowane w rozwój Podkarpacia.

- Wśród wielu sukcesów, jakimi może pochwalić się zarząd, po roku swego funkcjonowania, jest bez wątpienia rekordowy – przygotowany i realizowany przez Zarząd Województwa Podkarpackiego budżet Podkarpacia na 2025 rok - podkreśla Aleksandra Gorzelak-Nieduży z Biura Prasowego UMWP.

Łączna wartość budżetu wynosi 2 miliardy 678 milionów złotych. Z tej kwoty aż 51,6% przeznaczone jest na wydatki majątkowe czyli inwestycje. Na wieloletnie inwestycje zaplanowano aż 1,05 mld złotych, na inwestycje jednoroczne 330,8 mln złotych. W sumie na inwestycje przeznaczonych zostało 1,38 mld złotych, co oznacza wzrost o 25,9% w stosunku do roku 2024.

W tym rekordowym budżecie Zarząd Województwa Podkarpackiego aż 1,082 mld złotych przeznaczył na infrastrukturę drogową. Wśród kluczowych projektów na 2025 rok są: budowa nowego odcinka drogi nr 855 Zaklików - Stalowa Wola wraz z mostem na Sanie za 134,1 mln złotych, rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 872 z Nowej Dęby do Niska za 97,4 mln złotych oraz budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 865 z węzłem drogowym obwodnicy Jarosławia i mostem na Sanie za 95,7 mln złotych.

- Rekordowe wsparcie, jakiego nie było nigdy ćwierć wieku historii województwa otrzymał także sektor ochrony zdrowia - zaznacza Aleksandra Gorzelak-Nieduży. Na inwestycje zarząd województwa przewidział aż 184,3 mln złotych. Kluczowa dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców jest budowa lądowiska dla helikopterów przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie, która kosztuje 57,6 mln złotych. Jest ona jednocześnie etapem przygotowawczym do utworzenia Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej. Dodatkowo na przebudową Kliniki Neurochirurgii w tym samym szpitalu przeznaczono za 5,1 mln złotych, a na zakup rezonansu magnetycznego dla szpitala w Tarnobrzegu 7,5 mln złotych.

Jak dodaje, zarząd województwa zadbał także o sferę kultury. Na 2025 na potrzeby inwestycje w dziedzinie kultury i dziedzictwa regionalnego jest ponad 38 mln złotych. Dzięki tym środkom powstaje Nowa Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, na potrzeby Muzeum Podkarpackiego modernizowana jest przestrzeń Pałacu Biskupiego w Krośnie a w Żarnowcu trwa rozbudowa Muzeum Marii Konopnickiej.

Największym wyzwaniem dla Zarządu Województwa Podkarpackiego VII kadencji jest efektywne wykorzystanie ogromnych pieniędzy z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. W ramach programu do zainwestowania jest ponad 9,6 mld złotych, a zarząd jest instytucją zarządzającą programem.

Do tej pory ogłoszonych zostało aż 103 nabory wniosków, na kwotę ogółem ponad 5,9 mld złotych, czyli 61,57% alokacji FEP 2021-2027. Beneficjenci programu złożyli do tej pory aż 2 404 wnioski o dofinansowanie na łączną kwotę dofinansowania ponad 8,1 mld złotych, co stanowi 83,92% alokacji programu.

Do dofinansowania zarząd województwa wybrał 1 044 projekty, na łączną kwotę dofinansowania ponad 4,5 mld złotych. Z beneficjentami podpisano już 873 umowy/decyzje o dofinansowanie projektów, o wartości dofinansowania prawie nad 4,3 mld złotych oraz wypłacono już refundacje lub zaliczki w wysokości 1,38 mld zł.

W VII kadencji Zarząd Województwa aktywnie przystąpił do realizacji unijnego projektu LIFE Podkarpackie Żyj i Oddychaj. Budżet projektu 100 mln złotych, a czas jego trwania to 10 lat. Partnerami są głównie podkarpackie gminy oraz stowarzyszenia i instytucje, w sumie ponad 60 podmiotów. Celem projektu jest poprawa jakości powietrza na Podkarpaciu.

- Wielkim sukcesem Zarządu Województwa Podkarpackiego VII kadencji jest rozpoczęcie prac przy Podkarpackim Centrum Medycyny Dziecięcej. Ta największa inwestycja w ochronę zdrowia na Podkarpaciu, dzięki której powstaje nowoczesna placówka, która kompleksowo będzie leczyć dzieci i młodzież, jest częścią Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Dzięki decyzjom zarządu województwa w marcu 2025 roku podpisana została umowa na inwestora zastępczego dla Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej, który przygotuje przetarg, będzie nadzorował i koordynował budowę, aż do etapu rozliczenia inwestycji po jej oddaniu - zaznacza Aleksandra Gorzelak-Nieduży.

Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej, które ma zostać zakończone w 2029 roku, jest największą inwestycją realizowaną w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 w obszarze ochrony zdrowia. Jest to projekt, który negocjowany był z Komisją Europejską, by uzyskać jej zgodę na dofinansowanie. Koszt inwestycji ma sięgnąć 714 mln złotych, z czego 50 mln euro to środki, które zostaną przeznaczone na PCMD z programu regionalnego FEP 2021-2027. Kolejne nieco ponad 30 mln euro to środki z budżetu państwa, a pozostała część to środki z budżetu Województwa Podkarpackiego.

Głównym celem starań zarządu województwa, by PCMD mogło powstać, jest pragnienie stworzenia wyspecjalizowanego szpitala pediatrycznego, dzięki czemu poprawi się jakość i dostępność usług medycznych dla najmłodszych pacjentów z Podkarpacia.

Za sprawą inicjatywy Zarządu Województwa Podkarpackiego VII kadencji w lipcu 2024 rok Województwo Podkarpackie zyskało swych Patronów - Błogosławioną Rodzinę Wiktorii i Józefa Ulmów. Akt ten stał się zwieńczeniem prowadzonych przez samorząd województwa przez lata działań, na rzecz przywracania pamięci o bohaterskich mieszkańcach regionu, którzy podczas II wojny światowej ratowali żydowskich sąsiadów, często płacąc za to ofiarą życia.

Opr. Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4