80 lat od zakończenia II wojny światowej. Obchody rocznicowe w Rzeszowie
KATEGORIA: HISTORIA / 8 maja 2025
Fot. Sebastian Stankiewicz/Biuro Prasowe UMWP
8 maja mija 80 lat od zakończenia II wojny światowej w Europie. W całej Polsce w tym dniu świętowany jest Narodowy Dzień Zwycięstwa. W stolicy Podkarpacia w czwartek oddano hołd wszystkim, którzy na wielu frontach tej wojny walczyli o wolną Polskę i ginęli za nią. Uroczyści, jak co roku w Rzeszowie, odbyły się przy pomniku gen. Władysława Sikorskiego. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych i państwowych, służb mundurowych, żołnierze oraz mieszkańcy Rzeszowa. Oprawę uroczystości zapewniła 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, która wystawiła kompanię honorową.
II wojna światowa wybuchła 1 września 1939 r. Tego dnia hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę, rozpoczynając największy konflikt zbrojny na świecie. 8 maja 1945 r. podpisany został akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy.
Obchody 80. rocznicy w Parku Polonii Jedności z Macierzą w Rzeszowie rozpoczęło wciągnięcie na maszt flagi państwowej oraz okolicznościowe przemówienia.
- Dziś, w 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej, każdy z nas pragnie powiedzieć: nigdy więcej wojny - mówiła wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul. - Niestety, od 8 maja 1945 roku świat niemal nieustannie mierzy się z konfliktami zbrojnymi. Także pokój w Europie okazał się nietrwały - wojna za naszą wschodnią granicą ponownie uświadamia nam, jak cenna jest wolność, która nigdy nie jest dana raz na zawsze.
- Obchodząc Narodowy Dzień Zwycięstwa czujemy szczególną więź z pokoleniami, które zapisały się w historii Polski oraz najwyższy szacunek, dla często bezimiennych bohaterów historii naszej Ojczyzny. Dziś oddajemy honor dowódcom, żołnierzom, cywilom. Cześć ich pamięci! Szczególne słowa szacunku należą się kombatantom, uczestnikom II wojny światowej. Czas biegnie nieubłaganie i tak wielu z nich odeszło już na wieczną wartę. Ich bohaterskie czyny, niezłomna postawa żołnierzy, ofiarnych synów Rzeczpospolitej była wyrazem najwyższego umiłowania Polski, wierności ideałom zapisanym na rycerskich sztandarach - Bóg, Honor, Ojczyzna. Była ona także – i po dziś dzień jest - najwyższym wypełnieniem słowa patriotyzm. Choć od zakończenia II wojny światowej minęło osiem dekad, a na świecie pojawiły się kolejne pokolenia, które na szczęście nie poznały wojny - pamięć o tej dacie jest dla nas niezwykle ważnym zadaniem. Wiedząc do czego doprowadziły w XX wieku totalitaryzmy, mamy obowiązek chronić kolejne pokolenia przed tragicznymi losami, jakie dotknęły naszych przodków – powiedziała członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
- Rocznicowe obchody niech będą również dla nas wszystkich przypomnieniem, jak kruchy jest pokój i jak wielką cenę trzeba ponieść, kiedy się go straci. Przykładem jest walcząca już od trzech lat Ukraina. Wojna, która wydawała się nam doświadczeniem tak odległym, przyprószonym kurzem historii, stała się tragedią naszych sąsiadów ludzi, którzy mieszkają tuż obok nas. To rodzi głęboki sprzeciw oraz refleksję, pokazując, że zachowanie pamięci o zdehumanizowanych czasach, w których ludzkie życie pozbawione było wartości, trzeba traktować jak doświadczenie współczesne. A to oznacza, że dotyczy i dotyka ono każdego z nas. Dlatego pamiętając o strasznych doświadczeniach i bohaterach wojny, oddajemy hołd tym, którzy w najtrudniejszym momencie historii mieli odwagę być Polakami. Niech obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa będą dla nas wszystkich czasem zadumy nad historią, ale i nad przyszłością naszego państwa. Niech wyzwolą w nas szacunek, dla tych, którzy wówczas ponieśli śmierć oraz chęć pracy na rzecz Ojczyzny – dodała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Po przemówieniach został odczytany Apel Pamięci Poległych i oddano salwę honorową. Oficjalne delegacje złożyły wieńce i wiązanki. Zabrzmiała też Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego.
Opr. Red.
Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz/Biuro Prasowe UMWP i Jerzy Żygadło/PUW