„Siemaszka” zaprasza Cię na Parady J. Potockiego do Zamku w Łańcucie🎥📸

KATEGORIA: KULTURA / 9 maja 2025

Fot. Maciej Terpiński

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie wraz z Muzeum-Zamkiem w Łańcucie zapraszają na ciekawe widowisko, które przeniesie nas w czasy dworskiej zabawy i głębszej refleksji.

- Szanowni wielbiciele teatru, historii i błyskotliwej satyry! Tego wydarzenia nie możecie przegapić! „Parady” Jana Potockiego powracają tam, gdzie powstały – do Zamku w Łańcucie, by znów ożyć w atmosferze XVIII-wiecznego dworu Izabeli (Elżbiety) z Czartoryskich Lubomirskiej - mówią twórcy sztuki, która już w najbliższy piątek 9 maja, będzie miała swoją oficjalną premierę.

My odwiedziliśmy twórców „Parad” podczas prób do spektaklu - tuż przed dzisiejszą premierą. Zobaczcie zatem jakie sekrety nam zdradzają.

Rozmawiała: Barbara Kędzierska, materiał zrealizował: Maciej Terpiński.

Historia, która bawi i uczy

„Parady” to prawdziwa perełka teatru rokokowego, stworzona przez Jana Potockiego, autora kultowego „Rękopisu znalezionego w Saragossie”. Zostały napisane w 1792 roku na prośbę Izabeli Lubomirskiej, w czasie gdy Europa drżała wskutek Wielkiej Rewolucji Francuskiej, a Rzeczpospolita chyliła się ku upadkowi. W efekcie tekst, początkowo pomyślany jako seria zabawnych scenek dla elit łańcuckiego dworu, ukrył w sobie zarówno ostrą satyrę na społeczne konwenanse, literaturę, politykę, ludzkie słabości, jak i lęki swojej epoki.

Nadarza się zatem wyjątkowa okazja do tego, by zobaczyć „Parady” dokładnie tam, gdzie miały swoją prapremierę! Widowisko wykorzystuje historyczne wnętrza łańcuckiego zamku i jego otoczenia – w których ponad 200 lat temu przedstawiono tę właśnie sztukę. To doskonały przykład teatru site-specific, w którym miejsce staje się kluczowym elementem opowieści.

Humor, ironia i głębsze sensy

„Parady” są zbiorem sześciu miniatur scenicznych, w których postacie na wzór najlepszych komedii dell’arte wcielają się w role pełne błyskotliwej ironii. Te z pozoru trywialne scenki skrywają satyrę na społeczne absurdy i konwenanse. W efekcie każda z „Parad” komentuje inny aspekt społeczeństwa:

„Zakochany Gil” – melancholia w świecie, który nie potrafi jej pojąć; „Kasander literatem” – kpina z literackiego światka, w którym znajomości liczą się bardziej niż talent; „Podróż Kasandra do Indii” – obsesja małżeńskiej kontroli i podążanie za modami…, i jeszcze wiele wiele więcej!

Fot. Maciej Terpiński

- Zapraszamy na widowisko, w którym historia splata się ze sztuką, a członkowie dworu Izabeli Lubomirskiej wcielają się w role „Parad” napisanych dla rozrywki wysoko urodzonego towarzystwa. Konstrukcja teatru w teatrze tworzy wielopoziomową narrację i kreuje iluzję, w której nieustannie zacierają się granice pomiędzy fikcją a rzeczywistością. Zapraszamy na spektakl, który dostarczy Państwu zarówno okazji do śmiechu, jak i powodów do refleksji nad kondycją społeczną – dawniej i dziś. Nie przegapcie Państwo tej wyjątkowej okazji! „Parady” Jana Potockiego w Zamku w Łańcucie to więcej niż spektakl – to zanurzenie się w XVIII-wiecznym świecie polskiego dworu. Dajcie się porwać historii i weźcie udział w teatralnym wydarzeniu roku na Zamku w Łańcucie! - Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie oraz Muzeum-Zamek w Łańcucie.

Bilety na spektakl dostępne są w najbliższym terminie na 11 maja (niedziela) na godz. 19.00 w Muzeum-Zamku w Łańcucie.

Uroczysta premiera „Parad” Jana Potockiego w reż. Radka Stępnia i Michała Świechowskiego wydarzy się 9 maja o godz. 19.00 w Muzeum-Zamku w Łańcucie.

Autorzy:

Reżyseria i światła – Radek Stępień

Reżyseria - Michał Świechowski

Dramaturgia: Jan Łuć

Scenografia i kostiumy: Łukasz Mleczak

Muzyka i realizacja video – Nikodem Dybiński

Konsultacja merytoryczna: prof. Krzysztof Mrowcewicz

Inspicjentka/Suflerka: Ewa Bazaniak

Obsada aktorska:

Mariola Łabno-Flaumenhaft, Kaja Kozłowska-Żygadło, Paweł Gładyś, Robert Żurek, Maciej Karbowski (gościnnie), Piotr Napierała, Aleksandra Perek (gościnnie).

Widowisko powstało dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego w ramach projektu pn. Scena Wędrowna.

Partnerzy premiery: Muzeum Zamek w Łańcucie i Łazienki Królewskie w Warszawie.

Oprac. Viperis

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4