Znów wątpliwości ws. RBO na Staromieściu. Aparat RTG to projekt osiedlowy?

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 14 maja 2025

Przychodnia przy ul. Lubelskiej
Fot. SP ZOZ Nr 1 w Rzeszowie

Radny osiedla Staromieście Przemysław Hubert znów ma wątpliwości co do jednego z projektów osiedlowych dopuszczonych do głosowania w trwającej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Jego zdaniem propozycja zakupu sprzętu medycznego do jednej z przychodni, nie spełnia kryteriów inwestycji osiedlowej. Rzeszowski ratusz twierdzi, że projekt jest zgodny z regulaminem.

Poprzednio były wątpliwości

Już w poprzedniej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego było głośno o tym jaki projekt osiedlowy wygrał na Staromieściu. Najwięcej głosów zyskała propozycja zakupu sprzętu i wyposażenia dla Zakładu Opieki Długoterminowej przy ul. Lubelskiej 6. Do podlinkowania 22 października 2024 mieszkańcy

Członek tamtejszej rady osiedla Przemysław Hubert wskazywał nam, że choć projekt wydaje się istotny, to nie spełnia funkcji typowo osiedlowej inwestycji, bo korzystać mogą z niego mieszkańcy całego miasta i województwa, a do tego pobyt w ZOD miałby być płatny.

Kosztem wyposażenia ZOD przy ul. Lubelskiej w zeszłorocznym głosowaniu przegrały inne projekty zgłoszone przez radę osiedla dotyczące budowy parku staromiejskiego czy modernizacji infrastruktury sportowej. Wszystko przez nowe zasady, które określają limit finansowy na zadania dla każdego osiedla. W przypadku Staromieścia było to 400 tys. zł i tyle właśnie miał kosztować nowy sprzęt dla ZOD przy ul. Lubelskiej.

Rada Osiedla Staromieście złożyła nawet protest w sprawie wyników RBO do rzeszowskiego ratusza. Urzędnicy nie dopatrzyli się jednak żadnych nieprawidłowości.

Powtórka z rozrywki

Dosyć szybko, bo już wiosną tego roku rozpoczęła się kolejna edycja RBO i wydaje się, że możemy mieć powtórkę z rozrywki. Tym razem do głosowania kategorii II dopuszczono projekt dotyczący zakupu aparatu RTG dla Przychodni Specjalistycznej Nr 2 w Rzeszowie przy ul. Lubelskiej o szacunkowej wartości 400 tys. zł, czyli pełnej puli finansowej dla całego osiedla. To znów wzbudza wątpliwości członka Rady Osiedla Staromieście Przemysława Huberta.

- Decyzja ta budzi poważne wątpliwości i – w mojej ocenie – narusza obowiązującą uchwałę nr V/39/2024 Rady Miasta Rzeszowa, która precyzyjnie określa kryteria kwalifikacji projektów - twierdzi członek rady osiedla.

Uchwała wskazuje, że w kategorii II do głosowania powinny być dopuszczone projekty realizowane na terenie jednego osiedla i skierowane do jego mieszkańców.

Zdaniem mieszkańca Staromieścia zakup sprzętu medycznego dla przychodni nie spełnia warunków typowo osiedlowego projektu, bo przychodnia obsługuje pacjentów z całego Rzeszowa oraz spoza miasta, więc propozycja ta powinna trafić do innej kategorii RBO dotyczącej inwestycji ogólnomiejskich.

Oprócz tego Przemysław Hubert wskazuje, że inwestycje osiedlowe realizowane w ramach RBO muszą być dostępne nieodpłatnie. Tymczasem na stronie internetowej placówki można znaleźć informację, że część badań wykonywana jest odpłatnie.

- Niepokojące jest również to, że projekt tej skali został umieszczony w kategorii przeznaczonej dla lokalnych inicjatyw mieszkańców. Takie działanie zaburza równość szans, ponieważ projekt o zasięgu ogólnomiejskim konkuruje bezpośrednio z typowymi, osiedlowymi pomysłami – jak mój zgłoszony projekt „Park Staromiejski” - uważa Przemysław Hubert, który dodaje, że w tym tygodniu złożył skargę w tej sprawie do Komisji RBO.

Ratusz: projekt zgodny z regulaminem

Co na to rzeszowski ratusz? Podobnie jak w poprzedniej edycji RBO urzędnicy twierdzą, że projekt zakupu sprzętu placówki medycznej wpisuje się w założenia inwestycji osiedlowych.

- Komisja ds. RBO spełnia zapisy regulaminu, który został przyjęty przez Radę Miasta Rzeszowa - mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Jak miasto odpowiada na zarzuty, że inwestycja w zakup sprzętu dla przychodni nie będzie miała charakteru ogólnodostępnego dla mieszkańców osiedla? Podobnie jak w poprzednim roku ratusz podaje przykład projektów osiedlowych, które mają na celu wspierać strażaków rzeszowskich OSP.

- Przecież jeżeli strażacy w ramach RBO otrzymają środki na zakup nowego wyposażenia, to nie tylko by dbać o bezpieczeństwo na danym osiedlu, ale w całym mieście. Innym przykładem są place zabaw, również zgłaszane jako projekty osiedlowe RBO. Przecież nie robimy ich tylko dla dzieci z danego osiedla - mówi Artur Gernand i odpowiada również na zarzut, że w przychodni wykonywane są odpłatne zabiegi, a regulamin RBO wskazuje, że projekt musi dostępny za darmo.

- W przychodni są wykonywane również nieodpłatne świadczenia, dlatego decyzją komisji projekt został dopuszczony do głosowania - dodaje urzędnik.

A kto jest autorem projektu dotyczącego zakupu aparatu RTG dla Przychodni Specjalistycznej Nr 2 w Rzeszowie? Rzeszowski ratusz nie podaje szczegółowych danych. Dowiedzieliśmy się jedynie, że jest to wniosek osoby fizycznej w imieniu tej placówki medycznej.

Ratusz zapowiada, że rozpatrzy skargę złożoną przez członka Rady Osiedla Staromieście, ale nie będzie to miało wpływu na obecną edycję RBO.

Przypomnijmy, że do trwającej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego dopuszczono 161 projektów. Teraz trwa rozpatrywanie ewentualnych odwołań. Do ratusza miały trafić dwa takie wnioski. Ostateczna lista projektów do głosowania ma być ogłoszona 20 maja. Głosowanie rozpocznie się dzień później i potrwa do 13 czerwca.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4