Noc Muzeów w Markowej 2025: wykład, wernisaż, spotkanie, zwiedzanie
KATEGORIA: KULTURA / 15 maja 2025
Fot. Muzeum Polaków Ratujących Żydów
Z okazji Międzynarodowej Nocy Muzeów, przypadającej na 17 maja, konfederacja placówek markowskich organizuje dwudniowe zwiedzanie z wydarzeniami towarzyszącymi. - Pierwsza część „Nocy Muzeów w Markowej”, bo taką nazwę nosi nasza inicjatywa, odbędzie się w piątek, 16 maja, w godzinach wieczornych, na terenie Muzeum Ulmów. Kontynuując obchody, w sobotę, 17 maja, program „Nocy Muzeów w Markowej” zostanie rozszerzony o Skansen Zagrodę - informuje Szymon Bródka z Muzeum Polaków Ratujących Żydów.
Muzeum Ulmów od początku swojej działalności aktywnie uczestniczy w Międzynarodowej Nocy Muzeów, uznając jej znaczenie w upowszechnianiu kultury i historii. W nawiązaniu do tej tradycji, placówka realizuje od dwóch lat program muzealny pod nazwą „Noc w Muzeum Ulmów”. Oferuje on możliwość wieczornego zwiedzania ekspozycji muzealnej, wzbogaconą o sesje wykładowe, prelekcje oraz spotkania organizowane we współpracy z Podkarpacką Resursą Kultury Pamięci. Taka formuła wydarzenia stwarza uczestnikom okazję do zwiedzenia muzeum w kameralnej atmosferze oraz do interakcji z ekspertami w dziedzinie historii i kultury.
Fot. Muzeum Polaków Ratujących Żydów
Tegoroczną „Noc Muzeów w Markowej” zainauguruje w piątek, 16 maja w Muzeum Ulmów otwarty wykład Joanny Kluz o społeczności żydowskiej w krajobrazie miasta na przykładzie Łańcuta.
Następnie Artur Dobrucki, główny inwentaryzator i opiekun zbiorów Muzeum Polaków Ratujących Żydów, zaprezentuje obraz Zbigniewa Bielawki, krakowskiego malarza, fotografa i pedagoga pt. „Kolbuszowa”, stanowiące ważne świadectwo doświadczeń okupacyjnych, które w kontekście narracji Muzeum Ulmów nabiera szczególnego znaczenia.
W sobotę w Muzeum Ulmów odbędzie się wernisaż wystawy artystki wizualnej Kamili Kansy, znanej jako Laura Makabresku pt. „Anawim”. Ekspozycja prezentuje liryczną uważność artystki, jej spojrzenie na tajemnicę życia i doświadczenie spotkania z historią Rodziny Ulmów oraz archiwalnymi fotografiami Józefa Ulmy.
Kolejnym punktem programu, tym razem realizowanym w Skansenie Zagrodzie, będzie spotkanie z gościem „Nocy Muzeów w Markowej” – Marcinem Sadowskim – przedsiębiorcą gospodarczym i społecznym, współzałożycielem i wiceprezesem Wielkopolskiej Resursy Kultury Pamięci, inicjatorem i głównym organizatorem „Targu Śródeckiego”. Tematem rozmowy będzie dziedzictwo i kultura w kontekście turystyki.
Tego wieczoru przewidziane jest także rozszerzone oprowadzanie po Markowej, zatytułowane „Markowa. Ścieżki Kultury Solidarności i Pamięci”. Trasa zwiedzania obejmie Muzeum Ulmów, w tym wystawę czasową, Plac Pamięci ze Ścianą Pamięci i Sad Pamięci, a także Dom Ludowy oraz Skansen Zagrodę z Chałupą Szylarów. - Polecamy Państwa uwadze oprowadzanie po Sadzie Pamięci przez dra Wojciecha Balińskiego, głównego historyka MPRŻ, który w swoim wystąpieniu „Dwie natury Markowian – między kościołem a domem ludowym” podejmie próbę interpretacji złożonej tożsamości lokalnej społeczności w kontekście historycznym - zachęcają organizatorzy.
16 i 17 maja Muzeum Ulmów będzie czynne w godzinach 18:00-23:00, a zwiedzanie z przewodnikiem odbędzie się w piątek o 20:30 i 22:00. Wstęp kosztuje 2 zł. Skansen Zagroda zaprasza 17 maja w godzinach 18:00-23:00. Wstęp wolny.
Fot. Muzeum Polaków Ratujących Żydów
Spotkanie z Marcinem Sadowskim podczas „Nocy Muzeów w Markowej”
Gościem tegorocznej „Nocy Muzeów w Markowej” będzie Marcin Sadowski, przedsiębiorca gospodarczy i społeczny, współzałożyciel i wiceprezes Wielkopolskiej Resursy Kultury Pamięci, inicjator i główny organizator „Targu Śródeckiego”.
Marcin Sadowski jest absolwentem socjologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest właścicielem renomowanej Restauracji „Hyćka” na poznańskiej Śródce, w której realizuje oryginalny program promocji wielkopolskiego dziedzictwa kulinarnego i edukacji społecznej poświęconej polskim tradycjom kulinarnym. Był dyrektorem Centrum Integracji Społecznej przy Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka”.
Jest czynnie zaangażowany w działalność kilku organizacji społecznych (Slow Food Wielkopolska; Towarzystwo Wiedzy Powszechnej; Ogólnopolski Cech Rzeźników, Wędliniarzy i Kucharzy; Wielkopolska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego), uczestniczy w pracach na rzecz rewitalizacji Środki – historycznego obszaru dziedzictwa Miasta Poznania (wice przewodniczący Komitetu Rewitalizacji przy Prezydencie Miasta Poznania) i organizuje konferencje poświęcone rewitalizacji Śródki. Jest synem Tomasza Sadowskiego, założyciela Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka”.
Podczas spotkania Podkarpackiej Resursy Kultury Pamięci zaprezentuje idee i sposób funkcjonowania „Targu Śródeckiego” – instytucji komunikacji społecznej utworzonej w celu promocji historycznego dziedzictwa Ostrowa Tumskiego i Śródki oraz promocji kultury tworzonej w oparciu o wartości dziedzictwa Wielkopolski. W 2024 roku Podkarpacka Resursa Kultury Pamięci, przy wsparciu Muzeum Polaków Ratujących Żydów zainicjowała działalność w Markowej targu dziedzictwa i kultury inspirowanego działalnością „Targu Śródeckiego”. Głównym tematem spotkania Resursy w Markowej będzie turystyka kulturowa. Promocja tego rodzaju turystyki jest jednym z ważniejszych wyzwań współczesnego muzealnictwa. Stanowi szansę rozwoju gospodarczego miast i wsi, które znajdują się w polu zainteresowania turystów ze względu na zasoby i walory swego dziedzictwa. W opinii członków Podkarpackiej Resursy Kultury Pamięci jest to także jedno z ważniejszych wyzwań województwa podkarpackiego. W dyskusji udział weźmie dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów, Waldemar Rataj.
Red.
Fot. Muzeum Polaków Ratujących Żydów