Wiceminister w Pratt & Whitney Rzeszów. Mówił o kontrakcie branżowym
KATEGORIA: GOSPODARKA / 15 maja 2025
Wiceminister rozwoju i technologii Michał Jaros w czwartek 15 maja odwiedził Pratt & Whitney Rzeszów S.A., czyli największą pod względem zatrudnienia rzeszowską firmę. Jaros spotkał się z przedstawicielami podkarpackiej branży lotniczej i zapowiadał podpisanie pierwszego kontraktu branżowego z sektorem lotniczym. - Rzeszów to bardzo ważne miejsce dla przemysłu lotniczego, chyba największy kampus lotniczy w Polsce, z dużą tradycją, piękną historią i wspaniałymi ludźmi, którzy tworzyli to miejsce i dalej je rozwijają - mówił podczas konferencji prasowej.
Wiceminister w P&W Rzeszów
Wiceminister Michał Jaros w ostatnich dniach odwiedzał największe firmy, które w Polsce odpowiadają za produkcję sprzętu lotniczego. W środę 14 maja był w Świdniku (PZL Świdnik) oraz Mielcu (PZL Mielec), a w czwartek przyjechał do rzeszowskiego Pratt & Whitney, czyli dawniejszej WSK „PZL-Rzeszów” - światowej klasy producenta podzespołów i zespołów oraz kompletnych silników lotniczych służących do napędu śmigłowców i samolotów.
- Mieliśmy okazję spotkać się z przedstawicielami branży lotniczej, to bardzo ważna gałąź polskiej gospodarki. Według danych z 2022 roku sektor lotniczy zatrudnia bezpośrednio 32 tys. osób, czyli dzisiaj jest ich zapewne więcej. Ale pośrednio w tym przemyśle pracuje dwa razy więcej osób, czyli razem około 100 tys. - stwierdził wiceminister rozwoju i technologii.
Jaros wskazywał, że przemysł lotniczy rocznie generuje 5 mld zł wpływu do budżetu państwa. Podobnie jak na konferencjach w Świdniku i Mielcu zapowiadał podpisanie przez rząd kontraktu branżowego z firmami z branży lotniczej, który ma jej zapewnić dalszy rozwój.
- Kończymy prace nad tym kontraktem, chcemy go podpisać w tym roku. To oczekiwanie całej branży – tych dużych firm, jak i małych przedsiębiorstw - dodał Michał Jaros.
Wspomniany kontrakt ma być umową z rządem, na podstawie której realizowane będą inicjatywy przewidujące wsparcie finansowe prac badawczych, wykorzystywanie nowych technologii czy edukację pracowników.
W trakcie konferencji prasowej wiceminister Michał Jaros zapowiedział również powołanie Rady do Spraw Rozwoju Przemysłu Lotniczego. Będzie ona składała się z przedstawicieli różnych ministerstw, agend rządowych oraz reprezentantów branży lotniczej.
- Rada będzie pracować nad tym, aby powstał kontrakt branżowy, ale też, żeby on był realny, żeby był implementowany, żeby on się dalej rozwijał i rozwijał przemysł lotniczy w Polsce - dodał Jaros.
Kontrakt ma dać stabilność
Wiceministrowi rozwoju i technologii towarzyszyli podkarpaccy politycy Koalicji Obywatelskiej. Posłanka Krystyna Skowrońska podkreślała, że zawarcie kontraktu branżowego pomiędzy rządem i branżą lotniczą to również szansa na rozwój tego sektora na Podkarpaciu.
- Liczymy, że kontrakt branżowy i możliwość sięgania po środki europejskie dadzą szansę na rozwój naszego regionu - stwierdziła posłanka Skowrońska.
Poseł Zdzisław Gawlik dodawał, że kontrakt branżowy ma zapewnić stabilny rozwój branży lotniczej niezależnie od sytuacji politycznej w kraju i tego kto sprawuje władzę.
- Rządy się zmieniają, a przemysł lotniczy w Rzeszowie trwa już prawie 90 lat i ma się znakomicie. Liczymy, że dzięki temu kontraktowi nadal tak będzie - dodał poseł Koalicji Obywatelskiej.
Wokul