Srebrny jubileusz sakry biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby. ZDJĘCIA

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 18 maja 2025

Fot. Sebastian Stankiewicz/Biuro Prasowe UMWP

W niedzielę, 18 maja 2025 r., w katedrze rzeszowskiej celebrowano 25. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej przez bp. Jana Wątrobę. Mszy św. przewodniczył biskup rzeszowski, zaś w koncelebrze wzięli udział: abp Józef Michalik, abp Adam Szal, bp Edward Białogłowski, bp Kazimierz Górny, bp Stanisław Jamrozek, bp Marian Rojek, bp Jan Śrutwa oraz kilkudziesięciu kapłanów. W Eucharystii uczestniczyły liczne delegacje osób życia konsekrowanego, przedstawiciele instytucji, fundacji i stowarzyszeń kościelnych. W katedrze rzeszowskiej obecni byli również parlamentarzyści Sejmu i Senatu, władze wojewódzkie, samorządowe, władze Rzeszowa, rektorzy wyższych uczelni, dyrektorzy instytucji regionalnych, kuratorium oświaty, a także szpitali.

Homilię wygłosił bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy senior, który podkreślił, że świętowanie srebrnego jubileuszu biskupa rzeszowskiego wpisuje się w przeżywanie Roku Świętego, ale także kolejną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, rocznicę bitwy pod Monte Cassino, inaugurację pontyfikatu Ojca Świętego Leona XIV oraz rocznicę beatyfikacji Józef Sebastiana Pelczara.

- Diecezja rzeszowska w dniu dzisiejszym modli się za swojego Arcypasterza, Biskupa Jana, który świętuje srebrny jubileusz biskupstwa (…) Dzisiaj popatrzymy na drogę życia i wiary, którą prowadził Pan Bóg bp. Jana Franciszka (…) Nasz dostojny Jubilat był bardzo szczęśliwym biskupem pomocniczym w archidiecezji częstochowskiej równą połowę jubileuszu, bowiem 14 czerwca 2013 r. Ojciec Święty Franciszek ogłosił nominację księdza biskupa Jana na ordynariusza naszej diecezji. Kanonicznie przejął ją 19 lipca, a następnego dnia, w sobotę, odbył ingres do tej katedry. Przemówienie powitalne wygłosił pierwszy biskup rzeszowski Kazimierz Górny, który też trwa w tym roku w dziękczynieniu za 40 lat biskupstwa i 65 lat kapłaństwa. W dniu ingresu bp Jana mówił w katedrze rzeszowskiej: Nowy biskup diecezjalny przybywa do nas z Częstochowy, dokąd każdego roku 4 sierpnia wyrusza pierwsza pielgrzymka rzeszowska. Widzimy zatem, że biskup Jan jest darem od tronu Matki Bożej Królowej Polski – mówił bp Białogłowski.

- Niech Pan Ci błogosławi i strzeże, niech wspomaga Twoje pasterskie zamiary i codzienny trud. Niech posyła Ci ofiarnych współpracowników do duszpasterskiej służby, niech wzmacnia Twoje siły i zdrowie, niech obdarza Cię pokojem. Maryja Królowa Polski, Pani Rzeszowska niech otacza Ciebie i całą diecezję płaszczem macierzyńskiej opieki - życzył ordynariuszowi rzeszowskiemu bp pomocniczy senior.

Na zakończenie liturgii Karolina i Dariusz Kosakowie z dziećmi, jako przedstawiciele diecezjan, przekazali życzenia Jubilatowi.

- W imieniu własnym, Zarządu Województwa Podkarpackiego oraz tysięcy mieszkańców regionu – wiernych Diecezji Rzeszowskiej, których Ekscelencja spotyka na swej duszpasterskiej drodze, przekazuję wyrazy najwyższego szacunku i podziękowania za duchową opiekę, życząc wielu kolejnych lat wypełnionych zdrowiem, Bożym błogosławieństwem oraz licznymi łaskami od Matki Bożej Rzeszowskiej – życzył marszałek Władysław Ortyl.

W uroczystej liturgii wzięło udział kilkuset muzyków, chórzystów i członków orkiestr, którzy brali udział w projekcie „Podkarpacie śladami św. Jana Pawła II”. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Polski Związek Chórów i Orkiestr – Oddział w Rzeszowie. W programie koncertu znalazły się utwory inspirowane polską tradycją ludową i sakralną, nawiązujące do dziedzictwa św. Jana Pawła II oraz błogosławionej Rodziny Ulmów.

***

Biskup Jan Wątroba urodził się 4 grudnia 1953 r. w Wieluniu (woj. łódzkie) jako syn Franciszka i Ireny. Pochodzi z rodziny robotniczo-chłopskiej.

W 1972 r. wstąpił do Częstochowskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej w jednostce kleryckiej w Bartoszycach ukończył studia i przyjął święcenia kapłańskie 27 maja 1979 r. w katedrze częstochowskiej z rąk bp. Stefana Bareły. Był wikariuszem w Wieruszowie.

W latach 1981–1985 posługiwał w Rzymie jako duszpasterz pielgrzymów z Polski w ramach Centro Pastorale „Corda Cordi” i ukończył studia na Uniwersytecie Laterańskim z tytułem licencjata teologii pastoralnej. Po powrocie został sekretarzem i kapelanem biskupa Stanisława Nowaka, pełniąc także funkcje rzecznika prasowego i ojca duchownego młodych kapłanów. Od 1994 r. był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. W 1999 r. obronił doktorat z teologii duchowości na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

20 kwietnia 2000 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej. Sakrę biskupią przyjął 20 maja 2000 r. Jako wikariusz generalny był członkiem Rady Kapłańskiej, Rady Duszpasterskiej, Kolegium Konsultorów oraz przewodniczącym Rady Ekonomicznej.

14 czerwca 2013 r. papież Franciszek mianował go biskupem rzeszowskim. Kanoniczne objęcie diecezji nastąpiło 19 lipca, a ingres do katedry rzeszowskiej odbył się 20 lipca 2013 r. Jego zawołaniem biskupim są słowa: Ecce venio – „Oto idę, aby spełniać wolę Twoją”.

Opr. Red.

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz/Biuro Prasowe UMWP i Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4