Nauka w służbie życiu: Czy medycyna może być neutralna moralnie?

KATEGORIA: ZDROWIE / 21 czerwca 2019

„Nauka w służbie Życiu” to hasło Międzynarodowego Kongresu, który rozpoczął się w piątek (21 czerwca) i potrwa do soboty. To największe tego typu wydarzenie w Europie. Przez dwa dni w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie odbywają się wykłady i dyskusje prowadzone przez autorytety z całego świata, poruszające się w dziedzinie medycyny, prawa, pedagogiki, psychologii, a także teologii. Spotkania poświęcone są zastosowaniu aktualnych osiągnięć medycyny w ochronie życia. W przerwie pomiędzy wykładami odbyła się krótka konferencja, na której omówiono założenia kongresu.

- Nauka zawsze powinna służyć życiu - niestety nie zawsze tak jest, dlatego dzisiaj będziemy mówić głośno jaka jest rola i miejsce nauki w ochronie życia. Powinniśmy demonstrować nasze postawy, które będą znacznie wpływały na przyszłość naszych pokoleń – mówił marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

W programie Kongresu znajdują się trzy wzajemnie na siebie oddziałujące obszary tematyczne: wiedza medyczna, realizacja powołania do służby drugiemu człowiekowi oraz chrześcijańskie wartości i zasoby duchowe. Wykłady podzielone zostały na siedem sesji tematycznych i dotyczą m. in.: aktualnych trendów w diagnostyce i leczeniu niepłodności oraz powtarzających się strat ciąży, konsekwencji epidemii cięć cesarskich oraz konsekwencji zaburzeń rozwoju perinatalnego w dorosłym życiu. Odbędzie się również specjalna sesja dedykowana funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych, w tym opiece nad kobietą ciężarną z niepełnosprawnością oraz hospicjom perinatalnym przeznaczonym dla dzieci nieuleczalnie chorych, niepełnosprawnych, z wadami wrodzonymi lub genetycznymi.

Wśród wielu uczonych, swój wykład pt. „Wartość macierzyństwa we współczesnym świecie” miał w piątek prof. Robert Walley z Kanady, który dobitnie wyrażał swoje stanowisko odnośnie do aborcji. Podczas wieloletniej pracy za granicą jako lekarz ginekolog-położnik, wielokrotnie spotykał się z sytuacjami, w których był proszony o wykonywanie aborcji.

- W momencie kiedy lekarz odmawia wykonania takiego zabiegu są kierowane do niego groźby, że zostanie on pozbawiony prawa do wykonywania zawodu. Wygląda na to, że mamy większą licencję na zabijanie niż James Bond! Powinniśmy powiedzieć, że nie mamy prawa do takich czynów… Przecież nie mamy prawa do decydowania o czyimś życiu, nie mamy praw boskich – mówił na konferencji poświęconej kongresowi profesor Walley.

Celem Kongresu jest poszerzenie wiedzy medycznej i udoskonalenie podejścia do człowieka cierpiącego, integracja wiary z praktyczną realizacją powołania w duchu filozofii chrześcijańskiej i deontologii zawodów medycznych, promocja godności człowieka i praw każdej istoty ludzkiej od momentu poczęcia do naturalnej śmierci, obrona wolności sumienia zawodów medycznych i pacjentów oraz umocnienie duchowe chorych oraz tych, którzy troszczą się o zdrowie i życie innych.

Profesor Bogdan Chazan
Fot. Kamila Szeliga

- Ta konferencja stanowi pewny początek mówienia o trudnych sprawach. Jest wynikiem zaangażowania w obronę życia całego potencjału nauki. Ogromna liczba uczestników świadczy o ogromnym zainteresowaniu takimi tematami i dyskusjami i mam nadzieję, że w następnych latach takie konferencje również będą organizowane - mówił profesor Bogdan Chazan, jeden z głównych inicjatorów tego wydarzenia.

Organizatorami Kongresu są Samorząd Województwa Podkarpackiego, Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, Uniwersytet Rzeszowski oraz Fundacja ŻYCIU TAK. Partnerami Kongresu są Matercare International oraz Stowarzyszenie Polskich Lekarzy Katolickich. Patronat honorowy nas wydarzeniem objęli Ministerstwo Zdrowia, arcybiskup przemyski Adam Szal oraz biskup rzeszowski Jan Wątroba.

Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest nasz Portal Informacji i Opinii CzytajRzeszów.pl.

Wydarzeniami towarzyszącymi kongresowi są Koncert Jednego Serca Jednego Ducha, który odbył się 20 czerwca oraz Marsz dla życia i rodziny, który odbędzie się 23 czerwca.

Szczegółowy plan Międzynarodowego Kongresu „Nauka w służbie życiu” znajduje się w linku poniżej.

naukawsluzbiezyciu.podkarpackie.pl/index.php/pl/program

Kam.

Fotorelacja: Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4