Na wykład o malarstwie kobiet zaprasza w piątek
Muzeum-Zamek w Łańcucie
KATEGORIA: KULTURA / 20 maja 2025
Artemizja Gentileschi - Autoportret jako alegoria malarstwaFot. Wikimedia Commons
W piątek 23 maja Muzeum-Zamek w Łańcucie zaprasza do Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego w dawnej Oranżerii na wykład ks. prof. Witolda Kaweckiego pt. „Malarstwo kobiet na przykładzie Artemizji Gentileschi. Artystyczne podróże po Włoszech”. Wykład realizowany jest w ramach cyklicznych wykładów muzealnych „Przyjemności Świata Tego”.
Najbliższy wykład będzie poświęcony kobietom - malarkom oraz ich wpływowi na kulturę i sztukę europejską. Wykład wygłosi ks. prof. Witold Kawecki - dziennikarz i kulturoznawca, autor ponad 30 książek i artykułów, współpracownik Polskiego Radia i TVP. Laureat nagrody Feniks Specjalny 2024 w kategorii Religia i kultura.
Początek spotkania o godz. 17.00.
Artemizja Gentileschi to niezwykła włoska malarka urodzona w Rzymie pod koniec XVI wieku. - W czasach, gdy kobiety częściej były przedstawiane na obrazach niż ich tworzyły, Artemizja odważyła się sięgnąć po pędzel i przebić się w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Jej twórczość, pełna dramatyzmu i emocji, inspirowana była dziełami Caravaggia, ale miała też wyraźnie kobiecą perspektywę - zapowiada Muzeum-Zamek w Łańcucie.
- Podczas wykładu ks. prof. Witolda Kaweckiego odbędziemy artystyczną podróż po Włoszech, odwiedzając miasta, w których Artemizja żyła i tworzyła – Rzym, Sienę, Florencję, Wenecję i Neapol. Wędrówka przez jej życie i sztukę stanie się także przewodnikiem po bogatej historii włoskiego malarstwa i kulturze epoki baroku - dodają organizatorzy.
Bilet wstępu: 5 zł. Obowiązują wcześniejsze zapisy przyjmowane pod numerem telefonu 17 749 38 61, wew. 139, 150,157 lub e-mailowo: edukacja@zamek-lancut.pl
***
Wykład odbywa się w ramach cyklu wydarzeń „Przyjemności świata tego” i jest częścią projektu kulturalno-edukacyjnego Muzeum-Zamek w Łańcucie „Prace remontowo, konserwatorskie i budowlane Oranżerii oraz Ujeżdżalni w ramach przedsięwzięcia „Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego dawnej Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo-konserwatorskie oraz wykreowanie nowych przestrzeni edukacyjnych OR-KA II, III,IV,VII”.
Red.
Fot. Materiały Muzeum-Zamku w Łańcucie