Ilu ludzi liczy Rzeszów? Rozbieżności dochodzą do kilkudziesięciu tysięcy!

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 24 czerwca 2019

Fot. Viperis

Według oficjalnych danych Urzędu Miasta liczba ludności Rzeszowa na dzień 10 maja tego roku wynosiła 194 tysiące i 298 mieszkańców.

To oficjalne dane. Jednak władze miasta szacują, że liczba ludności stolicy Podkarpacia wynosi obecnie około 220 tysięcy ludzi. Stwierdził to choćby wiceprezydent Rzeszowa w trakcie ubiegłotygodniowej prezentacji Raportu o Stanie Miasta.

Są jednak dostępne i takie wyliczenia, które mówią, że w ostatnich dniach w Rzeszowie przebywa jeszcze więcej, bo nawet do 280 tysięcy ludzi.

Jak to możliwe i skąd takie rozbieżności? Ilu naprawdę ludzi żyje w Rzeszowie?

Pierwsza liczba 194 298 to oficjalna liczba osób zameldowanych w mieście – zarówno na pobyt stały, jak i pobyt czasowy. Jednak liczba ta faktycznie jest niedoszacowana, gdyż bardzo dużo osób mieszka w Rzeszowie bez zameldowania. Prym w tym wiodą studenci.

MŁODZIEŻ BEZ WŁASNYCH MIESZKAŃ

Na około 40 tysięcy studentów uczących się w stolicy Podkarpacia, tylko 10-11 tysięcy pochodzi z Rzeszowa, reszta przyjechała z innych miejscowości Podkarpacia, a także z Ukrainy. W kilkunastu akademikach Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej oficjalnie może być zameldowane tylko nieco ponad 4000 studentów. Pozostałe około 25-26 tysięcy uczących się na uczelniach (o ile nie dojeżdża codziennie z najbliższych gmin) wynajmuje stancje w mieszkaniach prywatnych. Olbrzymia większość z tych studentów nigdy nie zostaje w mieście zameldowana, choć poza częścią weekendów i świąt spędza w mieście praktycznie cały czas.

Do tego grona młodych ludzi przebywających w Rzeszowie należy doliczyć jeszcze kilka tysięcy osób, którzy zaraz po skończonych studiach podjęły pracę w mieście, ale wiodą ten sam styl życia bez zameldowania w wynajętych lokalach. Dlatego podaną na początku liczbę 220 tysięcy mieszkańców można traktować jako minimalne przybliżenie liczby ludzi rzeczywiście przebywających w Rzeszowie na stałe.

CAŁY DZIEŃ ZWIĄZANI Z RZESZOWEM

Na tym jednak nie koniec. Rzeszów codziennie jest miejscem życia i pracy całych rzesz ludzi, którzy codziennie dojeżdżają do miasta i można ich liczyć w kolejne dziesiątki tysięcy! Według danych z miejskiego monitoringu codziennie w godzinach od 6:00 do 13:00 przyjeżdża do Rzeszowa średnio 100-120 tysięcy samochodów. W szczytach przedświątecznych związanych z zakupami liczba ta rośnie nawet do 150 tysięcy pojazdów dziennie.

Oczywiście pewna cześć z tych ludzi przyjeżdża do miasta tylko na chwilę: robi zakupy w marketach, odbiera towar do firm, załatwia sprawy urzędowe, odwozi dzieci do szkół podstawowych lub średnich, czy choćby po prostu przejeżdża przez Rzeszów do innych miejscowości.

Znaczna jednak część osób przyjeżdżających rano do Rzeszowa, spędza w Rzeszowie cały dzień – pracują, zamawiają posiłki, robią codzienne zakupy i dopiero późnym popołudniem między godziną 16 a 18 jadą do swoich domów na przedmieściach, a nawet w bardziej odległych powiatach województwa. Często spędzają tam tylko noc i rano znowu wracają do miasta.

Przyjeżdżający rano to pracownicy rzeszowskich firm i instytucji. W pierwszej kolejności trzeba wymienić instytucje rządowe i samorządowe, gdzie stanowiska pracy z zasady obsadzane są także z zachowaniem reprezentacji terenowej: Urząd Marszałkowski, Urząd Wojewódzki, Urząd Powiatowy, podległe agencje (np. RARR, ARiMR, ANR itp.), spółki skarbu państwa (np. PGE, Zakład Gazowniczy, Wody Polskie itp.). Znaczna część przyjezdnych pracuje także w rzeszowskich firmach prywatnych – zwłaszcza w handlu i budownictwie, które to branże przyciągają pracowników z regionu. Następna grupa przyjeżdżających to dobrze usytuowani mieszkańcy przedmieść prowadzący w Rzeszowie własne firmy. Wreszcie ostatnia grupa to zmotoryzowani studenci z najbliższych gmin.

Szacuje się, że ta część ludzi pracujących na stałe w Rzeszowie odpowiada za przyjazd do miasta co najmniej 40-50 tys. samochodów w godzinach od 6:30 do 10:00. Licząc bardzo ostrożnie, że w każdym samochodzie wjeżdża średnio 1,2 osoby, to codziennie rano przyjeżdża do pracy w Rzeszowie do 60 tysięcy ludzi. A przecież jest także pewna liczba osób dojeżdżających koleją.

Powyższe informacje pozwalają stwierdzić, że łączna liczba ludzi codziennie związanych z Rzeszowem znacznie przekracza wspomniane wcześniej 220 tysięcy i może sięgać do 280 tysięcy ludzi. Przy czym szacunek ten jest raczej ostrożny i w rzeczywistości liczba ta może być nawet nieco wyższa.

FUNKCJE METROPOLII

Taka duża rozbieżność pomiędzy liczbą osób zameldowanych w mieście, a liczbą osób codziennie związanych z miastem, to wynik rosnących cech metropolitalnych stolicy Podkarpacia. Otóż Rzeszów w coraz większym stopniu rozwija funkcje, które na co dzień zabezpieczają potrzeby nie tylko jego własnych mieszkańców, ale także mieszkańców aglomeracji i regionu. To oczywiście oznacza dynamiczny rozwój zjawisk społeczno-gospodarczych i przynosi miastu wymierne korzyści finansowe.

Mechanizm ten obserwujemy nie tylko w Rzeszowie. Stały napływ ludzi spoza miasta do ośrodka centralnego jest cechą każdego dużego miasta z funkcjami metropolitalnymi. W pełni przynosi korzyści, gdy metropolia coraz intensywniej rozwija swoje funkcje, ale też gdy potrafi skutecznie obsłużyć natężony ruch komunikacyjny ludności.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4