Politechnika Rzeszowska połączy się na żywo z ISS i Polakiem w kosmosie
KATEGORIA: EDUKACJA / 4 lipca 2025
Fot. Materiały organizatorów
Już w sobotę (5 lipca) Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) organizuje na Politechnice Rzeszowskiej wydarzenie edukacyjne, podczas którego uczestnicy m.in. połączą się radiowo z Międzynarodową Stacją Kosmiczną oraz dr. Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim.
- Dla Politechniki Rzeszowskiej to duże wyróżnienie, że badania dotyczące technologii kosmicznych zostały zauważone zarówno przez Polską Agencję Kosmiczną (POLSA) jak i Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) - podkreśla Damian Gębarowski, rzecznik prasowy uczelni.
Wydarzenie organizowane w budynku rektoratu Politechniki Rzeszowskiej (al. Powstańców Warszawy 12 w Rzeszowie) będzie mieć formę pikniku naukowego z prelekcjami, panelami, pokazami eksperymentów i warsztatowców, którego kulminacyjnym momentem będzie połączenie na żywo dzieci i młodzieży z dr. Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w ramach misji IGNIS.
Wydarzenie składa się 3 tur 3 różnych warsztatów dla dzieci i młodzieży przygotowanych przez POLSA (sala V-5, V-6 i V-7). 1 tura warsztatów jest przed połączeniem, a 2 tury warsztatów po połączeniu.
W wydarzeniu na auli V-1 i w warsztatach udział wezmą tylko osoby zarejestrowane w formularzu POLSA. Ta rejestracja na wydarzenie jest już zakończona z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc.
Natomiast podczas wydarzenia będą przygotowane m.in. stoiska kół naukowych Politechniki Rzeszowskiej (korytarze budynku V), stoisko do zabawy klockami LEGO dla najmłodszych (sala V-17), mobilne planetarium Podkarpackiego Centrum Nauki (sala V-17) i symulator lotu - z tych atrakcji może skorzystać każdy, czyli nie tylko zarejestrowane osoby.
Dla osób, które nie będą mogły wziąć udział w wydarzeniu w głównej auli mieszczącej ponad 400 osób (V-1) organizatorzy mają do dyspozycji aulę dodatkową (V-2) - pierwsze 220 osób. Jest także możliwość oglądania transmisji na żywo (z auli V-1) w Fabryce Smaku na Politechnice Rzeszowskiej (ul. Akademicka 8 w Rzeszowie).
Samo połączenie na żywo z ISS potrwa ok. 10 minut i będzie połączeniem radiowym - tylko audio.
Podczas połączenia organizatorzy proszą uczestników o zachowanie pełnej ciszy na auli V-1 skąd będzie prowadzone połączenie. Pytania będą zadawać uczniowie wytypowani w ramach konkursu organizowanego przez POLSA (w grudniu 2024 r.) i student Politechniki Rzeszowskiej.