Studenci zaprojektowali park na Baranówce. Swoje prace pokazali w ratuszu

KATEGORIA: MIEJSCA / 7 lipca 2025

Fot. Karol Woliński

Studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego postanowili w ramach prac dyplomowych urządzić tereny zielone na rzeszowskiej Baranówce. Ich prace zostały pokazane na rzeszowskim ratuszu, a władze miasta będą chciały skorzystać z ich pomysłów. Świeżo upieczonych absolwentów postanowił nagrodzić rzeszowski radny Mateusz Maciejczyk, który jest szefem Rady Osiedla Baranówka.

Studenci projektują zieleń na Baranówce

Czwórka studentów architektury krajobrazu: Adam Zajonc-Olszewski, Alicja Mokrzycka, Aleksandra Staszkiewicz i Paulina Piekarska postanowiła w ramach prac magisterskich przygotować koncepcje zagospodarowania terenów zielonych na rzeszowskiej Baranówce, a konkretnie 2-hektarowego obszaru, znajdującego się w rejonie ulic: Raginisa, Prymasa Tysiąclecia, Tarnowskiej, Zajęczej i Wyzwolenia. Prace zostały napisane pod kierunkiem: dr inż. arch. kraj. Agaty Gajdek i dr inż. arch. Anny Sołtysik.

W poniedziałek 7 lipca projekty wspomnianej czwórki zostały zaprezentowane w rzeszowskim ratuszu, a ich prace oglądał m.in. prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

- Dziś poznajemy prace magisterskie naszych studentów, napisane pod kierunkiem i opieką naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego, które dotyczą konkretnych terenów Rzeszowa i pokazują, jak można je ukształtować. I tę wiedzę, zawartą w tych pracach, będziemy chcieli wykorzystać, by uczynić nasze miasto jeszcze piękniejszym, jeszcze przyjaźniejszym – mówił prezydent Konrad Fijołek.

Cztery różne projekty

Co wymyślili studenci? Oczywiście każdy projekt był różny. Adam Zajonc-Olszewski skupił się na kwestii wykorzystania przyrody, która już występuje na terenie opracowania i nie widać w niej zbyt wielkiej ingerencji człowieka.

- Cały ten teren jest objęty przyrodą, która rozwija się tam samoistnie. Człowiek tam się oczywiście pojawia, widać ścieżki czy ślady po paleniu ognisk. Dlatego też w opracowaniu można zasugerować się jak wytyczyć ciągi komunikacyjne i strefy funkcjonalne – mówił autor pracy.

Do idei wykorzystania istniejącej przyrody odwołują się również atrakcje zaplanowane na całym terenie. W koncepcji Adama Zajonca-Olszewskiego pojawiają się zatem strefa łąka prawdziwa, strefa cisza drzew, czy strefa samotne pnie.

Alicja Mokrzycka postanowiła swój projekt nazwać „Wodną Łąką”, a jego główną częścią miałoby być stworzenie systemu retencji wody opartego o istniejący na terenie rów melioracyjny. Projekt przewiduje też naturalne rozlewiska, ogrody deszczowe czy zbiorniki retencyjne. Do tego 10 różnych stref tematycznych z małą architekturą i roślinnością.

Aleksandra Staszkiewicz zdecydowała się na sięgnięcie w przeszłość i stworzenie projektu zieleńca, który nawiązywałby do historii Baranówki oraz tego jak kształtowano tereny zielone w okresie PRL. Stąd pomysł na wykorzystanie charakterystycznych ogrodowych klombów, wydzielenie strefy reprezentacyjnej czy stworzenie przestrzeni pod piknik.

Paulina Piekarska w swojej pracy postanowiła zaaranżować tereny zielone na Baranówce w sposób uniwersalny. Jak sama wskazywała celem jej pracy było stworzenie projektu parku dla wszystkich. Stąd miałoby się w nim znaleźć 10 funkcjonalnych stref, w tym strefa aktywnego wypoczynku z boiskami, strefa piknikowa, psi park, strefa jogi i wyciszenia, czy strefa zmysłów.

Pomógł radny

W pomoc przy projektach zaangażował się rzeszowski radny Koalicji Obywatelskiej i szef Rady Osiedla Baranówka Mateusz Maciejczyk.

- Ten temat nie pojawił się przypadkowo. Jest to efekt spotkania z profesorem Uniwersytetu Rzeszowskiego Łukaszem Jurczykiem i rozmów dotyczących terenów na os. Baranówka. W ten temat zaangażowały się władze Wydziału Technologiczno-Przyrodniczego UR, nasz Zarząd Zieleni Miejskiej. I mamy efekt w postaci ciekawych prac magisterskich - mówił Mateusz Maciejczyk.

- Zależało nam na tym, aby te prace miały walor praktyczny i można było je wykorzystać do realizacji konkretnych przedsięwzięć. Przygotowaliśmy wytyczne, które zostały w tych pracach wykorzystane. Dzięki temu będziemy mogli starać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej na wykonanie założeń zaproponowanych przez absolwentów UR – podkreśliła Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Co ważne, niewielka część wspomnianego terenu już w tym roku zostanie zagospodarowana pod kątem zieleni i rekreacji. W ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego powstanie tam m.in. aleja wiśniowa, miejsce na ognisko oraz monitoring. Inwestycja będzie kontynuowana w przyszłym roku, także w ramach RBO. Powstać wtedy ma m.in. sad owocowy.

- Te dwa projekty zajmą tylko pewną część tego dużego terenu. Kontynuację rozbudowy będzie można oprzeć właśnie na rozwiązaniach z prac studentów UR – tłumaczył Mateusz Maciejczyk.

Podczas poniedziałkowej prezentacji pokazano również projekt dotyczący zagospodarowania terenów rzeszowskich Olszynek, który przygotowała Izabela Sidor.

Wszyscy autorzy zostali uhonorowani nagrodą pieniężną, którą ufundował wspomniany radny Mateusz Maciejczyk.

Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4