Burze nad Podkarpaciem. Trwa usuwanie skutków nawałnic w regionie

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 8 lipca 2025

Fot. Jerzy Żygadło/PUW w Rzeszowie

Całą noc podkarpaccy strażacy usuwali skutki nawałnic, które przeszły nad naszym województwem wczoraj po południu i wieczorem.

- Wczoraj przyjęliśmy blisko 1200 zgłoszeń dotyczących próśb o pomoc w usuwaniu skutków, burz, które przetoczyły się nad Podkarpaciem - informuje st. bryg. Marcin Betleja, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. - Nasze działania polegały głównie na usuwaniu połamanych gałęzi, konarów i drzew leżących na jezdniach chodnikach, posesjach, liniach energetycznych.

Jak już informowaliśmy cztery osoby zostały poszkodowane.

Strażacy pomagali także zabezpieczyć uszkodzone dachy na budynkach, gospodarczych oraz domach mieszkalnych. - Takich zgłoszeń otrzymaliśmy blisko 200 - mówi rzecznik podkarpackich strażaków.

Najwięcej interwencji strażacy odnotowali w powiatach łańcuckim, przeworskim oraz krośnieńskim.

Przez całą noc w Łańcucie działał sztab akcji koordynujący pracę strażaków na terenie Podkarpacia. Sztabem dowodził zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Paweł Frysztak.

W usuwaniu skutków wczorajszych nawałnic na terenie Podkarpacia zaangażowanych było 2700 strażaków, ochotniczych straży pożarnych i Państwowej Straży Pożarnej - blisko 900 zastępów straży pożarnych z terenu województwa podkarpackiego.

Usuwanie skutków wczorajszych burz potrwa dzisiaj przez kilka najbliższych godzin.

Strażacy apelują o rozsądek i baczne obserwowanie prognoz meteorologicznych.

- Nie wychodźmy z domu, jeżeli to nie jest niezbędne. W domach jesteśmy najbezpieczniejsi. Pozamykajmy drzwi, okna, z balkonów, tarasów pousuwajmy przedmioty, które zdmuchnięte silnym podmuchem wiatru mogą zrobić komuś krzywdę - radzi st. bryg. Marcin Betleja. - Nie parkujmy samochodów w pod drzewami, pod reklamami wielkopowierzchniowymi. Nie wchodźmy do parków, do lasów. Złamana gałąź, konar spadając może zrobić nam krzywdę.

Kolejne ostrzeżenia o burzach i opadach

Jak podaje alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w dniach 8-10 lipca prognozowane są intensywne, nawalne opady deszczu. Alert dotyczy części województwa podkarpackiego - powiaty: dębicki, jasielski, kolbuszowski, Krosno, krośnieński, mielecki, niżański, ropczycko-sędziszowski, stalowowolski, strzyżowski, Tarnobrzeg, tarnobrzeski.

IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o burzach oraz intensywnych opadach deszczu dla 13 powiatów województwa podkarpackiego, które obowiązuje od godz. 14:00 do godz. 18:00 dnia 8 lipca (wtorek) w przypadku burz oraz od godz. 18:00 dnia 8 lipca do godz. 20:00 dnia 10 lipca w przypadku opadów. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz 8 lipca to 80 proc. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: bieszczadzki, brzozowski, jarosławski, leski, leżajski, lubaczowski, łańcucki, przemyski, Przemyśl, przeworski, rzeszowski, Rzeszów, sanocki.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad. Prognozowane są opady deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Miejscami będą występować burze. Prognozowana suma opadów zwykle od 50 mm do 70 mm, punktowo około 100 mm. Suma opadów prognozowana na wieczór i noc 8/9 lipca wynosi od 15 mm do 25 mm, w czasie burz do 40 mm, na dzień 09.07 – miejscami od 10 mm do 20 mm, na noc 9/10 lipca – od 15 mm do 35 mm, a na dzień 10 lipca – od 15 mm do 25 mm, w czasie burz punktowo do 35 mm.

Z kolei ostrzeżenie drugiego stopnia o intensywnych opadach deszczu dotyczy powiatów: dębicki, jasielski, kolbuszowski, Krosno, krośnieński, mielecki, niżański, ropczycko-sędziszowski, stalowowolski, strzyżowski, Tarnobrzeg i tarnobrzeski. Obowiązuje ono od godz. 20:00 dnia 8 lipca do godz. 20:00 dnia 10 lipca. Na tym obszarze prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana suma opadów od 60 mm do 90 mm, miejscami do 130 mm. Suma opadów prognozowana na noc 8/9 lipca wynosi od 10 mm do 30 mm, miejscami do 45 mm, na dzień 9 lipca – od 15 mm do 30 mm, miejscami do 45 mm, na noc 9/10 lipca – od 20 mm do 40 mm, a na dzień 10 lipca – od 20 mm do 50 mm.

Na stronie internetowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego znajduje się poradnik „Bezpieczeństwo i Ja”. To zbiór najistotniejszych informacji, które mogą być pomocne podczas przygotowań na wypadek wystąpienia różnego rodzaju sytuacji kryzysowych. Więcej na stronie: https://rzeszow.uw.gov.pl/wczk/do-pobrania

Red.

Fot. Jerzy Żygadło/PUW w Rzeszowie

Fot. Jerzy Żygadło/PUW w Rzeszowie

Fot. Jerzy Żygadło/PUW w Rzeszowie

Fot. Jerzy Żygadło/PUW w Rzeszowie

Fot. Jerzy Żygadło/PUW w Rzeszowie

Fot. Jerzy Żygadło/PUW w Rzeszowie

Fot. Jerzy Żygadło/PUW w Rzeszowie

Fot. Jerzy Żygadło/PUW w Rzeszowie

Fot. Jerzy Żygadło/PUW w Rzeszowie

Fot. Jerzy Żygadło/PUW w Rzeszowie

Fot. Jerzy Żygadło/PUW w Rzeszowie

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4