Przeszedł kolejny Marsz Pamięci w hołdzie Żydom z rzeszowskiego getta

KATEGORIA: HISTORIA / 8 lipca 2025

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

W poniedziałek (7 lipca) ulicami Rzeszowa przeszedł kolejny raz Marsz Pamięci w hołdzie Żydom z rzeszowskiego getta, zamordowanym przez niemieckiego okupanta w wyniku systematycznej akcji likwidacyjnej, rozpoczętej 83 lata temu. Marsz odbył się w rocznicę deportacji, która miała miejsce 7 lipca 1942 roku. Tego dnia wyruszył z Rzeszowa pierwszy transport ludności żydowskiej do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu, po nim zaś – w kolejnych dniach i miesiącach – nastąpiły dalsze deportacje i egzekucje rzeszowskich Żydów.

Uczestnicy przeszli tą samą trasą, którą pokonali Żydzi w 1942 r. - ze Śródmieścia do stacji kolejowej Rzeszów-Staroniwa. Przy Kamieniu Pamięci na placu Ofiar Getta przywołano relacje świadków eksterminacji, a także oddano głos potomkom rzeszowskich Żydów. W czasie marszu symbolami pamięci były artefakty – wstążki z imionami i nazwiskami rzeszowskich Żydów, a także afisze i szyldy przedwojennych żydowskich warsztatów, sklepów i stowarzyszeń.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Rajsze.

Stowarzyszenie zaprasza także na epilog obchodów – wykład dr Anny Stróż-Pawłowskiej „Iżby mój krzyk nie ustawał”. Pomniki Zagłady wczoraj i dziś, który odbędzie się w czwartek 10 lipca br., o godz. 17:00, w Urban Lab Rzeszów (ul. 3 Maja 13).

Wykład dr Anny Stróż-Pawłowskiej „Iżby mój krzyk nie ustawał”. Pomniki Zagłady wczoraj i dziś ukazuje ewolucję pomników Holokaustu, od powojennych dekad po czasy nam współczesne. - To opowieść o poszukiwaniu najwłaściwszej formy, by wyobrazić to, co niewyobrażalne. Zmagają się w niej świadectwo z estetyką, dosłowność z metaforą, język tradycyjny z nowymi, nierzadko kontrowersyjnymi, środkami wyrazu. Jakie formy upamiętnienia rozwinęły się w minionych dziesięcioleciach? Jakie nie przetrwały próby czasu, a jakie okazały się najbardziej odpowiednie? Co pomniki Zagłady mówią nam nie tylko o meandrach post-pamięci, ale także o naszej obecnej kondycji i wyzwaniach, przed którymi stoimy? Na te pytania wspólnie poszukamy odpowiedzi - zapowiadają organizatorzy.

Red.

Zdjęcia: Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4