Autobusy elektryczne dla ZG PKS. Jest umowa na 7, przetarg na kolejne 8 sztuk
KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 11 lipca 2025
Związek Gmin „Podkarpacka Komunikacja Samochodowa” realizuje kolejne inwestycje w niskoemisyjny transport pozamiejski. Dzięki wsparciu z Krajowego Planu Odbudowy oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych w ten sposób postępuje modernizacja floty MKS.
Kilka dni temu podpisano umowę na dostawę 7 autobusów elektrycznych. Wartość podpisanego kontraktu to 19,3 mln zł dla VERAMO S.A. z Elbląga, a wysokość dofinansowania z KPO stanowi 90% wydatków kwalifikowalnych. Veramo to oficjalny przedstawiciel chińskiej marki Golden Dragon.
- Nowe pojazdy będą klimatyzowane, ogrzewane i dostosowane do osób z niepełnosprawnościami. Dzięki nowoczesnym systemom zarządzania flotą poprawi się również jakość usług. Autobusy wyjadą na trasy już w lutym 2026 roku! - informuje ZG PKS.
Jak przekazał Związek Gmin, dzięki inwestycji stare, wyeksploatowane i nieekologiczne pojazdy zostaną zastąpione nowoczesnymi autobusami, co znacząco zmniejszy emisję spalin i poprawi komfort podróżowania na trasach MKS.
Z kolei 1 lipca ZG PKS ogłosił przetarg na dostawę kolejnych 8 autobusów elektrycznych. Kryteria są podobne jak w przypadku dostawy wspomnianych 7 sztuk, na które podpisano właśnie umowę. Dostawa obejmuje autobusy elektryczne klasy I kategorii MAXI o długości od 11,5 do 12,5 m oraz pojemności co najmniej 70 miejsc pasażerskich (plus kierowca). Wraz z pojazdami dostarczonych ma być 8 mobilnych ładowarek typu plug-in. Zamówienie ma zostać zrealizowane w ciągu 10 miesięcy od podpisania umowy. Na oferty Związek Gmin czeka do 6 sierpnia.
Przypomnijmy, że w lutym tego roku ZG PKS podpisał też umowę na dostawę 23 autobusów zasilanych gazem CNG marki Iveco. Natomiast w ubiegłym roku zawarto umowę na 8 pojazdów marki MAN, również zasilanych gazem. Pojazdy mają być dostarczone w najbliższych miesiącach. Natomiast niedawno należąca do ZG PKS spółka PKS w Rzeszowie S.A. podpisała dwie umowy na dostawy autobusów. Pierwszą z firmą Daimler Buses Polska Sp. z o.o. na dostawę sześciu sztuk zeroemisyjnych autobusów zasilanych wodorem Mercedes-Benz eCitaro fuel cell oraz drugą z firmą Scania Polska S.A. na dostawę 10 autobusów zasilanych gazem CNG. Pojazdy dotrą do Rzeszowa w 2026 r. W czerwcu br. podpisano też umowę na zaprojektowanie i budowę stacji tankowania autobusów wodorowych na terenie rzeszowskiej zajezdni PKS-u przy al. Wyzwolenia. Będzie to pierwsza tego typu stacja na Podkarpaciu.
Związek Gmin „Podkarpacka Komunikacja Samochodowa” organizuje transport na terenie 18 gmin oraz samorządów współpracujących. Operatorem systemu jest PKS w Rzeszowie S.A., który realizuje usługi przewozowe i jest w 100% własnością Związku.
Opr. Red.