Tak oddano hołd Polakom. 82 lata temu pomordowali ich ukraińscy nacjonaliści📸

KATEGORIA: RZESZÓW / 12 lipca 2025

Fot. Powiat Rzeszowski

Piątek 11 lipca, był dniem Narodowej Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. W Rzeszowie hołd naszym pomordowanym rodakom złożyli m. in. starosta rzeszowski Krzysztof Jarosz, poseł Ewa Leniart i poseł Krzyszfot Sobolewski.

„Krwawa Niedziela” roku 1943

11 lipca przypada rocznica tragicznych wydarzeń Rzezi Wołyńskiej, ludobójstwa dokonanego w latach 1943–1945 przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej zamieszkującej Kresy Wschodnie II Rzeczypospolitej. Po raz pierwszy obchodziliśmy nowo ustanowione święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Obywatelach II RP.

Oficjalne uroczystości rocznicowe, w których organizację włączył się powiat rzeszowski rozpoczęły się w Kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie, odprawiona została tu uroczysta msza święta w intencji pomordowanych. Mszy świętej przewodniczył ks. prałat Władysław Jagustyn. Po zakończeniu tej części uroczystości, jej uczestnicy (w atmosferze zadumy i powagi) przemieścili się przed tablicę poświęconą ofiarom zbrodni, gdzie odbyły się przemówienia oraz złożenie wieńców i kwiatów.

- Naszym obowiązkiem jako Polaków jest pamięć o tamtych wydarzeniach. Naszą intencją nie jest, żeby podgrzewać napięcie między dwoma narodami, tylko aby uczcić w odpowiedni sposób i ocalić od zapomnienia ofiary - powiedział w krótkim przemówieniu Krzysztof Jarosz, starosta rzeszowski.

Natomiast poseł (PiS) Ewa Leniart zaznaczyła, że 11 lipca, to szczególna data – symboliczna „Krwawa Niedziela” z 1943 roku była apogeum zbrodni.

- Wspominamy tysiące niewinnych ofiar – dzieci, kobiet, starców – zamordowanych tylko dlatego, ze byli Polakami. Pamiętamy. Modlimy się. Domagamy się prawdy. Niech Ofiary spoczywają w pokoju, a ich bliscy wreszcie doczekają się godnych miejsc pamięci - podkreśliła Ewa Leniart.

Ta przejmująca uroczystość była wyrazem szacunku i hołdu ofiarom ludobójstwa sprzed 82 lat, którymi byli mieszkańcy polskich wsi i miasteczek Wołynia i Małopolski Wschodniej, ale też przypomnieniem o konieczności zachowania prawdy historycznej i budowania przyszłości wolnej od nienawiści.

Oprac. Red.

Fot. Krystian Pasternak

Fot. Krystian Pasternak

Fot. Krystian Pasternak

Fot. Krystian Pasternak

Fot. Powiat Rzeszowski

Fot. Powiat Rzeszowski

Fot. Powiat Rzeszowski

Fot. Powiat Rzeszowski

Fot. Powiat Rzeszowski

Fot. Powiat Rzeszowski

Fot. Powiat Rzeszowski

Fot. Powiat Rzeszowski

Fot. Powiat Rzeszowski

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4