Tak oddano hołd Polakom. 82 lata temu pomordowali ich ukraińscy nacjonaliści📸
KATEGORIA: RZESZÓW / 12 lipca 2025
Piątek 11 lipca, był dniem Narodowej Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. W Rzeszowie hołd naszym pomordowanym rodakom złożyli m. in. starosta rzeszowski Krzysztof Jarosz, poseł Ewa Leniart i poseł Krzyszfot Sobolewski.
„Krwawa Niedziela” roku 1943
11 lipca przypada rocznica tragicznych wydarzeń Rzezi Wołyńskiej, ludobójstwa dokonanego w latach 1943–1945 przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej zamieszkującej Kresy Wschodnie II Rzeczypospolitej. Po raz pierwszy obchodziliśmy nowo ustanowione święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Obywatelach II RP.
Oficjalne uroczystości rocznicowe, w których organizację włączył się powiat rzeszowski rozpoczęły się w Kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie, odprawiona została tu uroczysta msza święta w intencji pomordowanych. Mszy świętej przewodniczył ks. prałat Władysław Jagustyn. Po zakończeniu tej części uroczystości, jej uczestnicy (w atmosferze zadumy i powagi) przemieścili się przed tablicę poświęconą ofiarom zbrodni, gdzie odbyły się przemówienia oraz złożenie wieńców i kwiatów.
- Naszym obowiązkiem jako Polaków jest pamięć o tamtych wydarzeniach. Naszą intencją nie jest, żeby podgrzewać napięcie między dwoma narodami, tylko aby uczcić w odpowiedni sposób i ocalić od zapomnienia ofiary - powiedział w krótkim przemówieniu Krzysztof Jarosz, starosta rzeszowski.
Natomiast poseł (PiS) Ewa Leniart zaznaczyła, że 11 lipca, to szczególna data – symboliczna „Krwawa Niedziela” z 1943 roku była apogeum zbrodni.
- Wspominamy tysiące niewinnych ofiar – dzieci, kobiet, starców – zamordowanych tylko dlatego, ze byli Polakami. Pamiętamy. Modlimy się. Domagamy się prawdy. Niech Ofiary spoczywają w pokoju, a ich bliscy wreszcie doczekają się godnych miejsc pamięci - podkreśliła Ewa Leniart.
Ta przejmująca uroczystość była wyrazem szacunku i hołdu ofiarom ludobójstwa sprzed 82 lat, którymi byli mieszkańcy polskich wsi i miasteczek Wołynia i Małopolski Wschodniej, ale też przypomnieniem o konieczności zachowania prawdy historycznej i budowania przyszłości wolnej od nienawiści.
Oprac. Red.