Pilna sesja Rady Miasta. „Powstanie tam wizytówka miasta albo spory wstyd”
KATEGORIA: INWESTYCJE / 2 marca 2020
Panorama atrakcyjnych terenów inwestycyjnych nad Wisłokiem.Fot. Archiwum portalu CzytajRzeszów.pl
Tuż przy Moście Zamkowym, firma „Hartbex” otrzymała niedawno od miasta warunki zabudowy na wybudowanie długiego bloku mieszkalnego o wysokości do 17 kondygnacji. Główna elewacja budynku miałaby stanąć wzdłuż al. Kopisto. O ile jednak budynki kompleksu „Capital Towers” (po przeciwnej stronie alei Kopisto) zostały odsunięte od ulicy o dobre kilkadziesiąt metrów, to inwestycja „Hartbeksu” mogłaby być prowadzona praktycznie obok ulicznego chodnika. Zachodzi uzasadniona obawa, że tak potężny budynek tak blisko al. Kopisto po prostu zepsuje przestrzeń miasta w okolicy Mostu Zamkowego, Zamku Lubomirskich i hali widowiskowej „Podpromie”.
Według radnych Prawa i Sprawiedliwości ten przykład pokazuje, jak bardzo potrzebne jest w tym obszarze zharmonizowanie planowanej zabudowy i jak bardzo działania planistyczne miasta są już spóźnione. Dlatego radni PiS zawnioskowali o zwołanie pilnej, nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, aby zareagować na problem.
– Jeśli władze miasta szybko na to nie zareagują, to za kilka lat nie będzie już czego harmonizować w tej ważnej, doskonale wyeksponowanej przestrzeni miasta – twierdzi architekt i radny Robert Kultys. – Zawsze uważałem, że wzdłuż ul. Podwisłocze, aż do budynku Lidla, na tle horyzontalnej zabudowy Nowego Miasta mogłoby powstać nawet kilka wysokich, a może nawet kilka bardzo wysokich wertykalnych wieżowców. Ale pod warunkiem, że miasto najpierw określi parametry urbanistyczne dla całości tego zespołu. Obecnie działki są tam w posiadaniu aż 5 deweloperów. Jeśli każdy wybuduje coś po swojemu, to efekt będzie nieprzewidziany. Powstanie tam albo piękna wizytówka miasta, albo spory wstyd. Wystarczy popatrzeć, jak bardzo brakuje harmonii w niektórych innych częściach miasta, w których inwestuje się bez szerszej koncepcji urbanistycznej miasta – zauważa radny.
Radni PiS zaproponowali przyjęcie dwóch uchwał. Jedna ma zobowiązać prezydenta miasta do przygotowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pomiędzy ul. Podwisłocze a rzeką Wisłok, druga uchwała jest propozycją określenia kierunków inwestycyjnych w tej części miasta. Z treści drugiej uchwały wynika, że nie chodzi o odrzucenie wszelkich pomysłów na zabudowę tych terenów, a jedynie na dopilnowanie ładu przestrzennego i zapewnienie także funkcji rekreacyjnej nad Wisłokiem.
„…Wymieniony obszar stanowi doskonały teren inwestycyjny w mieście, na którym mogłyby powstać zarówno ogólnodostępny parkowy kompleks rekreacyjny (wzdłuż nabrzeża rzeki Wisłok), jak również nowoczesna zabudowa mieszkalno-usługowa (wzdłuż ul. Podwisłocze). W terenie tym, w większości niezagospodarowanym do tej pory, mogłyby powstać nawet wysokie budynki mieszkalne, które dla wielu są wyznacznikiem rozwoju współczesnych miast”.
Radni w dalszej części proponowanej uchwały powołują się jednocześnie na inną uchwałę, którą na ich wniosek Rada Miasta Rzeszowa przyjęła w sierpniu 2018 roku, w której postulowane kierunki inwestycyjne już raz zostały zaakceptowane.
„…W związku z przyjętym stanowiskiem przez radę miasta w sierpniu 2018 roku, niepokoi, że do tej pory władze i służby miejskie nie podjęły istotnych działań, których celem byłoby: opracowanie kompleksowych wytycznych urbanistycznych dla inwestorów na tym terenie; opracowanie koncepcji ogólnodostępnych nadbrzeżnych terenów rekreacyjnych; opracowanie przyszłościowych rozwiązań komunikacyjnych dla mających rozwijać się inwestycyjnie terenów w tej części miasta”.
Jednym z zaproponowanych sposobów na ustalenie parametrów zabudowy przy ul. Podwisłocze byłoby np. opracowanie przez miasto tzw. masterplanu – bryłowej koncepcji zabudowy dla omawianego terenu, który byłby uzgodniony z deweloperami posiadającymi tu działki. Takie master plany z powodzeniem przygotowuje się w ważnych miejscach innych miast.
Czy radnym Prawa i Sprawiedliwości uda się przekonać inne kluby w Radzie Miasta do poparcia wprowadzenia planowania przestrzennego w terenie nad Wisłokiem? Po wniosku złożonym dziś przez nich przewodniczący Rady Miasta Andrzej Dec powinien teraz w ciągu 7 dni zwołać sesję nadzwyczajną. Posiedzenie może więc odbyć się w drugiej części tego tygodnia, albo najpóźniej w przyszły poniedziałek.
Red.