Sesja Rady Miasta jednak w piątek. Radni będą pracować zdalnie

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 25 marca 2020

Fot. Paweł Bialic

XXX sesja Rady Miasta Rzeszowa odbędzie się w piątek 27 marca. Pierwotnie miała ona zostać zorganizowana we wtorek, jednak w związku z zapowiedzią braku obecności z przyczyn zdrowotnych całego prezydium, nie miałby jej kto poprowadzić. Teraz, jak informuje jej przewodniczący Andrzej Dec, piątkowe obrady odbędą się zdalnie.

- Na sali w ratuszu będzie tylko prowadzący obrady, natomiast pozostali radni będą uczestniczyć w sesji zdalnie. Obrady będzie można śledzić oczywiście w internecie, będzie obraz i dźwięk z sali sesyjnej - twierdzi przewodniczący Rady Miasta Andrzej Dec.

Sesja planowo ma rozpocząć się o godzinie 8.30, ale jej rozpoczęcie może się opóźnić w związku z koniecznością sprawdzenia i uruchomienia wszystkich urządzeń potrzebnych do przeprowadzenia jej zdalnie. Plan obrad został zdecydowanie okrojony w stosunku do tego co znajdowało się w nim jeszcze tydzień temu. Chodzi o jak najsprawniejsze przeprowadzenie sesji i podjęcie najważniejszych uchwał.

Wśród 15 projektów, które znajdują się w planie zbliżającej się sesji jest oczywiście kwestia dotycząca zmiany granic Rzeszowa. Chodzi o propozycję przyłączenia do obszaru stolicy Podkarpacia sołectwa Malawa z gminy Krasne, sołectwa Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Małopolski oraz części sołectwa Racławówka zwanej umownie Racławówka Doły z gminy Boguchwała. Radnym zostaną przedstawione wyniki konsultacji społecznych w sprawie zmiany granic, a później dojdzie do głosowania nad opinią w sprawie skierowania wniosku o zmianę granic, który ma zostać przekazany do ministra spraw wewnętrznych i administracji za pośrednictwem wojewody podkarpackiego.

Zgodnie z prawem tego typu wniosek musi zostać skierowany do ministerstwa przed 31 marca danego roku. Gdyby radnym nie udało się zebrać przed tym dniem i przyjąć projektu uchwały w tej sprawie, wtedy władze Rzeszowa z prezydentem Tadeuszem Ferencem na czele musiałyby odłożyć obecne plany poszerzenia Rzeszowa dopiero na przyszły rok.

Oprócz punktów dotyczących zmian granic Rzeszowa, radni będą procedować uchwały dotyczące zmian w budżecie oraz zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Rzeszowa. Dodatkowo Rada Miasta Rzeszowa zajmie się również zatwierdzeniem wprowadzenia zawieszenia naliczania opłat za korzystanie z miejsc parkingowych w płatnej strefie parkowania które obowiązuje już od 17 marca.

Wokul

#zostanwdomu jeżeli tylko masz taką możliwość

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4