Ostatnie dni rozliczeń PIT. Na Podkarpaciu złożono ich już blisko 850 tys.

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 25 maja 2020

Fot. Krajowa Administracja Skarbowa

Podkarpaccy podatnicy złożyli już blisko 850 tys. rozliczeń rocznych PIT. Prawie 90 proc. zeznań zostało złożonych w formie elektronicznej. Koniec maja to ostatnie dni, w których podatnicy wywiązują się z obowiązku rozliczeń rocznych PIT.

- W tym roku z uwagi na wyjątkowe okoliczności, dajemy więcej czasu na złożenie zeznań podatkowych - informuje mł. aspirant Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Choć standardowy termin mija 30 kwietnia i pozostaje aktualny, w tym roku można złożyć PIT do 1 czerwca (31 maja 2020 r. to niedziela, dzień ustawowo wolny od pracy, dlatego termin przesuwa się na poniedziałek, tj. 1 czerwca 2020 r.) bez żadnych konsekwencji (brak odsetek za zwłokę). Dotyczy to wszystkich zeznań rocznych: PIT-36, PIT-36L, PIT-36S, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39.

- Do tej pory do urzędów skarbowych w województwie podkarpackim wpłynęło blisko 850 tys. rozliczeń rocznych PIT. Blisko 90 procent złożonych do tej pory rozliczeń PIT, zostało przesłanych elektronicznie z wykorzystaniem usługi Twój e-PIT lub aplikacji e-Deklaracje - mówi Edyta Chabowska.

Jak informuje Krajowa Administracja Skarbowa, elektroniczne rozliczenie to nie tylko wygoda i bezpieczeństwo, ale także szybszy zwrot nadpłaconego PIT. - Urząd ma na to maksymalnie 45 dni, podczas gdy termin zwrotu nadpłaty podatku w przypadku zeznań złożonych papierowo wynosi trzy miesiące - przypomina Chabowska.

Jak co roku, podatnicy z Podkarpacia chętnie dzielą się 1 proc. podatku. - Do tej pory, zarejestrowaliśmy ponad 518 tys. rozliczeń PIT, w których podatnicy zadeklarowali przekazanie 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Łączna kwota przekazanego 1 proc. wyniosła ponad 31 mln złotych - wyjaśnia rzecznik IAS.

Podkarpaccy podatnicy chętnie korzystają także z różnego rodzaju ulg i odliczeń, wykazując do tej pory łącznie ponad 318 mln złotych odliczeń z tytułu ulgi prorodzinnej, 200 mln złotych z tytułu ulgi rehabilitacyjnej oraz 10 mln złotych z tytułu ulgi internetowej.

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zachęca do korzystania z e-usług i kontaktu z urzędami skarbowymi poprzez e-PUAP i infolinie. Usługi e-Deklaracje i Twój e-PIT, dostępne na stronie podatki.gov.pl , pozwalają na rozliczanie podatków bez wizyty w urzędzie skarbowym.

W wyjątkowych sytuacjach, w których nie można załatwić sprawy przez e-usługi, od 8 maja 2020 r. możliwa jest wizyta w urzędach skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej przez 2 dni w tygodniu:

środa od 9:00 do 15:00

piątek od 9:00 do 13:00

- Klienci są przyjmowani z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. W pozostałe dni obsługa podatników odbywa się w jednostkach KAS poprzez e-usługi, e-PUAP i telefonicznie - zaznacza Chabowska.

Red.

#ZachowajmyBezpiecznyDystans podczas kontaktu z innymi

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4