Resovia i Stal zagrają na pustych stadionach. Ale derby już z kibicami?

KATEGORIA: SPORT / 29 maja 2020

Fot. Paweł Bialic

W piątek po ponad dwóch miesiącach wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej Ekstraklasy, natomiast 2 i 3 czerwca ruszą ponownie rozgrywki Fortuna I Ligi oraz II Ligi, w której swoje mecze rozegrają Stal Rzeszów oraz Apklan Resovia Rzeszów. Początkowo spotkania będą rozgrywane bez udziału kibiców, jednak zgodnie z piątkową zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, od 19 czerwca w meczach Ekstraklasy I Ligi oraz II Ligi piłkarskiej będą mogły odbyć się z udziałem publiczności. Oczywiście liczba fanów wspierających swoje kluby na trybunach będzie ograniczona i nie będzie mogła przekraczać 25 procent pojemności stadionu.

- Cieszymy się, że udało się wypracować pewne mechanizmy aby wrócić do gry. Rozmawialiśmy analizowaliśmy tą kwestię już w kwietniu tak aby umożliwić wznowienie rozgrywek Ekstraklasy, I Ligi oraz II Ligi - mówił Mateusz Morawiecki podkreślając, że wznowienie rozgrywek piłkarskich choć jeszcze z poważnymi obostrzeniami, jest ważnym znakiem powrotu do normalnego życia publicznego.

W meczach z publicznością będą mogli uczestniczyć kibice drużyny gospodarzy, natomiast dystrybucja biletów ma odbywać się tylko przez internet. Jak stwierdził prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniew Boniek, Polska będzie pierwszym krajem który umożliwi powrót kibiców na stadiony w czasie pandemii koronawirusa.

- Będziemy pierwszym krajem, który wypracował protokół pozwalający na uczestnictwo kibiców w rozgrywkach. Rząd zgodził się na większe ustępstwa niż planowaliśmy czyli organizację meczów jako imprezy masowe z możliwością wpuszczenia na trybuny 25 procent kibiców. Teraz mamy czas do 19 czerwca i musimy solidnie to wszystko przygotować - mówił w piątek Zbigniew Boniek podkreślając również, że duża praca organizacyjna w kwestii rozegrania meczów z kibicami czeka również kluby piłkarskie.

Na razie nie wiemy ile dokładnie kibiców będą mogły pomieścić stadiony obu rzeszowskich klubów. Protokoły dotyczące możliwości udziału kibiców mają być oczywiście przygotowane przed rozpoczęciem kolejki w której będzie możliwy ich powrót na trybuny.

Wiadomo, że na stadionie przy ul. Hetmańskiej jest 12 700 miejsc siedzących, więc jedna czwarta wyniesie ponad 3100 miejsc. Z kolei stadion Resovii mieści 3420 osób, więc 25 proc. to 855 miejsc. - Dokładne wyliczenia co do możliwej maksymalnej frekwencji na Stadionie Miejskim „Stal” w Rzeszowie opublikujemy w późniejszym czasie - poinformowała w piątek Stal Rzeszów.

Według wcześniejszych zapowiedzi mecze domowe mecze Stali Rzeszów oraz Apklan Resovii Rzeszów będzie można obejrzeć online. Obie drużyny zapowiedziały, że posiadacze karnetów mogą uzyskać dostęp do transmisji za darmo. W przypadku Stali Rzeszów, która w środę pojedzie na spotkanie wyjazdowe z Elaną Toruń pierwsze domowy mecz zaplanowano na 6 czerwca gdy „Biało-Niebiescy” zmierzą się z Widzewem Łódź. To spotkanie transmitowane będzie przez TVP 3 Rzeszów.

Z kolei „Pasy” zmierzą się w w najbliższą środę z Błękitnymi Stargard na własnym stadionie. Obie rzeszowskie drużyny zapowiedziały, że w przypadku możliwości udziału ograniczonej liczby kibiców w meczach, pierwszeństwo do wejścia na stadion będą mieli posiadacze karnetów. Możliwość udziału kibiców w meczach piłkarskich od 19 czerwca oznacza, że będą oni mogli wziąć udział w derbach Rzeszowa zaplanowanych na 21 czerwca, które według planu mają zostać rozegrane na stadionie Resovii przy ul. Wyspiańskiego. Ten mecz również ma być transmitowany na antenie TVP 3 Rzeszów.

Jak poinformowała minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk oprócz wznowienia rozgrywek piłkarskich, odmrożone zostają również inne dyscypliny sportowe.

- Jednocześnie z wznowieniem rozgrywek piłkarskiej odmrażamy cały sport. Ruszają już treningi żużlowej Ekstraligi, od soboty będzie możliwość brania udziału w zajęciach i zawodach sportowych na otwartej i zamkniętej przestrzeni do 150 osób - powiedziała minister Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Wokul

#ZachowajmyBezpiecznyDystans podczas spotkań z ludźmi

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4