Toast urodzinowy dla Tomasza Stańki – artysta 11 lipca miałby 78 lat!

KATEGORIA: KULTURA / 1 lipca 2020

Fot. Estrada Rzeszowska

Tomasz Stańko to muzyczny symbol naszego miasta. W lipcu tego roku przypada 78. rocznica jego urodzin! Z tej okazji 11 lipca o godz. 19.30 w hotelu Bristol odbędzie się druga odsłona „Toastu Urodzinowego dla Tomasza Stańki” - artystycznego przedsięwzięcia upamiętniającego postać i twórczość wybitnego trębacza jazzowego i kompozytora. Z inspiracji Anny Stańko - córki i wieloletniej managerki artysty, powstał unikalny muzyczny projekt, w który angażują się czołowe postacie świata jazzu.

Bezpłatne zaproszenia na koncert są już dostępne od środy 1 lipca na stronie estrada.rzeszow.pl oraz w siedzibie Estrady Rzeszowskiej ul. Jagiellońska 24 w godz. 10.00-17.00. Koncert odbędzie się z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarnych, dlatego liczba miejsc jest ograniczona.

Jedna osoba może odebrać maksymalnie dwa zaproszenia. Formularz rejestracyjny dostępny jest TUTAJ na stronie Estrady Rzeszowskiej będzie aktywny w dni robocze również w godz. 10.00 – 17.00.

Rejestracja na koncert jest imienna i zapewnia miejsce na widowni (miejsca nie są numerowane). Organizatorzy przed wejściem na koncert poproszą wszystkich uczestników o wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia na dzień 11.07.2020. Oświadczenie można również pobrać TUTAJ i przynieść podpisane w dniu koncertu.

Tegoroczna edycja „Toastu...” będzie się składać z dwóch części. Pierwsza nosi tytuł „Rzeszów i Kraków dla Tomasza Stańko”. Koncert będzie symboliczną podróżą od narodzin muzyka, do wielkiego wejścia na scenę jazzową. Usłyszymy utwory Tomasza Stańko i improwizowane impresje symbolizujące ważne wydarzenia w rzeszowskim i krakowskim okresie życia trębacza, wzbogacone krótkim komentarzem lirycznym. Nie zabraknie też hejnału Miasta Rzeszowa autorstwa Tomasza Stańki, w aranżacji Zbigniewa Jakubka, którego premierowe wykonanie odbyło się w listopadzie 2018 r. w Filharmonii Podkarpackiej podczas koncertu „Istnienie Poszczególne. Tomasz Stańko in memoriam.”

Wystąpią:

Zbigniew Jakubek - fortepian

Adam Kowalewski - kontrabas

Tomasz Nowak - trąbka

Bartłomiej Prucnal - saksofony

Dawid Fortuna - perkusja

Bartłomiej Skubisz "Eskaubei" - komentarz liryczny

Drugą część „Toastu...” wypełnią kompozycje inspirowane 60-letnią muzyczną historią artysty. W unikalnych kompozycjach z dawnych lat wystąpią muzycy, którzy zaczęli grać z Tomaszem Stańko, jeszcze jako nastolatkowie - to on był ich mistrzem. Razem tworzyli Kwartet Tomasza Stańko i wydali trzy historyczne albumy dla ECM Records: „Soul of Things” (2002 r.), „Suspended Night” (2004 r.), „Lontano” (2006 r.). Grali razem prawie ćwierć wieku, i sumując ich wszystkie trasy koncertowe - okrążyli wspólnie świat kilka razy.

W drugiej części wystąpią:

Tomasz Dąbrowski - trąbka

Marcin Wasilewski - fortepian

Sławomir Kurkiewicz - gitara basowa

Michał Miśkiewicz - perkusja

Tadeusz Sudnik - elektronika

Tomasz Stańko zmarł w Warszawie 29 lipca 2018 r.

Kam.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4