W Rzeszowie goszczą prezydenci Gdańska i Sopotu. Kogo wspierają?

KATEGORIA: POLITYKA / 8 lipca 2020

Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska oraz Jacek Karnowski – prezydent Sopotu.
Fot. Karol Woliński

W środę 8 lipca do Rzeszowa przyjechali Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska oraz Jacek Karnowski – prezydent Sopotu. Oficjalnie politycy ci odwiedzają nasze miasto w ramach świętowania 30-lecia polskiego samorządu oraz chęci wsparcia podkarpackich gmin poszkodowanych w niedawnej powodzi. Jednak nie trudno się domyślić, że wizyta prezydentów Gdańska i Sopotu, sympatyków Platformy Obywatelskiej, ma związek z finiszującą już kampanią wyborczą, przed II turą wyborów prezydenta RP oraz wsparciem kandydatury Rafała Trzaskowskiego. Dla Trzaskowskiego każde wsparcie w tej części Polski jest ważne, bo raczej nic nie zapowiada tego, żeby kandydat PO ponownie pojawił się w Rzeszowie przed niedzielnymi wyborami.

Jak wsparli podkarpackie gminy prezydenci Trójmiasta?

Prezydenci Dulkiewicz i Karnowski poinformowali, że w ramach Unii Metropolii Polski, do której należy 12 największych miast w tym Rzeszów, podkarpackie samorządy mają otrzymać wsparcie finansowe.

- Dzisiaj w obliczu ludzkiej tragedii potrzebujemy przede wszystkim solidarności przez małe „s”, tej codziennej polegającej na pomocy poszkodowanym ludziom - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

W sumie ze strony Gdańska, Sopotu i Gdyni do podkarpackich samorządów ma trafić 700 tys. zł. Gdańsk przekaże kwotę 500 tys. zł - z czego 300 tys. zł dla gminy Chmielnik, a 200 tys. zł dla gminy Jawornik Polski. Gdynia przekaże 150 tys zł, natomiast Sopot kwotę 50 tys zł. Oprócz tego prezydent Dulkiewicz wraz z prezydentem Karnowskim zaproponowali organizację wypoczynku dla dzieci mieszkających w gminach, które ucierpiały w wyniku powodzi.

- Na pewno będziemy chcieli przyjąć dzieci z Podkarpacia tak aby mogły wypocząć, a ich rodzice mieli czas na odbudowę swoich domów zniszczonych powodzią - mówił Jacek Karnowski prezydent Sopotu podkreślając, że tego typu solidarność i pomoc pomiędzy samorządami w trudnych sytuacjach ma już długą tradycję.

Krzysztof Grad - wójt gminy Chmielnik
Fot. Karol Woliński

Podczas konferencji zorganizowanej przez prezydentów Gdańska i Sopotu pojawił się również Krzysztof Grad, wójt gminy Chmielnik, który podziękował władzom Trójmiasta za udzielone wsparcie, a także samorządowi miasta Rzeszowa. Podczas wtorkowej (7 lipca) sesji rzeszowscy radni zadecydowali o przekazaniu wsparcia finansowego poszkodowanym z Chmielnika, w kwocie 200 tys zł.

- W wyniku powodzi mamy zniszczonych około 70 budynków gospodarczych, wiele dróg i mostów oraz infrastrukturę kanalizacyjną. Bardzo dziękujemy za wsparcie ze strony zarówno władz Rzeszowa jak i również Gdańska i Sopotu - mówił wójt gminy Chmielnik.

Prezydenci Aleksandra Dulkiewicz oraz Jacek Karnowski po konferencji prasowej, zorganizowanej na rzeszowskim Rynku, udali się do Chmielnika oraz Jawornika Polskiego, gmin, które właśnie zdecydowali się wyprzeć finansowo.

To jednak nie koniec dzisiejszej wizyty tych samorządowców w Rzeszowie. O godzinie 17.30 ponownie pojawią się w mieście w związku debatą samorządowców w rzeszowskim Ratuszu. Poza Aleksandrą Dulkiewicz i Jackiem Karnowskim w debacie udział wezmą również Tadeusz Ferenc, prezydent miasta Rzeszowa oraz Piotr Przytocki, prezydent Krosna i Jacek Wiśniewski, prezydent Mielca.

Wizytę prezydentów Gdańska i Sopotu zakończy wieczorne spotkanie z mieszkańcami Rzeszowa, które odbędzie się o godz. 19.00 na rzeszowskim Rynku.

Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4