Radni PiS w Rzeszowie: głos na Trzaskowskiego, to głos na wyższe podatki

KATEGORIA: POLITYKA / 8 lipca 2020

Fot. Karol Woliński

Rzeszowscy radni Prawa i Sprawiedliwości postanowili w środę przypomnieć fakty dotyczące realizacji polityki podatkowej w czasach rządu Platformy Obywatelskiej w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich, w których urzędujący prezydent Andrzej Duda zmierzy się z Rafałem Trzaskowskim.

Sam Trzaskowski kreuje się w kampanii przede wszystkim na sprawnego samorządowca, choć pełni funkcję prezydenta Warszawy niecałe dwa lata oraz na kandydata niezależnego, raczej odcinającego się od dorobku swojej partii. Jednak nadal pozostaje czołową postacią Platformy Obywatelskiej i jednym z jej wiceprzewodniczących. Dlatego też zdaniem szefa klubu PiS w Radzie Miasta Rzeszowa Marcina Fijołka, oddanie głosu na kandydata KO będzie niejako poparciem polityki podatkowej realizowanej przez rząd PO-PSL.

- Zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego reprezentującego PO to oddanie głosu na te podwyżki, z którymi Polacy musieli się w tych czasach mierzyć - mówił Marcin Fijołek.

Wśród wymienionych kwestii dotyczących polityki podatkowej za rządów PO-PSL Marcin Fijołek wymienił podwyżkę podatku VAT z 22 do 23 procent, podwyżkę części składki rentowej płaconej przez pracodawcę z 4,5 procent do 6,5 procent oraz likwidację ulgi na Internet, przepisanie 153 mld zł z rachunków klientów OFE na ZUS czy podwyżki akcyzy na wyroby spirytusowe o 15 procent.

Fot. Karol Woliński

Z drugiej strony szef klubu PiS w Radzie Miasta Rzeszowa mówił również o polityce podatkowej realizowanej od 2015 roku przez rząd PiS i wspieranej przez urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę. Była zatem mowa o obniżce stawki PIT do 17 procent, zerowym podatku PIT dla osób do 26 roku życia, obniżce akcyzy na energię elektryczną, wprowadzeniu małego ZUS-u dla mniejszych przedsiębiorstw czy obniżkach podatku VAT na żywność dla niemowląt i artykuły dziecięce jak i również przykładowo na owoce cytrusowe czy ciasta.

- Te wszystkie obniżki realizowane przez rząd dodając do tego programy społeczne takie jak program 500 plus pozwoliły podwyższyć dochody polskich rodzin o nawet kilkadziesiąt tysięcy zł - stwierdził Marcin Fijołek.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4