Koronawirus. Znów więcej zakażeń w regionie – 36. Wyzdrowiało 14 osób

KATEGORIA: ZDROWIE / 16 lipca 2020

Fot. 3. PBOT

Na Podkarpaciu znowu jest więcej zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 36 nowych przypadkach zakażeń w naszym regionie. Przypomnijmy, że po poniedziałkowym rekordowym przyroście kiedy poinformowano aż o 62 zakażeniach, we wtorek i środę te liczby były znacznie mniejsze – odpowiednio – 12 i 9 nowych zakażeń.

Wśród 36 nowych potwierdzonych przypadków są: 22 osoby z powiatu jarosławskiego - 13 kobiet i 9 mężczyzn (wszyscy w izolacji), 4 osoby z powiatu przeworskiego - 3 kobiety i mężczyzna (wszyscy w izolacji), 4 osoby z miasta Tarnobrzega - 3 kobiety i mężczyzna (wszyscy z izolacji), 2 mieszkanki powiatu tarnobrzeskiego (hospitalizacja), mieszkanka powiatu przemyskiego, mieszkaniec powiatu mieleckiego, mieszkanka powiatu kolbuszowskiego, mieszkaniec miasta Rzeszowa.

Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zakładach Mięsnych w Jarosławiu wynik dodatni potwierdzono dotąd u 197 osób, w tym u 168 pracowników oraz 29 osób z kontaktu.

- W dniu dzisiejszym kontynuowane są badania przesiewowe pracowników (walk –thru). Łącznie przebadanych zostanie ponad 700 osób - dodaje Dorota Gibała z WSSE.

Mobilny punkt poboru wymazów metodą „walk-thru” po raz kolejny zorganizowała w Jarosławiu 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej. - Wymazy wykonywane są pracownikom Zakładów Mięsnych „Sokołów” w Jarosławiu. Punkt pobierania wymazów zorganizowano na wniosek dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej - wyjaśnia kpt. Witold Sura, rzecznik 3. PBOT.

Jak dodaje rzecznik terytorialsów, punkt „walk thru” przy Zakładach Mięsnych „Sokołów” w Jarosławiu funkcjonował od 14 do 16 lipca. Próbki do badań genetycznych na obecność koronawirusa były pobierane bezpłatnie od pacjentów w godzinach od 12.00 do 15.00. Wymazy wykonywali żołnierze 3.Podkarpackiej Brygady OT, którym wsparcia udzielali Podhalańczycy. W ciągu trzech dni medycy pobrali ponad 750 próbek.

W ubiegły piątek i sobotę podkarpaccy terytorialsi również zorganizowali mobilny punkt poboru wymazów od pracowników Zakładów Mięsnych „Sokołów” w Jarosławiu. Zastosowano wówczas metodę „drive thru” – bez wysiadania z pojazdu. Żołnierze 3. PBOT w ciągu dwóch dni pobrali 195 wymazów.

- Utrzymywany przez 3. Podkarpacką Brygadę OT w gotowości mobilny punkt do poboru wymazów to element rejonu badań składający się z pięciu stref: oczekiwania, ewidencji, pobierania materiału do badań, odpoczynku i dekontaminacji. Aby ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem do pobierania wymazów oraz obsady stanowisk grupy wymazowej delegujemy wyselekcjonowanych i przeszkolonych żołnierze. Nie mogą mieć więcej niż 45 lat, muszą być zdrowi, nie mogą chorować na choroby przewlekłe oraz nie mogli przebywać w ciągu ostatniego miesiąca w krajach o podwyższonym ryzyku zakażenia. Dodatkowe wsparcie przy organizacji mobilnego punktu poboru wymazów 3. PBOT otrzymała od współpracujących z nami Podhalańczyków - podkreśla płk Dariusz Słota, dowódca podkarpackich terytorialsów.

Fot. 3. PBOT

W ogniskach w powiecie jarosławskim wyzdrowiało 100 osób, odnotowano 14 zgonów, a 480 osób objęto kwarantanną. Dochodzenie epidemiologiczne są w toku.

Z kolei 9 lipca z PSSE w Nowym Targu otrzymano listę sześciu osób (mieszkanek miasta Tarnobrzeg oraz powiatu tarnobrzeskiego i kolbuszowskiego) z kontaktu z osobą, u której potwierdzono wynik dodatni na kolonii w Rabce Zdrój.

- Są to 4 opiekunki i dwie uczestniczki kolonii. Dwanaście osób zostało objęte kwarantanną i wytypowane do badań. Łącznie na dzień 15 lipca potwierdzono wynik dodatni u 8 osób (6 osób z narażenia na terenie powiatu nowotarskiego i 2 osób z kontaktu w środowisku domowym). Dochodzenie epidemiologiczne jest w toku - informuje Dorota Gibała z WSSE.

Łącznie badaniami laboratoryjnymi potwierdzono już na Podkarpaciu 1015 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Pozostałe z 333 nowych przypadków zakażeń w kraju, o których poinformował resort zdrowia dotyczą województw: śląskiego (89), małopolskiego (60), łódzkiego (38), mazowieckiego (37), dolnośląskiego (26), wielkopolskiego (20), kujawsko-pomorskiego (6), lubelskiego (4), lubuskiego (4), opolskiego (4), pomorskiego (3), świętokrzyskiego (3) i zachodniopomorskiego (3).

Na Podkarpaciu są też kolejni ozdrowieńcy. Kolejne 14 osób, które wyzdrowiało to 12 osób z powiatu jarosławskiego oraz po jednej osobie z powiatu przemyskiego i strzyżowskiego. Łącznie osób, które pokonały COVID-19 w regionie jest 515.

Ministerstwo poinformowało też o kolejnych 11 zmarłych osobach. Większość miała choroby współistniejące. Nie ma wśród nich pacjentów z regionu. Dotychczasowy bilans zgonów na Podkarpaciu dotyczy 55 osób zarażonych koronawirusem.

Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 19 osób, 2028 poddane jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 347 osób. Aktualnie z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 98 osób.

Dotąd przebadano ogółem 47 159 prób pobranych od mieszkańców województwa podkarpackiego, w tym w laboratoriach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – 32 592, a w innych laboratoriach – 14 567.

W Polsce odnotowano do tej pory 39 054 przypadków zakażeń, w tym zmarło 1605 osób.

Red.

Fot. WSSE w Rzeszowie

Fot. WSSE w Rzeszowie

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Fot. Ministerstwo Zdrowia

#ZachowajmyBezpiecznyDystans podczas kontaktu z innymi

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4