I Ty możesz komuś uratować życie. Zostań bohaterem, oddaj krew

KATEGORIA: ZDROWIE / 7 sierpnia 2020

Specjalny Krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa już po raz kolejny stanie przed CH Plaza Rzeszów i wspomoże osoby potrzebujące transfuzji w okresie wakacji. Tym razem akcja honorowego krwiodawstwa wypadła w sobotę 8 sierpnia 2020 r. Dzięki temu wydarzeniu będzie można pomóc uzupełnić zapasy krwi, które mogą uratować życie tym, którzy takiej pomocy potrzebują.

Każdy z Was, kto zdecyduje się na oddanie swojej krwi, przyczyni się do uzupełnienia braków krwi określonych grup, która będzie mogła uratować życie osobie potrzebującej transfuzji. Informacje o tym, która grupa krwi w tym momencie jest potrzebna najbardziej, znaleźć można na stronie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Do udziału w akcji honorowego krwiodawstwa CH Plaza Rzeszów i jego partnerzy zapraszają wszystkie osoby chętnie nieść w ten sposób pomoc innym. Wystarczy w sobotę 8 sierpnia 2020 r. przyjść na parking rzeszowskiej Plaza i zgłosić się do specjalnego autobusu RCKiK. Akcja rozpocznie się o godzinie 11:00 i potrwa do 15:00.

Sprawdź, czy możesz być krwiodawcą. Co trzeba zrobić?

Przed przystąpieniem do akcji należy pamiętać, że dawcą krwi może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 65 lat. Zgłaszając się do oddania krwi bądź jej składników (osocza czy płytek krwi) musisz wylegitymować się dokumentem ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość i numerem PESEL, może to być: dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Każda osoba, która decyduje się zostać honorowym dawcą krwi, powinna być zdrowa, wypoczęta oraz przed oddaniem spożyć lekkostrawny i niskotłuszczowy posiłek, a także wypić około 1,5 litra płynów (woda mineralna, soki). W dniu poprzedzającym oddanie krwi nie należy spożywać alkoholu oraz ograniczyć palenie papierosów na minimum 24 h przed oddaniem krwi. Ciężar ciała u takiej osoby nie powinien być mniejszy niż 50 kg. Więcej szczegółów na temat całego procesu oddania krwi znajdziesz TUTAJ.

Akcja honorowego krwiodawstwa organizowana jest przez CH Plaza Rzeszów, klubu honorowych dawców krwi przy oddziale rejonowym PCK oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Szczegółowe informacje na temat akcji można znaleźć na stronie www.plazarzeszow.pl oraz na www.facebook.com/PlazaRzeszow.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4