Rocznica Cudu nad Wisłą ściągnęła tłumy przed rzeszowski NBP. Po co?

KATEGORIA: HISTORIA / 11 sierpnia 2020

Fot. Karol Woliński

We wtorkowe przedpołudnie, 11 sierpnia 2020 r., można było zaobserwować liczącą około 100 osób kolejkę przy rzeszowskiej siedzibie Narodowego Banku Polskiego. Tak liczny tłum przed obiekt tej instytucji przyciągnęła możliwość zakupu pamiątkowego banknotu o nominale 20 zł. Wyjątkowy banknot został wyemitowany w związku ze zbliżającą 100-leciem Bitwy Warszawskiej. Polacy będą świętowali ten wyjątkowy jubileusz już 15 sierpnia.

Pamiątkowy banknot po raz pierwszy w historii został wyemitowany w formie pionowej. To duża gratka dla fanów numizmatyki. Z kolei kontekst wydania banknotu mówiący o Bitwie Warszawskiej będącej przełomowym momentem w wojnie z bolszewikami, nazywanej „Cudem nad Wisłą” przyciąga pasjonatów historii.

- Chwilę już w tej kolejce stoję, ale myślę że warto, bo to bardzo ciekawy eksponat, do tego wydany z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej - mówi nam Pan Andrzej stojący w kolejce przed rzeszowską siedzibą NBP.

Kolekcjonerski banknot o nominale 20 zł wyemitowany zostanie w nakładzie do 60 000 sztuk. Cena banknotu wynosi 80 zł brutto.

Jak wygląda ten wyjątkowy banknot?

Nowy banknot kolekcjonerski NBP – Bitwa Warszawska 1920.
Fot. Narodowy Bank Polski oddział w Rzeszowie.

Na przedniej stronie banknotu przedstawiono postać Józefa Piłsudskiego. Wizerunek został zaczerpnięty z obrazu Kazimierza Mańkowskiego pt. „Rok 1920”. Naczelnika Państwa ukazano jako obrońcę Warszawy. Na dalszym planie widnieją zarysy charakterystycznych warszawskich budowli. Z kolei zaprezentowany tu awers Krzyża Walecznych – z polskim orłem, napisem „Na polu chwały” i datą 1920 – jest odwołaniem do zbiorowego wysiłku polskiego żołnierza oraz czasu ustanowienia tego odznaczenia w kluczowym momencie zmagań pod Warszawą.

Przednią stronę banknotu uzupełniają napis NIEPODLEGŁOŚĆ, wpisany w wieniec z liści dębu, oraz elementy graficzne i motywy roślinne znajdujące się na banknotach marek polskich, w tym wizerunek orła i monogram RP widniejące na banknocie 100 marek polskich z 1919 r.

Na odwrotnej stronie banknotu, pod barwami narodowymi, przedstawiono środkowy fragment obrazu Jerzego Kossaka pt. „Cud nad Wisłą”. Wyobraża scenę symboliczną – księdza Ignacego Skorupkę wiodącego do ataku żołnierzy formacji ochotniczych. Całość dopełniają wieniec z liści wawrzynu, medal pamiątkowy za wojnę 1918–1921 oraz fragment odezwy Rządu Obrony Narodowej „Ojczyzna w niebezpieczeństwie” z 5 sierpnia 1920 r.

Wokul

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4