Nerwowo w sprawie centrum atletyki Resovii. Parking kością niezgody

KATEGORIA: INWESTYCJE / 12 sierpnia 2020

Fot. cwks-resovia.pl

Nadal nie ma porozumienia pomiędzy władzami Rzeszowa i CWKS Resovia Rzeszów w sprawie realizacji Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki „Resovia”. Po zeszłorocznych uzgodnieniach dotyczących sfinansowania inwestycji przez miasto, Urząd Marszałkowski i Ministerstwo Sportu, kością niezgody według władz Rzeszowa ma być przekazanie działek przez klub pod realizację inwestycji.

- Bezwzględnie pieniądze są zabezpieczone przez miasto, Urząd marszałkowski i Ministerstwo Sportu. Natomiast nadal nie mamy wszystkich działek potrzebnych do tej inwestycji - mówił Tadeusz Ferenc w czwartek (6 sierpnia) po spotkaniu z piłkarzami Resovii Rzeszów, którzy awansowali do Fortuna 1 Ligi.

Wypowiedz prezydenta może zastanawiać ponieważ już kilka miesięcy temu miejscy urzędnicy informowali, że akt notarialny w sprawie przekazania działek potrzebnych do budowy centrum na rzecz miasta został podpisany. Problemem wydaje się być jednak nadal lokalizacja parkingu, który miałby obsługiwać PCL „Resovia”. Prezes CWKS Resovii Aleksander Bentkowski poinformował nas, że nadal nie doszło do porozumienia pomiędzy klubem i miastem w tej kwestii, ale nie jest to powód do twierdzenia, że miasto nie dysponuje terenami pod inwestycję.

- Oczywiście, że obiekt potrzebuje parkingu, ale ta kwestia nie jest przecież aż tak kluczowa do realizacji inwestycji, którą jest przecież budowa nowego stadionu sportowego. A mówienie, że nie przekazaliśmy działek potrzebnych do inwestycji jest tylko tłumaczeniem się w związku z tym, że miasto robi niewiele w kwestii budowy centrum - uważa prezes Bentkowski.

Według planów miasta, parking będący przedmiotem sporu, miałby się znaleźć na działce od strony ul. Wyspiańskiego, gdzie obecnie znajduje się boisko treningowe, z którego głównie korzystają uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego Resovia. Przedstawiciele CWKS Resovia proponują natomiast aby parking powstał 220 metrów dalej, w miejscu nieistniejącego już bazaru.

- Proponowana przez nas lokalizacja jest przygotowana pod realizację parkingu, natomiast zgodnie z propozycją miasta, trzeba byłoby zniszczyć boisko, na które klub wydał 200 tys. zł i wybudować parking za kolejne 200 tys zł. Jedynym argumentem miejskich urzędników przeciw naszemu pomysłowi jest zbyt duża odległość od stadionu - mówi prezes Aleksander Bentkowski, który podkreśla jednak, że w przypadku Stadionu Miejskiego przy ul. Hetmańskiej odległości od parkingów są większe niż ta od stadionu Resovii, jaka jest proponowana.

Stadion Resovii obecnie
Fot. Paweł Bialic

Działacze klubu starają się przypominać o sprawie budowy parkingu w miejscu istniejącego boiska treningowego dość intensywnie, czasem w niekoniecznie korzystnych dla prezydenta Ferenca momentach. Tak było chociażby w czerwcu br., tuż przed pierwszą turą wyborów prezydenckich, gdy do Rzeszowa przyjechał Władysław Kosiniak-Kamysz, którego kandydaturę oficjalnie poparł Tadeusz Ferenc. Kandydata ludowców wspierał również związany z PSL prezes CWKS Resovii Aleksander Bentkowski. Podczas krótkiego spotkania prezydenta Ferenca z Władysławem Kosiniakiem Kamyszem, gdy tylko padła kwestia budowy PCL "Resovia", Bentkowski szybko przypomniał władzom Rzeszowa, że chcą wybudować parking w miejscu gdzie ćwiczy młodzież. Atmosfera podczas spotkania na chwilę zrobiła się nerwowa, a wymianę zdań między prezydentem i prezesem Bentkowskim przerwał dopiero lider PSL.

Podobnie było podczas czwartkowego spotkania prezydenta Ferenca z piłkarzami Resovii, które odbyło się po awansie tej drużyny do 1 ligi. Tym razem kwestię budowy parkingu podniósł dyrektor CWKS Resovii Rzeszów Zbigniew Wiech, który zaapelował do władz Rzeszowa o pozostawienie boiska treningowego.

- Chciałbym aby na 115-lecie klubu wbito łopatę pod budowę stadionu. I chciałbym oficjalnie powiedzieć, że nie chcemy oddać tego boiska dla drużyn młodzieżowych, na którym miasto chce zrobić parking. Bardzo prosimy władze Rzeszowa aby wybudować parking w miejscu gdzie kiedyś istniały pawilony handlowe - powiedział Wiech, wieloletni działacz Resovii Rzeszów.

Przedstawiciele CWKS Resovii zapewniają, że nadal będą rozmawiać z władzami Rzeszowa w kwestii lokalizacji parkingu.

Przypomnijmy, że Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki „Resovia” ma powstać na bazie obecnego stadionu Resovii przy ul. Wyspiańskiego. Inwestycja zakłada przebudowę trybun wokół boiska, budowę pod nimi zaplecza dla sportowców, a także bieżni rozbiegowej. Ma również powstać hala lekkoatletyczna mieszcząca 400-metrową bieżnię, a także tory do skoków w dal, trójskoku, rzutnię do pchnięcia kulą, skocznię do skoków w wzwyż i tory łucznicze. Zaplanowano też strefę siłowni i fizjoterapii, pomieszczenia dla sędziów i kadry szkoleniowej oraz kontroli antydopingowej. Ma powstać też wspomniany nowy parking. Władze Rzeszowa planują w przyszłym roku ogłosić przetarg na roboty budowlane. Obiekt ma zostać oddany do użytku w 2023 roku.

Karol Woliński

Najnowszy projekt PCLA przy stadionie Resovii. W dolnej części wizualizacji widoczny jest sporny parking.
Fot. cwks-resovia.pl

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4