Koronawirus w piątek. Kolejne osoby zakażone ze Szpitala MSWiA i z wesele

KATEGORIA: ZDROWIE / 14 sierpnia 2020

Fot. pixabay

Mamy koniec tygodnia i niestety niezbyt dobre wiadomości jeżeli chodzi o COVID. Podkarpacki Sanepid informuje, że na dzień 14 sierpnia (piątek) odnotowano 39 nowych, potwierdzonych testami przypadków zachorowań na koronawirusa w naszym regionie. Chorzy pochodzą: 1 osoba z powiatu brzozowskiego (kobieta), 2 osoby z powiatu dębickiego (kobieta i mężczyzna), 11 osób z powiatu jarosławskiego (siedmiu mężczyzn i cztery kobiety), 2 osoby z powiatu jasielskiego (mężczyźni), 1 osoba z powiatu leskiego (kobieta), 2 osoby z powiatu leżajskiego (kobieta i mężczyzna), 1 osoba z przemyśla (kobieta), 1 osoba z powiatu przemyskiego (mężczyzna), 1 osoba z powiatu przeworskiego (mężczyzna), 1 osoba z powiatu ropczycko-sędziszowskiego (kobieta), 6 osób z Rzeszowa (cztery kobiety i dwóch mężczyzn) i 2 osoby powiat rzeszowski (mężczyźni), 3 osoby z powiatu sanockiego (dwóch mężczyzn i kobieta), 1 osoba z powiatu stalowowolskiego (mężczyzna) oraz 4 osoby zTarnobrzega (dwóch mężczyzn i dwie kobiety).

Wyzdrowiało 29 osób w regionie, z czego: 11 to mieszkańcy powiatu jarosławskiego, 5 osób z powiatu przeworskiego, 4 osoby z powiatu mieleckiego, 3 osoby z powiatu przemyskiego, po 2 osoby z miasta Tarnobrzeg i powiatu tarnobrzeskiego oraz po 1 osobie z dębickiego i łańcuckiego.

Niestety również dziś odnotowano śmierć 1 osoby. W w dniu 14 sierpnia br. zmarł pacjent w Centrum Medycznym szpital w Łańcucie, 78-letni mieszkaniec Przemyśla.

Jak poinformowała nas również Dorota Gibała z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, zwiększyła się liczba chory w ogniskach koronawiurusa w Rzeszowie, pochodzących: 4 osoby ze szpitala MSWiA oraz 4 osoby wesela.

- w ognisku koronawirusa w Szpitalu MSWiA w Rzeszowie na dzień 14 sierpnia mamy potwierdzone łącznie 16 przypadków zachorowań, potwierdzonych testem. Jest to 6 pacjentów – z czego 1 osoba zmarła, u 5 osób z personelu medycznego oraz 5 osób z kontaktu. Przebadano cały personel i pacjentów oddziału chirurgii. - mówi nam Dorota Gibała z WSSE w Rzeszowie.

- A w ognisku koronawiursa zidentyfikowanym wśród uczestników wesela, które odbyło się w dniu 01.08.2020 w Rzeszowie, do dnia dzisiejszego potwierdzono testami wirusa u 14 osób. Osoby te pochodzą: 10 z Rzeszowa, 3 z powiatu rzeszowskiego oraz 1 z powiatu jarosławskiego. Łącznie uczestników wesela było 92 i 2 osoby z obsługi. - informuje Dorota Gibała i dodaje, że wszystkie osoby (uczestnicy tego przyjęcia weselnego) zostały objęte kwarantanną.

Ogółem na terenie miasta Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego kwarantanną objęto 926 osób. Na dzień 14 sierpnia WSSE w Rzeszowie zaplanowała przebadanie 30 osób z kontaktu na terenie miasta Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego.

Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 27 osób, 3829 poddane jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 577 osób. Aktualnie z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 115 osób.

Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 1767 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, 1001 osób wyzdrowiało. Odnotowano 74 zgony.

Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 przebadano ogółem 63 675 prób pobranych od mieszkańców województwa podkarpackiego w tym - w laboratoriach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – 43 309 oraz dodatkowo w innych laboratoriach (COVID-19 z listy Ministerstwa Zdrowia) – 20 366.

A jak dziś sytuacja epidemiczna wygląda w kraju?

Ministerstwo Zdrowia podało, 832 nowe przypadki zachorowań, potwierdzone badaniami w kierunku COVIDu. Osoby zakażone pochodzą z województw: małopolskiego (184), śląskiego (160), mazowieckiego (143), łódzkiego (54), pomorskiego (46), wielkopolskiego (43), podkarpackiego (39), podlaskiego (31), opolskiego (31), lubelskiego (23), kujawsko-pomorskiego (22), dolnośląskiego (21), warmińsko-mazurskiego (16), zachodniopomorskiego (8), lubuskiego (8) i świętokrzyskiego (3).

W dniu dzisiejszym odnotowano także zgony 15 osób, których bezpośrednią przyczyną był koronawiurus.

Dodatkowo Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś opinię publiczną, o swojej decyzji w związku z szczepieniami na grypę.

Decyzją Ministerstwa Zdrowia wszystkie osoby pracujące z w kontakcie z pacjentami, w podmiotach mających kontakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, a także farmaceuci i technicy pracujący w aptekach, będą mogli skorzystać w tym roku z bezpłatnych szczepień na grypę - informuje Maciej Miłkowski, wiceminister Zdrowia ds. leków.

Red.

źródło: WSSE w Rzeszowie

źródło: WSSE w Rzeszowie

źródło: WSSE w Rzeszowie

źródło: WSSE w Rzeszowie

źródło: WSSE w Rzeszowie

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4