Rzeszów odwiedzi autor kryminałów o komisarzu Zydze Maciejewskim

KATEGORIA: KULTURA / 8 września 2020

Fot. Grzegorz Winnicki/Facebook Marcina Wrońskiego

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z Marcinem Wrońskim – pisarzem, autorem powieści kryminalnych z komisarzem „Zygą” Maciejewskim, które odbędzie się we wtorek 8 września o godzinie 18.00 na platformie ClickMeeting. Spotkanie poprowadzi Wojciech Maryjka. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązuje jednak rejestracja, której można dokonać TUTAJ.

O AUTORZE: Marcin Wroński urodził się 20 kwietnia 1972 r. w Lublinie. Ukończył polonistykę na KUL, zadebiutował zbiorem opowiadań „Udo Pani Nocy” (1992), tworzył dla kabaretu, był dziennikarzem radiowym i nauczycielem. Aż nadszedł rok 2007 i za sprawą Wrońskiego na mapie polskiego retrokryminału obok Wrocławia Krajewskiego zabłysnął Lublin, a do Mocka dołączył komisarz „Zyga” Maciejewski. Cykl rozpoczęło „Morderstwo pod cenzurą”, potem były „Kino Venus” (2008), „A na imię jej będzie Aniela” (2011), „Skrzydlata trumna” (2012), „Pogrom w przyszły wtorek” (2013), „Haiti” (2014), „Kwestja krwi” (2014), „Portret wisielca” (2016), „Czas Herkulesów” (2017) i ostatnie „Gliny z innej gliny” (2018). Jak mówi artysta:

„Komisarz Maciejewski to oczywiście cykl retrokryminałów lubelskich, ale to także przedwojenna Polska statystyczna, taka, co to nie jest ani stolicą, ani kresami. Bawię się w nim historią i kryminalną fabułą, osobiście jednak szukam pretekstu do grzebania w przeszłości i odkopywania własnych korzeni. Szukam tego polsko-żydowskiego miasta, którego nie dane mi było zobaczyć, a dzięki temu, że o nim piszę, odnajduję równie zafascynowanych Czytelników, historyków, badaczy amatorów… To oni przekonują mnie, że warto dalej pisać, więc piszę, bo wiem, że mam dla kogo”.

Wrońskiego uhonorowano Medalem Prezydenta Miasta Lublina (2012), Nagrodą Artystyczną Miasta Lublina (2013 i 2017) oraz Medalem 700-lecia Miasta Lublina (2017). Za swe książki był siedmiokrotnie nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru – najważniejszej polskiej nagrody dla twórców kryminałów, a w 2014 roku otrzymał statuetkę za „Pogrom w przyszły wtorek”.

Kam.

Fot. WiMBP

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4