Zwykli ludzie stali się bohaterami. W Rzeszowie pokażą spektakl o rodzinie Ulmów

KATEGORIA: KULTURA / 12 października 2018

Fot. Paweł Bialic

Najbliższy weekend obfitować będzie w wydarzenia teatralne. Jednym z takich wydarzeń będzie premiera spektaklu „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów”, na deskach Teatru Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Ulmowie byli rodziną, jedną z wielu jakie żyły przed wojną na Podkarpaciu. Zwykli ludzi, którzy w czasie wojny zdobyli się na odwagę, by ratować innych ludzi przed pewną śmiercią, tylko dlatego, że byli Żydami. O niezwykłym bohaterstwie Józefa i Wiktorii możemy między innymi usłyszeć, zwiedzając Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Reżyser i twórca scenariusza do spektaklu - Beniamin Bukowski powiedział, że zachowała się spora dokumentacja z tamtego okresu, przede wszystkim dlatego, że Józef Ulma, na ówczesne czasy był fotoreporterem, wykonywał zdjęcia dokumentując nie tylko życie swojej wioski ale i zwykłe, codziennego życia swojej rodziny. Zatem materiał do pracy nad spektaklem był spory, poza tym żyją jeszcze świadkowie tamtych czasów. Jednak to co pomocne, czasem też stanowi obciążenie, dlatego należało dobrze przemyśleć koncepcję, i zastanowić się, w którym kierunku iść tworząc ten spektakl. Opowiedzieć historię pełną górnolotnych słów i patosu, czy może pokazać zwykłych ludzi, w czasach w jakich przyszło im żyć. Bo choć był to czas wojny, to było też zwyczajne, codzienne życie ludzi, tyle że w niecodziennych warunkach.

Beniamin Bukowski, reżyser spektaklu "Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów".
Fot. Paweł Bialic

„Ta nasza praca właściwie przez cały czas była poszukiwaniem formy, poszukiwaniem języka w jaki sposób możemy opowiedzieć naszą historię. Tutaj bardzo wiele się zmieniało, łącznie z tekstem, który jeszcze był przeredagowywany na próbach, z poszukiwaniami, z wizytą w muzeum w Markowej. Muszę też przyznać, że w przypadku jeszcze wciąż poszukującego reżysera, to wsparcie ze strony zespołu było bardzo silne i za nie dziękuję” - powiedział reż. Beniamin Bukowski wyrażając nadzieję, że ta ich sceniczna opowieść trafi do widza, który przyjdzie na ten spektakl.

Reżyser Bukowski dodał - „Chcieliśmy oddać historię tego czym jest SPRAWIEDLIWOŚĆ czy ODWAGA. Naszym zdaniem jest jakąś umiejętnością budowania codziennego świata i właściwie odwagi w podejmowaniu małych decyzji, które mają w następstwie swoje wielkie konsekwencje. I to był jakiś główny cel, który nam przyświecał w tworzeniu tego spektaklu.”

Zapewne można by o samej historii Ulmów pisać jeszcze długo, o tamtych trudnych czasach wojny, też można by długo prawić. My jednak wolimy Państwa pozostawić z własnymi przemyśleniami na ten temat i zaprosić na spektakl, który po prostu trzeba zobaczyć i przeżyć osobiście.

Spektakl premierowo będzie można zobaczyć w piątek i sobotę (12 i 13 października), na scenie Szajna Galerii, w Teatrze Siemaszkowej, o godz. 19.00 w piątek i 17.00 w sobotę.

Red.

Zapraszamy Państwa do wysłuchania rozmów z twórcami spektaklu „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów” i obejrzenia fragmentów tego przedstawienia.

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4