Droga południowa wciąż opóźniona, bo nadal brak decyzji środowiskowej

KATEGORIA: INWESTYCJE / 16 września 2020

Wizualizacja mostu na Wisłoku, który ma powstać w ramach drogi południowej
Fot. SWECO/Miejski Zarząd Dróg

O aktualnej sytuacji dotyczącej Wisłokostrady pisaliśmy TUTAJ. Tymczasem do października może wydłużyć się procedura złożenia wniosku dotyczącego zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla innego ważnego połączenia komunikacyjnego w stolicy Podkarpacia. Chodzi o trasę, która połączy ul. Podkarpacką i al. Sikorskiego nazywaną potocznie południową obwodnicą Rzeszowa albo drogą południową.

Władze Rzeszowa zwlekają ze złożeniem wniosku w tej sprawie w związku z brakiem kompletnej decyzji środowiskowej. Powodem takiej sytuacji są odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego ze strony mieszkańców oraz organizacji ekologicznych. Skargi dotyczą oddziaływania inwestycji pod kątem występowania siedliska lasów łęgowych będących pod ochroną w ramach obszaru Natura 2000. SKO w związku z tym zwróciło się do władz Rzeszowa o uzupełnienie braków w decyzji określającej środowiskowe uwarunkowania dla realizacji tej inwestycji.

Według rzecznika prezydenta Rzeszowa Macieja Chłodnickiego, być może w przyszłym miesiącu uda się uzupełnić dokumentację dotyczącą decyzji środowiskowej.

- Liczymy na to, że uzyskamy decyzję środowiskową do października i wtedy też uda nam się złożyć wniosek do wojewody podkarpackiego dotyczący zezwolenia na realizację inwestycji drogowej - twierdzi Maciej Chłodnicki.

Na wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, służby wojewody podkarpackiego będą miały ustawowe 90 dni. Możliwe jednak, że decyzja w tej sprawie będzie wydana szybciej, przynajmniej tak zapowiadał w czerwcu dyrektor Wydziału Nieruchomości w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim Marek Bajdak podczas spotkania dotyczącego realizacji obwodnicy południowej w rzeszowskim ratuszu. Brały w nim udział władze Rzeszowa oraz podkarpaccy parlamentarzyści.

W związku z tym wszystko wskazuje na to, że przetarg na realizację inwestycji miasto ogłosi dopiero początkiem przyszłego roku. Koszt budowy południowej obwodnicy Rzeszowa może wynieść około 450 mln zł. To ogromny wysiłek finansowy dla miasta biorąc pod uwagę, że budżet na wszystkie inwestycje w tym roku planowano na poziomie 350 mln zł.

Dlatego też władze Rzeszowa szukają dofinansowania na realizację tego zadania. Budowa obwodnicy południowej znalazła się wśród propozycji dofinansowania zgłoszonych do Krajowego Planu Odbudowy czyli rządowego programu realizowanego ze środków UE, którego celem jest poprawa sytuacji gospodarczej w dobie kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. Polska ma otrzymać od UE kwotę 57 mld zł do rozdysponowania w formie bezzwrotnych dotacji i korzystnych pożyczek.

Obwodnica południowa według proponowanego przez władze Rzeszowa wariantu ma mieć 6-kilometrów i rozpoczynać się od węzła na ul. Podkarpackiej, biec przez Zwięczycę, z dużym mostem przez Ptasią Wyspę na Wisłoku, dalej przeciąć ul. Kwiatkowskiego i przez osiedla Biała i Budziwój połączyć się z al. Sikorskiego.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4