Koronawirus w czwartek. Kolejny zgon w regionie, 41 nowych zakażeń

KATEGORIA: ZDROWIE / 17 września 2020

Fot. Pixabay.com

Na Podkarpaciu odnotowano zgon kolejnej osoby zakażonej koronawirusem. To 82-letnia pacjentka, mieszkanka powiatu ropczycko-sędziszowskiego, która zmarła 16 września w szpitalu w Łańcucie. O śmierci kobiety poinformowały w czwartek (17 września) Ministerstwo Zdrowia i Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie.

Podkarpacki sanepid poinformował, że w związku z ustaleniami z Ministerstwem Zdrowia w czwartek z raportów WSSE w Rzeszowie przekazano 2 osoby (mieszkańców województwa małopolskiego) – mieszkańca powiatu oświęcimskiego (wykazywanego do tej pory jako wynik dodatni i zgon w powiecie krośnieńskim) oraz mieszkankę powiatu tarnowskiego (wykazywaną jako wynik dodatni i zgon w powiecie dębickim). Po tej korekcie na Podkarpaciu liczba odnotowanych zgonów zmalała i wynosi 105 (w środę było ich już 106).

Resort zdrowia poinformował o śmierci kolejnych 16 osób zakażonych koronawirusem, z których większość miała choroby współistniejące.

W regionie jest też 41 nowych potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem. Są to (według powiatów; K – kobiety, M – mężczyźni): 4 osoby – dębicki (4K); 1 osoba – jasielski (1K); 2 osoby – leżajski (2K); 1 osoba – lubaczowski (1K); 3 osoby – mielecki (1K; 2M); 6 osób – ropczycko-sędziszowski (2K; 4 M); 7 osób – rzeszowski (4K; 3M); 10 osób – miasto Rzeszów (5K; 5M); 2 osoby – stalowowolski (1K; 1M); 5 osób – strzyżowski (3K; 2M).

Łącznie na Podkarpaciu potwierdzono dotąd 3052 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Wzrosła liczba zakażeń w ognisku w firmie Koral w Rzeszowie. Jak poinformowała Dorota Gibała z WSSE ogółem potwierdzono 19 wyników dodatnich, w tym u 15 pracowników i 4 osób z kontaktu (14 z powiatu rzeszowskiego, 2 z powiatu łańcuckiego i dębickiego oraz jedna osoba z powiatu przeworskiego). Trwa dochodzenie epidemiologiczne. Nie zmieniła się liczba zakażonych osób w pozostałych ogniskach: w SP ZOZ Nr 1 i Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 1 w Rzeszowie.

Do placówek edukacyjnych gdzie wykryto koronawirusa dołączył Zespół Szkół Elektronicznych w Rzeszowie, przy ul. Hetmańskiej. Potwierdzono łącznie 3 przypadki – u dwóch osób z personelu szkoły i jednej osoby z kontaktu).

- Według oświadczenia dyrekcji szkoły wszystkie procedury wdrożone w szkole były przestrzegane – nie objęto uczniów i pracowników szkoły kwarantanną - wyjaśnia Dorota Gibała. - Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w dniu 15 września przeprowadzili kontrole sanitarną w szkole, przekazano ankiety kwalifikacyjne dotyczące kwarantanny nauczycielom. Po przeanalizowaniu ankiet określających kontakt z przypadkiem potwierdzonym na kwarantannę skierowano 9 osób z kadry nauczycielskiej i pracowników obsługi. Odizolowano część szkoły z pomieszczeniami administracyjnymi i dyrekcji szkoły. Po przeanalizowaniu aktualnej sytuacji epidemiologicznej w szkole i ocenie zagrożenia zdrowia uczniów uznano, że brak podstaw do zawieszania zajęć stacjonarnych.

W kraju jest 837 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Poza Podkarpaciem dotyczą one województw: mazowieckiego (168), pomorskiego (134), małopolskiego (124), wielkopolskiego (74), śląskiego (64), zachodniopomorskiego (41), łódzkiego (41), świętokrzyskiego (32), warmińsko-mazurskiego (29), dolnośląskiego (25), podlaskiego (23), opolskiego (19), kujawsko-pomorskiego (15), lubuskiego (4) i lubelskiego (3).

W regionie jest kolejne 49 osób, które wyzdrowiały. Są to mieszkańcy 15 powiatów województwa.

Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 21 osób, 4 229 poddanych jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 362 osób. Aktualnie z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 159 osób.

Do tej pory przebadano ogółem 79 898 prób pobranych od mieszkańców województwa podkarpackiego w tym w laboratoriach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – 50 391, a w innych laboratoriach – 29 507.

Łączna liczba przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce to obecnie 76 571, w tym 2253 osób zmarło. W ciągu doby wykonano ponad 22,1 tys. testów na koronawirusa.

Red.

Fot. WSSE w Rzeszowie

Fot. WSSE w Rzeszowie

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Fot. Ministerstwo Zdrowia

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4