Podkarpacie obecne na Dożynkach Prezydenckich 2020

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 21 września 2020

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Na dziedzińcu przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie świętowano w niedzielę Dożynki Prezydenckie 2020. - Budujecie bezpieczną Polskę – mówił w swym przemówieniu prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przyjmował delegacje rolników z całej Polski.

Samorząd Województwa Podkarpackiego reprezentował podczas dożynek wicemarszałek Piotr Pilch wraz z małżonką. Podkarpacie prezentowała w Warszawie gmina Tyrawa Wołoska na czele z wójtem Teresą Juszczak-Brzeżawską oraz urzędnicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, zaangażowani w sprawy rolnictwa. Starostą tegorocznych Dożynek Prezydenckich był rolnik z Podkarpacia – Rafał Pelc z Kupiatycz w gminie Fredropol.

Dożynkowa msza święta została oprawiona w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa Oblubieńca w Warszawie. Liturgii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. W czasie homilii hierarcha podkreślił trud pracy rolników oraz moc Bożego błogosławieństwa, które pomaga w tym niełatwym zadaniu.

- Dziękujemy rolnikom za ich ofiarną pracę, pełne miłości pochylanie się nad ziemią, żeby wydała owoce, żeby wydała plony. Dziękujemy także tym wszystkim, którzy rolnikom i polskiej wsi stwarzają warunki i możliwości godnego uprawiania ziemi i wyżywienia wszystkich – mówił w czasie mszy świętej metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

W czasie uroczystości na Krakowskim Przedmieściu prezydent Andrzej Duda mówił o kluczowym znaczeniu rolnictwa w życiu gospodarczym kraju, wyzwaniach, z jakimi borykają się rolnicy oraz o ich zasługach, które stały się szczególnie widoczne podczas epidemii.

- W tym roku polskie społeczeństwo przekonało się niezwykle dobitnie, jak ważna jest praca rolników (...). Nawet ci, którzy na co dzień się nad tym nie zastanawiali, skąd w ogóle biorą się te artykuły w sklepach, w tym roku po raz pierwszy od dziesiątków lat usłyszeli, że są obawy, że może zabraknąć jedzenia, że są obawy, że półki w sklepach będą puste – powiedział prezydent. - Otóż nie, okazało się, że codziennie te półki zapełniały się w sklepach, że towar jest, że rolnik dostarczył go na czas i że dla nikogo nie brakuje chleba, że dla nikogo nie brakuje innych podstawowych artykułów żywnościowych i że można powiedzieć, jest ten chleb dzielony sprawiedliwie, tak by dla nikogo nie zabrakło – zaznaczył Andrzej Duda, dziękując rolnikom za to, że – jak mówił – zagwarantowali w Polsce bezpieczeństwo żywnościowe: jednego z najważniejszych w życiu społecznym.

- Chcę, żeby rolnik rzeczywiście czuł, że może liczyć na polskie państwo, że polskie państwo traktuje rolnika poważnie, że stoi za nim murem – podsumował prezydent RP Andrzej Duda

Prezydencka para witała i podziwiała wieńce dożynkowe z całej Polski. Częścią ceremonii było tradycyjne dzielenia chleba upieczonego z tegorocznego ziarna. Na scenie podczas głównych uroczystości wystąpił zespół Mazowsze, a po wręczeniu chleba na ręce prezydenta RP Andrzeja Dudy, para prezydencka została w tradycyjny sposób obtańczona przez ludowych artystów.

Red.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4