Covid kontra studenci. Juwenalia i KultURalia będą dopiero na wiosnę?

KATEGORIA: KULTURA / 22 września 2020

Fot. Sebastian Stankiewicz

Ogólnoświatowa pandemia COVID-19 zmusiła organizatorów wielu wydarzeń do odwołania lub przełożenia terminów swoich imprez. Z taką decyzją zmierzyli się również organizatorzy największych studenckich wydarzeń na Podkarpaciu – Juwenaliów i KultURaliów. Majową tradycję zabawy na wielkich plenerowych koncertach, odbywających się w ramach studenckiego święta, w bieżącym roku zastąpiło siedzenie w domu. Wielu jednak miało nadzieję, że sytuacja pandemiczna w kraju wyklaruje się na tyle, że imprezy te zostaną przeniesione na początek roku akademickiego. Tak się jednak nie stanie.

- Juwenalia to największa tego typu impreza w naszej części kraju, ściągająca kilkadziesiąt tysięcy osób, dlatego nie możemy sobie na dzień dzisiejszy pozwolić na jej organizację w okresie jesiennym. Samorząd studencki będzie myśleć o Juwenaliach w okresie wiosennym, ale tutaj również aktualnie jest duży znak zapytania. Będziemy czekać na rozwój sytuacji. Bardzo chcielibyśmy wrócić do normalności, ale po prostu musimy robić wszystko przede wszystkim dla bezpieczeństwa studentów i całego społeczeństwa akademickiego – powiedział nam rzecznik Politechniki Rzeszowskiej Damian Gębarowski.

Rzeszowskie uczelnie będą dostosowywać się do obostrzeń rządu, a ten jak na razie nie zezwala na organizację dużych imprez masowych. Podobna sytuacja dotyczy KultURaliów organizowanych przez Uniwersytet Rzeszowski, Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania oraz WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą.

- W tym roku KultURalia nie odbędą się. Nie chcieliśmy ryzykować, bo nie wiedzieliśmy czego dokładnie się spodziewać przy organizacji. Na początku mieliśmy jeszcze nadzieję, że sytuacja w kraju się poprawi i będziemy w stanie zorganizować ten festiwal jeszcze w tym roku. Jednak ze względu na dynamiczną sytuację pandemiczną - odpuściliśmy. Przymierzamy się jednak do tego, aby KultURalia odbyły się w maju, jednak zobaczymy, co pokaże czas i czy nie będzie kolejnej fali zachorowań. Póki co obserwujemy sytuację - powiedziała nam przewodnicząca Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Rzeszowskiego Kinga Kruczek.

Kam.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4