Żołnierze 3. PBOT zwiększają swoje działania w walce z pandemią

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 18 października 2020

Fot. WOT

W ubiegłym tygodniu żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zwiększyli swoje działania w walce z COVID 19. Terytorialsi wszystkie przedsięwzięcia realizują w ramach operacji „Trwała odporność”, którą w trzeciej dekadzie czerwca ogłosiło Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, tuż po zakończeniu operacji „Odporna wiosna”.

- Nasza pomoc polega na zwiększonej intensywności działań przy gaszeniu ognisk koronawirusa poprzez wsparcie kombatantów, samorządów oraz placówek medycznych i sanitarnych - wyjaśnia kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. PBOT.

Na wniosek Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie blisko 40 podkarpackich terytorialsów wspiera patrole policji w monitorowaniu osób objętych kwarantanną. W miarę możliwości do pomocy policji kierowani są żołnierze posiadający przeszkolenie medyczne.

- Zakres naszych działań polega między innymi na zbieraniu informacji o samopoczuciu i potrzebach osób objętych kwarantanną, jak również nawigacji miejsc, do których pomoc ma dotrzeć - mówi kpt. Sura.

Fot. WOT

Na wniosek wojewody podkarpackiego, brygada codziennie deleguje 4 zespoły medyczne do wsparcia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Żołnierze pobierają wymazy mobilnie w domach osób przebywających w kwarantannie, Domach Pomocy Społecznej, jak również w wyznaczonych placówkach medycznych. - W sumie do tej pory nasi medycy pobrali blisko 8 tys. wymazów - dodaje rzecznik brygady.

3. Podkarpacka Brygada OT jest też w stanie podwyższonego alertu gotowości do działań kryzysowych związanych z możliwością wystąpienia lokalnych podtopień. Żołnierze mogą spodziewać się powołania w trybie natychmiastowego stawiennictwa.

Red.

Fot. WOT

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4