Konfederacja znów przeciw obostrzeniom. Wspiera też protest rolników

KATEGORIA: POLITYKA / 19 października 2020

Fot. Karol Woliński

Podkarpaccy działacze Konfederacji Wolność i Niepodległość z rzeszowskim posłem tego ugrupowania Grzegorzem Braunem po raz kolejny krytycznie odnieśli się do polityki rządu w kwestii wprowadzania obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa.

Poglądy posła Brauna na temat jego zdaniem domniemanej pandemii koronawirusa są już znane od dawna. Od kilku miesięcy poseł Konfederacji m.in. promuje książkę pt. „Fałszywa pandemia. Krytyka naukowców i lekarzy”, której głównym motywem przewodnim jest twierdzenie, że wirus COVID-19 „w zbyt wyolbrzymiony sposób wpływa na nasze życie” i jest „nieproporcjonalny do realnego zagrożenia”. Oprócz tego wielokrotnie apelował on do władz o zniesienie obostrzeń. Tym razem nie było inaczej. Grzegorz Braun mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że działania rządu w kwestii walki z koronawirusem doprowadzą do katastrofy gospodarczej i społecznej.

- Obecnie mamy do czynienia z pejzażem katastrofy społeczno-gospodarczej i kulturalno-cywilizacyjnej. Przedstawiciele różnych branż i zawodów alarmują, że w niedługim czasie dojdzie do likwidacji ich działalności. I to nie na skutek koronawirsua, tylko działania polskich władz - powiedział poseł Grzegorz Braun.

Fot. Karol Woliński

Przypomnijmy, że w związku ze znacznymi wzrostami zakażeń wirusem SARS-CoV-2 od 11 października cały kraj jest objęty strefą żółtą, co oznacza m.in. obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej oraz innego rodzaju obostrzeniami w tym ograniczeniami w transporcie publicznym czy skróceniem czasu działania lokali gastronomiczny. Do tego należy dołożyć strefy czerwone, którą objęty jest m.in. Rzeszów gdzie obostrzenia są jeszcze dalej idące. Chodzi o m.in. zakaz organizacji wesel i imprez okolicznościowych.

W konferencji Grzegorza Brauna brali udział również przedsiębiorcy skarżący się na obecną sytuację związaną z obostrzeniami, które ograniczają im możliwości prowadzenia działalności.

- Obecnie specjalizujemy się w imprezach okolicznościowych i musieliśmy zamknąć lokal. Politycy mówią tyle o odpowiedzialności za ludzi, ale nikt nie mówi o odpowiedzialności za przedsiębiorców - zaznaczyła Gabriela Lima, właścicielka lokalu gastronomicznego w Rzeszowie.

Z podobnym problemem jak można było usłyszeć podczas konferencji przedstawicieli Konfederacji, zmagają się również osoby zatrudniane przy obsłudze technicznej wydarzeń i imprez. Negatywnie na ich sytuację wpływają także ograniczenia związane z organizacją wesel. Protestują również właściciele siłowni i salonów fitness, którzy również musieli ograniczyć funkcjonowanie w związku z obostrzeniami.

- Nie ma w tym logiki, nie ma w tym również ani podstaw merytorycznych, ani podstaw prawnych - uważa poseł Grzegorz Braun.

W środę w Rzeszowie protest w sprawie „Piątki Kaczyńskiego”

Konfederacja od samego początku jest również przeciw wprowadzeniu tzw. „Piątki Kaczyńskiego”, czyli ustawy o ochronie zwierząt, której pierwotna wersja zawierała szybkie wprowadzenie ograniczeń w kwestii uboju rytualnego czy hodowli zwierząt futerkowych.

Ustawa została przegłosowana przez Sejm we wrześniu i w poprzednim tygodniu zajął się nią Senat wprowadzając szereg poprawek. Wśród nich znalazły się m.in. zapisy o dłuższych okresach przejściowych wprowadzenia ustawy w kwestiach właśnie ograniczeń dotyczących uboju rytualnego bydła i hodowli zwierząt futerkowych oraz wykreślenie zakazu uboju rytualnego drobiu. Konfederacja, mimo senackich poprawek podobnie jak Polskie Stronnictwo Ludowe domaga się jednak odrzucenia tej ustawy w całości. W związku z tym w środę przedstawiciele Konfederacji wesprą rolników podczas protestu przeciwko zapisom ustawy o ochronie zwierząt, który odbędzie się w Rzeszowie.

Fot. Karol Woliński

- Rolnicy są już tak zdeterminowani, że nie mają innej możliwości jak wyjście na ulice. Przed domami polityków PiS wysypywana jest zawartość obornika. Są to radykalne kroki, ale jedyne możliwe do tego aby przyniosły oczekiwany skutek czyli wyrzucenie tej ustawy na legislacyjny śmietnik - mówił Tomasz Buczek, koordynator Ruchu Narodowego na Podkarpaciu.

Podczas konferencji prasowej zwracano uwagę szczególnie na kwestię uboju rytualnego bydła, które według poprawek senackich ma być ograniczone do 2025 roku. To zdaniem przedsiębiorcy z branży przetwórstwa wołowiny Grzegorza Wardęgi doprowadzi do znacznych podwyżek cen mięsa.

- Przy obecnej propozycji tej ustawy tracimy rynki zbytu jako przetwórcy wołowiny. Będziemy musieli szukać nowych rynków zbytu i na pewno odbije się to drastycznie na cenach mięsa i oczywiście na cenach żywca wołowego - powiedział przedsiębiorca.

Protest rolników w Rzeszowie, którego organizatorami są m.in. Konfederacja i Ruch Narodowy odbędzie się w środę 21 października o godzinie 11.00 przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim.

Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4