Szpital dla chorych na COVID 19 w G2A Arenie? Na razie nie ma decyzji

KATEGORIA: ZDROWIE / 20 października 2020

Fot. Karol Woliński

Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami rządu w związku z utrzymującymi się dużymi liczbami zakażeń koronawirusem w ostatnich tygodniach, wojewodowie mają być przygotowani na stworzenie szpitali tymczasowych w miastach wojewódzkich, które mają pomóc w walce z epidemią COVID-19 poprzez zwiększenie dostępności łóżek dla zakażonych koronawirusem. W pierwszej kolejności tego typu placówki mają powstać w regionach gdzie odnotowano najwięcej zakażeń czyli w województwie mazowieckim, wielkopolskim i małopolskim. Wiadomo już, że w Warszawie tego typu szpital powstanie na Stadionie Narodowym.

A gdzie tego typu szpital mógłby powstać na Podkarpaciu? Według wskazań rządu dobrą lokalizacją dla tego typu jednostki byłby hale wystawowe lub centra kongresowe. Stąd od razu pada nazwa Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce. Innym rozwiązaniem jest Hala Podpromie w Rzeszowie. Jednak jak tłumaczy nam rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk, na ten moment nie ma na razie decyzji o stworzeniu szpitala tymczasowego na Podkarpaciu, więc na wskazanie konkretnej lokalizacji szpitala jest za wcześnie. Tym niemniej jeżeli Ministerstwo Zdrowia podejmie decyzję o stworzeniu takiej placówki, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart będzie gotowa na wdrożenie odpowiednich procedur.

- Zgodnie z zaleceniami rządu wojewoda podkarpacki Ewa Leniart obecnie oczywiście przygotowuje koncepcję stworzenia takiego szpitala tymczasowego. Na ten moment nie możemy potwierdzić żadnej lokalizacji takiego szpitala, ponieważ na razie nie ma decyzji o jego uruchomieniu. Decyzję o powstaniu takiego szpitala musi zatwierdzić Ministerstwo Zdrowia - tłumaczy Michał Mielniczuk.

Obecnie działania wojewody podkarpackiego skupiają się przede wszystkim na zwiększaniu liczby łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Na ten moment na Podkarpaciu ogólna liczba łóżek przeznaczonych dla pacjentów z wirusem COVID-19 wynosi 924. Z tego 603 łóżka są zajęte.

- Realizujemy strategię zwiększania miejsc szpitalnych dla osób zakażonych wirusem COVID-19 we wszystkich szpitalach. Jeżeli uda nam się zabezpieczyć pacjentów taką formą pomocy, która jest najlepsza z punku widzenia opieki nad chorymi, to powstanie szpitala tymczasowego będzie odłożone w czasie - informuje rzecznik wojewody Michał Mielniczuk podkreślając, że w momencie gdy Ministerstwo Zdrowia zdecyduje o powstaniu szpitala tymczasowego na Podkarpaciu, służby wojewody podkarpackiego przekażą to do informacji publicznej.

Przypomnijmy, że zgodnie z ostatnimi informacjami Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, 20 października na terenie Podkarpacia potwierdzono kolejne 667 zakażeń wirusem COVID-19. Od początku pandemii na Podkarpaciu odnotowano 10 775 zakażeń koronawirusem. W regionie zmarło dotąd 260 osób z potwierdzonym zakażeniem.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4