Tłum w Rzeszowie przeciw ograniczeniu aborcji. Spór cywilizacyjny przed nami

KATEGORIA: POLITYKA / 24 października 2020

Fot. Paweł Bialic

W piątek wieczorem w Rzeszowie odbył się protest przeciw ograniczeniu możliwości dokonywania aborcji w Polsce. Przypomnijmy, że w czwartek Trybunał Konstytucyjny zdecydowaną większością głosów uznał za niedozwolone przepisy pozwalające na uśmiercenie dziecka poczętego ze wzglądu na podejrzenie ciężkiej jego choroby.

Sędziowie w szerokiej argumentacji poprzedzającej orzeczenie dokonali wykładni godności człowieka oraz praw osoby ludzkiej gwarantowanych konstytucją. Na ich podstawie uznali, że podejrzenie, a nawet stwierdzenie poważnej choroby dziecka nie powinno w cywilizowanym społeczeństwie stanowić przesłanki do legalnego pozbawienia życia tego dziecka.

Innego zdania w Rzeszowie był tłum, głównie młodych ludzi, którzy w liczbie co najmniej kilkuset osób, protestowali przeciw takiemu ograniczeniu w prawie, a nawet domagali się rozszerzenia dostępu do aborcji. Manifestanci byli najpierw pod siedzibą Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Hetmańskiej, potem przeszli pod budynek kurii biskupiej, by protest wśród wznoszonych okrzyków zakończyć pod biurem Konfederacji w pobliżu rzeszowskiego ratusza.

Pogrzeb praw kobiet”;

Aborcja prawem człowieka”;

To jest wojna, piekło kobiet”;

Je…ać PiS”;

Jarek, idziemy po ciebie”; „Dość kur…”;

Wypier…lać”;

Kościuszka też była kobietą”;

i znowu: „Je…ać PiS”.

Choćby po tych eksponowanych na manifestacji okrzykach, transparentach i przemowach wydaje się, że trzonem protestu były przede wszystkim młode środowiska feministek, środowiska LGBT i inne lewicowo-radykalne.

Tym niemniej decyzja Trybunału Konstytucyjnego wywołała wyraźne niezadowolenie także mniej ideologicznie nastawionych środowisk w kraju. Choćby z prywatnych rozmów ostatnich kilkudziesięciu godzin można już się zorientować, że ograniczenie praw do aborcji nie podoba się także części osób o dotąd mniej radykalnych poglądach.

Zadowolenie z wyroku Trybunału nie kryją natomiast zdeklarowani sympatycy Prawa i Sprawiedliwości, Konfederacji, a częściowo także Kukiz’15. Podziękowanie sędziom trybunału za „odważną postawę” złożyli też przedstawiciele Kościoła Katolickiego.

Spór cywilizacyjny nie do uniknięcia

Zanosi się zatem na zaostrzenie poważnego sporu cywilizacyjnego w Polsce. Dotąd spór ten toczył się głównie wokół tego, jaki kształt rodziny powinien być akceptowany. Czy rodzinę stanowi tradycyjne małżeństwo, czy może być to dowolna para ludzi tej samej płci z możliwością adopcji dzieci? W tym kształcie spór ten toczył się wyraźnie między radykalnie nastawioną lewicą, a tradycyjnie nastawioną zdecydowaną większością społeczeństwa. I spór ten lewica zdecydowanie przegrywała.

Czwartkowe (22 października) orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji mocno skomplikowało tą sytuację. Obowiązywanie dotychczasowego prawa do aborcji z przyczyn eugenicznych zrodziło przez wiele lat przekonanie u niektórych tradycyjnie nastawionych osób, że aborcja jest naturalną częścią naszego świata i w sytuacjach choroby dziecka można ją akceptować.

Stanowisko Trybunału Konstytucyjnego sięga jednak do podstaw człowieczeństwa i stawia obywatelom poważne wyzwanie. To jest ALBO - ALBO. Albo przestrzegamy naszych ludzkich praw, albo nie oszukujmy się, że w przypadku aborcji eugenicznej przestrzegamy konstytucji, gdzie te podstawowe prawa człowieka są zagwarantowane.

Co zatem dalej? Może to nie „wojna”, jak krzyczeli demonstranci w piątek, ale na pewno głęboki spór o kształt moralny naszej cywilizacji. Mimo zarażającego COVIDU wokół nas, spór ten może przyćmić nawet atmosferę pandemii. Jest jednak nie do uniknięcia i wszyscy w sprawie szacunku wobec życia będziemy musieli się opowiedzieć.

Ciekawe też, że kwestia szacunku wobec życia stała się też główną osią sporu o ustawę o ochronie zwierząt zaproponowaną kilka tygodni temu przez Prawo i Sprawiedliwość. Wtedy jednak lewica była zdeklarowanym zwolennikiem ochrony życia… zwierząt. Nie wnikając co prawda w szczegóły rozwiązań ustawy wobec zwierząt, można zauważyć, że te dwie sprawy – ochrony życia zwierząt i ochrony życia dzieci nienarodzonych – łączą się wyraźnie i pokazują dziś pewną konsekwencję działań obozu prawicowego.

Red.

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4