Archeolodzy jednak wejdą na ul. Grunwaldzką. Miasto dołoży brakującą kwotę

KATEGORIA: INWESTYCJE / 26 października 2020

Fot. Paweł Bialic

W minionym tygodniu otwarto oferty w powtórzonym przetargu na przeprowadzenie badań archeologicznych przy ul. Grunwaldzkiej, co jest kluczowym warunkiem do rozpoczęcia planowanej tam od dawna przebudowy polegającej na wymianie nawierzchni. Tak, jak wcześniej na ulicach 3 Maja i Kościuszki.

Wcześniejsze postępowanie przetargowe unieważniono, ponieważ jedyna oferta przekraczała budżet przygotowany przez miasto. Tym razem ponownie do przetargu zgłosiła się tylko jedna i ta sama firma co poprzednio - Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego. I ponownie oferta wykracza poza budżet jaki na to zadanie przygotowało miasto. Władze Rzeszowa chcą na realizację badań wydać 500 tys. zł, tymczasem oferta firmy opiewa na 664 tys. zł. To i tak mniej niż w pierwszym przetargu, kiedy to oferta Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego wyniosła niewiele ponad 700 tys. zł, co przy takim samym budżecie miasta spowodowało unieważnienie postępowania.

Czy w tym razem będzie podobnie? Jak słyszymy w rzeszowskim ratuszu, wiele wskazuje na to, że przetarg zostanie jednak rozstrzygnięty. Władze Rzeszowa zdecydowały się dołożyć brakującą kwotę.

- Podjęliśmy decyzję o dołożeniu brakującej kwoty do oferty przedstawionej w aktualnym postępowaniu przetargowym. Do połowy listopada chcemy podpisać umowę z wykonawcą - informuje rzecznik prezydenta Rzeszowa Maciej Chłodnicki.

Przypomnijmy, że władze Rzeszowa planują przy ul. Grunwaldzkiej wymienić nawierzchnię na długości 247 metrów. Nowa nawierzchnia ma składać się z granitowych płyt oraz kostki. Oprócz tego odnowione mają być elementy miejskiego otoczenia takie jak ławki, latarnie oraz przestrzeń przed Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Władze Rzeszowa planowały rozpoczęcie remontu ul. Grunwaldzkiej w czerwcu tego roku. W styczniu ogłoszono przetarg na prace budowlane, jednak postępowanie jest obecnie zawieszone, ponieważ w sprawę planowanej inwestycji włączył się Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Według konserwatora, pozwolenie konserwatorskie wydane w 2015 roku jest już nieważne i miasto musi starać się o nowe. To spowodowało, że ratusz był zmuszony do ogłoszenia dodatkowego postępowania przetargowego dotyczącego wykonania prac archeologicznych wraz z uzyskaniem pozwolenia konserwatorskiego. Dopiero po ich wykonaniu będzie można wyłonić wykonawcę prac budowlanych.

- Zależy nam aby prace rozpoczęły się szybko w związku z dużym opóźnieniem tej inwestycji. Chcemy aby archeolodzy zakończyli badania do wiosny przyszłego roku. Wtedy będzie można rozpocząć prace budowlane - twierdzi Maciej Chłodnicki.

Koszt remontu ul. Grunwaldzkiej szacowany jest na około 4 mln zł.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4