Zmiana czasu z letniego na zimowy. Dziś w nocy pośpimy godzinę dłużej

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 24 października 2020

Fot. Pixabay.com

W nocy z soboty 24 października na niedzielę 25 października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. nastąpi w nocy. O godzinie 3.00 przesuniemy wskazówki zegara o godzinę do tyłu - na 2.00. Oznacza to, że będziemy spali o godzinę dłużej. Czas zimowy (zwykły, naturalny, właściwy dla środkowoeuropejskiej strefy czasowej) będzie obowiązywał do ostatniej niedzieli marca 2021 r.

Zgodnie z przyjętym przez Parlament Europejski projektem dyrektywy, zmiany czasu na terenie państw członkowskich UE miały ustać w 2021 r. Jednak jak dotychczas nie zapadły ostateczne wiążące decyzje dotyczące odstąpienia od zmian czasu i przejścia wyłącznie na czas letni lub czas zimowy. Prace w tym zakresie zostały dodatkowo spowolnione przez pandemię koronawirusa.

Jak zmiana czasu wpłynie na transport pasażerski?

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie informuje, że w związku ze zmianą czasu letniego na zimowy, w nocy z 24 na 25 października 2020 r. nastąpią zmiany w kursowaniu linii nocnych:

- Linia N1 – przyjazd przystanek Dworzec PKP o godz. 2.55 czasu letniego zakończy kurs, odjazd przystanek Dworzec PKP o godz. 2.00 czasu zimowego w kierunku Łukasiewicza.

- Linia N2 – przyjazd przystanek Dworzec PKP o godz. 2.57 czasu letniego zakończy kurs, odjazd przystanek Dworzec PKP o godz. 2.00 czasu zimowego w kierunku Bł. Karoliny.

Z kolei PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. informują, że są przygotowane do sprawnego prowadzenia ruchu pociągów podczas zmiany czasu.

- Na zmianę czasu opracowany jest specjalny rozkład jazdy. W związku z cofnięciem wskazówek zegara z godziny 3.00 na 2.00 w nocy z 24 na 25 października, pociągi kursujące około godz. 3:00 zatrzymają się na ok. 60 minut na najbliższej stacji, po czym wyruszą w dalszą drogę. Godziny przyjazdu do docelowych miejscowości nie zmienią się - wyjaśnia Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK.

Postój obejmie tylko pociągi jadące w momencie zmiany czasu. Składy wyjeżdżające według nowego czasu w niedzielę 25 października, będą kursować zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy.

Informacji o kursowaniu pociągów udzielają poszczególni przewoźnicy kolejowi. Szczegółów można się dowiedzieć np. za pośrednictwem stron internetowych przewoźników, ich profilów na Facebooku, infolinii oraz u konduktorów. Aktualny rozkład jazdy można także sprawdzić na portalpasazera.pl

Zmiana środkowoeuropejskiego czasu letniego (CLSE) na zimowy czas środkowoeuropejski (CSE) odbywa się w Polsce na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017-2021. Przesunięcie czasu w ostatni weekend października odbywa się co roku w blisko 70 krajach na całym świecie.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4