Apel podkarpackiego posła PSL: „Wstrzymajcie publikację wyroku TK!”

KATEGORIA: POLITYKA / 26 października 2020

Poseł PSL Mieczysław Kasprzak
Fot. Screen z wideokonferencji

Podkarpacki poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Mieczysław Kasprzak odniósł się podczas poniedziałkowej konferencji prasowej do obecnej sytuacji politycznej w Polsce. Jak zauważył poseł PSL wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie stwierdzenia dotyczącego tego, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z Konstytucją, został niepotrzebnie ogłoszony właśnie teraz.

- Sytuacja polityczna w kraju jest nieciekawa, ona napawa wielu Polaków obawą o eskalację tego co obecnie się dzieje. Te protesty są niepotrzebne, ale niepotrzebne i nierozsądne było podejmowanie przez Trybunał Konstytucyjny tak kontrowersyjnej decyzji - mówił poseł Mieczysław Kasprzak apelując do rządu o wstrzymanie publikacji wyroku TK dotyczącego prawa do aborcji z przyczyn embriopatologicznych.

Jak zaznacza poseł ludowców, w najbliższym czasie PSL przedstawi rozwiązania kompromisowe w tej kwestii.

- Przez 20 lat udawało się w kwestii aborcji utrzymać kompromis. Jedno pokolenie Polaków wychowało się w tym okresie. Teraz kompromis ma oznaczać, że każdy robi krok w tył. Nie wszyscy będą zadowoleni, ale dzięki temu utrzymamy spokój w społeczeństwie - zaznaczył poseł Kasprzak.

Poseł PSL pokreślił, że w dobie koronawirusa i znacznych wzrostów zakażeń w ostatnich tygodniach ludzie powinni troszczyć się o zdrowie swoje i najbliższych, jednak w związku z decyzją TK mają również prawo protestować. Cała odpowiedzialność za taki stan rzeczy zdaniem posła PSL spada na obecną władzę. Według Mieczysława Kasprzaka kolejnym dużym problemem związanym z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego i dalszymi strajkami jest konflikt na tle religijnym. Mowa tu o przeniesieniu protestów w części miast do kościołów w trakcie niedzielnych Eucharystii.

- Wojna religijna, która od wczoraj trwa jest nikomu nie potrzebna. To co działo się w kościołach jest nie do przyjęcia . Nie zatrzymamy tego w prosty sposób. Konieczne są zdecydowane działania i może nawet ponad prawem – mówię tu po raz kolejny o wstrzymaniu publikacji wyroku TK - stwierdził podkarpacki poseł PSL.

Poseł Mieczysław Kasprzak odniósł się również do sytuacji gospodarczej w dobie koronawirusa. PSL ma zgłosić propozycję powstrzymania podwyżki cen energii elektrycznej od początku 2021 roku.

- Nie możemy nakładać kolejnych obciążeń dla przedsiębiorców. Proponuję przełożenie wejścia w życie tej ustawy o rok czyli do 1 stycznia 2022 roku. Zaproponujemy również szereg propozycji aby wspierać polskich przedsiębiorców. To jest najważniejsze, a nie wyprowadzanie ludzi na ulicę - podkreślał Mieczysław Kasprzak.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4