Wkoło pandemia, a ratusz chce znów wydać milion zł na świąteczne iluminacje

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 27 października 2020

Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Aż 1,4 mln zł planował przeznaczyć rzeszowski ratusz na tegoroczne świąteczne oświetlenie ulic stolicy Podkarpacia. To kwota wyższa o 100 tys. zł niż w poprzednim roku, a co ważne, jak już kiedyś pisaliśmy, akurat Rzeszów za świąteczne ozdoby w poprzednich latach płacił dużo. Pytanie tylko czy w dobie kryzysu gospodarczego i co gorsza perspektywie kolejnego lockdownu oraz możliwych kolejnych pustek na ulicach, taki wydatek na iluminacje, które co by nie mówić faktycznie często są ładne i efektowne, ma sens?

Dodajmy, że z powodu oszczędności cięcia dotykają właśnie kursów miejskich autobusów. Dlaczego więc miasto wydaje w tym samym czasie sporą sumę na oświetlenie, którego raczej nie można traktować w kategoriach inwestycji pierwszej potrzeby? Jak jednak twierdzi rzecznik prezydenta Maciej Chłodnicki widowiskowa oprawa świąteczna wpisała się już w tradycję Rzeszowa i w tym roku mimo pandemii koronawirusa władze miasta nie zdecydowały się na zmiany w tej kwestii.

- Duża część rozrywek dla mieszkańców jest ograniczona w związku z pandemią koronawirusa i nie chcieliśmy ich pozbawiać również tego typu atrakcji. Oświetlenie świąteczne w Rzeszowie to już tradycja, chcemy aby ulice miasta były oświetlone tak jak w poprzednich latach - mówi rzecznik prezydenta dodając, że władze Rzeszowa nie brały pod uwagę możliwości ograniczenia liczby ozdób świątecznych, by dzięki temu zaoszczędzone środki przeznaczyć na inne - jak się wydaje - ważniejsze obecnie cele.

Do ogłoszonego jeszcze we wrześniu przetargu na dostawę świątecznych ozdób zgłosiło się dwie firmy. Jedna oferta przedstawiona przez Multidekor z Piastowa (firmę, która od kilku lat dostarcza świąteczne oświetlenie do Rzeszowa) w wysokości około 1,3 mln zł mieści się we wspomnianym budżecie przygotowanym przez miasto. Druga oferta jest już zdecydowanie wyższa. Firma Odeon Iluminacje z Gliwic chce za dostawę oświetlenia świątecznego 2,38 mln zł. Sytuacja wydaję się raczej jasna. Jeżeli nie będzie żadnych przeciwskazań formalnych, wiele wskazuje na to, że miasto będzie mogło wyłonić wykonawcę już za pierwszym razem.

- Obecnie trwa analiza złożonych ofert, chcemy aby udało się wyłonić wykonawcę do połowy listopada, tak aby ozdoby pojawiły się na ulicach Rzeszowa początkiem grudnia - tłumaczy Maciej Chłodnicki.

Oświetlenie świąteczne ma zostać zamontowane do końca listopada i działać od 1 grudnia br. do 14 lutego przyszłego roku. Jak zapisano w specyfikacji, sam wynajem ma trwać do końca stycznia, a potem dekoracje mają być zdemontowane w ciągu 14 dni. Wśród ozdób świątecznych tegorocznej zimy w Rzeszowie nie zabraknie zatem na pewno kilkunastometrowej choinki, która tradycyjnie stanie na rzeszowskim Rynku. Oprócz tego pojawi się tam również iluminacja 3D w postaci lokomotywy z wagonikami. Z kolei przy ul. 3 Maja stanie efektowna iluminacja 3D przedstawiająca dwa misie polarne na tle góry lodowej.

Świąteczne lampki w tym sezonie bożonarodzeniowym będzie można również podziwiać przy ulicach Słowackiego, Mickiewicza, Grunwaldzkiej, Kościuszki, 3 Maja, Sokoła, Jagiellońskiej, Mickiewicza, Hetmańskiej, Lisa-Kuli, Cieplińskiego, Asnyka, Grottgera, Krakowskiej, Poznańskiej oraz na placu Farnym i na placu Śreniawitów.

Iluminacje pojawią się także na moście Zamkowym oraz wiadukcie Śląskim. Przyozdobione zostaną również rzeszowskie ronda. Przy rondzie Jana Pawła podobnie jak w zeszłym roku pojawi duży podświetlony napis „Rzeszów”, na rondzie Pobitno – bombka, a na rondzie Ulmów podświetlony lampion. Z kolei w rejonie ronda przy szpitali MSWiA, ronda Kuronia i ronda Pileckiego pojawią się elementy dekoracyjne zamontowane na latarniach.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4